Liepa (2020-07)

Liepa buvo gera. Graži ta vasara Lietuvoje. Savaitgaliais aplankiau kelis mažus miestelius (Molėtai, Druskininkai, Birštonas, Anykščiai). Sutvarkyti, tylūs, ramūs, švarūs! Fantastika. O gamta.. Jeigu nesate išvažinėję Lietuvos mažų kurortinių miestelių, labai rekomenduoju! Prie jūros šiais metais tikriausiai nevažiuosiu, sunkiai mano mažiausi ištveria ilgesnes keliones.

Šiaip dirbau daug, bet kiekvienas vakaras sodyboje – kaip mini atostogos. Tai lėtinio nuovargio nėra. Grynas oras, vaikai basi ant žolės, ant griliaus kepa daržovės 🙂

O koks gražus liepą kiekvienas ankstyvas rytas! Rūkas virš ežero, stirnos po langais. Man patinka vasara.

Portfelis

Portfelio dinamika

Portfelyje esminių pokyčių nebuvo. Per mėnesį portfelis uždirbo tik 0,24%, dėl kelių priežasčių: nesėkmingai pastačiau stop loss kelioms akcijoms (paaiškinta toliau), kiek pakeičiau portfelio sudėtį, tai buvo daugiau komisinių, portfelis ir šiaip gana stipriai atsilieka nuo SP500. Antravertus, 12 * 0,24% jau 2,88%. Kas yra daugiau negu terminuotas indėlis! Geras rezultatas!

Šį mėnėsį daug sutaupiau, todėl investuota suma buvo didesnė nei praeitais mėnesiais. Tikiuosi ir ateityje pavyks tokį santykį palaikyti (gana stipriai abejoju, bet kol galiu – stengsiuosi). Dirbu kiek daugiau negu norėčiau, nes neramina padėtis dėl Covid, nelaukiu vėl karantino.

Metų grafike portfelis atrodo puikiai, nuo portfelio sukūrimo – irgi puikiai. Jeigu SP500 toliau taip augs, greitu laiku turėtų aplenkti mano portfelį ir pradėti tolti. Tokia yra mažesnės rizikos kaina.

Valiutos rizika

Dar pastebėjimas: SPY vasario mėnesio aukščiausia kaina – 339$, šiuo metu – 326,5$. T.y. šiuo metu tik 3,7% nuo aukščiausios visų laikų kainos. VWCE dabartinė kaina 71,44 EUR, aukščiausia vasario mėnesio kaina – 82,06 EUR. T.y. net 13% nuo aukščiausios kainos. Atrodo VWCE atsilieka ant beveik 10% nuo SPY.. Vien liepą VWCE pigo nuo 73,02 EUR iki 71,44 EUR (VWCE liepą – nuostolingas 2,2%, mano portfelis – pelningas 0,24%), tad gal neverta portfelio ir lyginti su SPY?

O to tikėtina priežastis: 1 EUR šiuo metu 1,18$. Visus 2019 ir 2020 EUR USD santykis buvo mažesnis (mano labai trumpas investavimo laikotarpis – nepilni metai, EUR USD santykis buvo ~1,07-1,10). Gaunasi, kad kai anksčiau investavau, aš už pigesnius eurus prisipirkau akcijų ETF (kurio sudėtyje didžioji dalis – USA akcijų, už tuo metu brangius dolerius), kuris brango, bet kartu brango ir euras, todėl mano akcijų ETF man procentaliai pabrango mažiau, negu amerikos investuotojams.

Kitavertus – dabar, aš už ~7-9% brangesnį eurą, galiu nusipirkti akcijų ETF vienetų, kuris savo sudėtyje turės daugiau akcijų už pigius dolerius.

Jeigu domina, kodėl taip yra, pasiskaitykite apie currency risk ir currency hedged ETF. Įdomu, nes pvz. SGDL ir XAD1 seka aukso kainą (ji juk vienoda), tik XAD1 yra EUR-hedged. Pasižiūrėkit, kaip skiriasi jų grąža!

Bet kokiu atveju, portfelis kol kas lenkia tiek 100% SPY, tiek 100% VWCE, tai psichologiškai visai smagu. Su atsilikimu nuo SPY esu susitaikęs. Labai įdomu, kaip bus ateityje!

Įkalbėjau žmoną investuoti

Po mano ilgų ir įkyrių įkalbinėjimų ir diskusijų su žmona, ji savo Swedbank sąskaitoje savarankiškai (!!!) nusipirko Baltic Horizon akcijų už 250 eurų ir atsidėjo dar 250 eurų Telia akcijoms (pirks kitą savaitę). Pagal mūsų dabartinį susitarimą, ji planuoja kas mėnesį už 250-500 eurų pirkti Baltijos šalių įmonių akcijas. Ji bus atsakinga už mūsų Baltic portfelį 😀

Rugpjūtį numatoma daugiau išlaidų, mažiau pajamų, tai investuosime smarkiai mažiau. Bloge toliau iš esmės rašysiu daugiau apie savo InteractiveBrokers portfelį, Swedbank palieku žmonos priežiūrai.

Apie aktyviai valdomus fondus

Apie CEF (closed end funds)

Paskutiniu metu daugiausiai skaičiau apie įvairius aktyviai valdomus fondus, jų ilgalaikės grąžos lyginimą su tuo pačiu SP500. Juk kiek kartų skaitėme, girdėjome, kad tik dalis aktyviai valdomų fondų, ilguoju laiku lenkia SPY ETF.

Bet nustebau radęs yra ir tokių, kurie ne tik, kad neatsilieka, bet dar ir garantuoja papildomas pastovias pajamas (dividendus). Tai artėjant laikui, kai reikės gyventi iš investicijų, apie tokius reikės domėtis kiek daugiau. Pvz. QQQX fondą sudaro Nasdaq-100 indekso (QQQ ETF) akcijos, o dividendai generuojami parduodant call opcionus. Gaunasi kiek prastesnė grąža negu pačio Nasdaq-100 indekso, bet su papildomu opcionu pajamingumu – lenkia SP500. Norint gauti analogiškas pajamas standartiniu atveju, reikėtų pardavineti savo turimą accumulating ETF (nes net ir distributing tipo populiariausių ETF dividendai sudaro tik apie 0,6-3%), o QQQX šiuo metu – 6,39%. QQQ ETD – 0,6%, SPY – 1,75%. Kaip alternatyva – visai įdomu. Svarbiausia, kad apie CEF fondus iki šiol skaičiau labai mažai. Mintyse lyginau juos su pavienėmis akcijoms, turėjau kažkokią išankstinę nuomonę, kad aktyviai valdomas – nebus pelningesnis. Paskaičius – CEF fondai turi savo minusus ir pliusus. Po truputį skirsiu laiko paanalizuoti daugiau. Galbūt galima kai kuriuos CEF panaudoti, vietoj kažkurio ETF.

Apie Tail risk fondus

Norėčiau prieiti prie tail risk fondų, pvz. Marko Spitznagelio Universa arba Cambria Tail ETF, kurie „saugo” nuo didelių kritimų. Yra kelios studijos, kurios rodo, kad ilgalaikis šių fondų efektas nėra geras (per brangus draudimas), bet turėti alternatyvą būtų įdomu. Kai kurie autoriai rašo, kad banalus TIPS fondas ar obligacijų ETF apsaugo panašiai, kaip ir tail risk fondas.

Universa minimali investuojama suma – 50M (teisingai perskaitėte), o TAIL ETF – yra tik USA ir profesionaliems investuotojams skirtas ETF, iš Europos eiliniam veikėjui neprieinamas. Tikriausiai reiktų daugiau paskaityti, gal galima savarankiškai rollint OTM put opcionus. Aišku per daug saugotis nėra gerai. Juk portfelis ir taip sudarytas iš obligacijų, aukso ir akcijų. Jeigu būtų tik akcijų ETF, tai tada manau kažkokios apsaugos reikėtų.. Tiksliai dar neskaičiavau, kiek viskas kainuotų. Rimčiau backtest irgi nedariau. Verta pažiūrėti ateityje, kai portfelis bus kiek solidesnis.

Vėl investavimo klaida

Turėjau ir visai netikėtą nesėkmę. Kaip minėjau praeitą mėnesį, nusprendžiau dalį pinigų skirti pavienėms akcijoms. Tai nusipirkau aš SDGR ir LVGO (abi yra super super perspektyvos akcijos ilguoju laiku). Kadangi neblogai pakilo, pastačiau IB Stop loss, ant pelno ribos (apie 10% pigiau, negu kainavo tuo metu). Kad net ir krentant akcijai, nebūtų minuso. Ir spėkit kas buvo.. Tą dieną pasvyravo kažkiek USA rinka, kažkas skubiai pardavė LVGO smarkiai pigiau, ir mano 4 akcijas, kurios užsidarė ties 112$ pardavė už 100$. O kitą dieną LVGO atsidarė jau vėl 109$. Tai toks kainos pokytis ne per trading hours man kainavo visai nemažai. Šiandien LVGO jau beveik 130$. Ir kils iki kosmoso per ateinančius metus.

Lygiai taip pat pardavė ir mano SDGR. Per naktį dėl netikėto pardavimo netekau viso apie 60$. Būčiau nestatęs Stop loss, būčiau beveik nepastebėjęs kainos pokyčio. Čia tik susvyravo per naktį.. Žemyn, aukštyn.. Žiauriai susinervinau. Norėjau save apsaugoti, o pasidariau tik blogiau. Tai iš karto mažina norą pavienių akcijų turėjimui, spekuliavimui 🙂

Arba reikia stop loss nenaudoti.. Dabar LVGO akcijos pabrango tiek, kad jau nebesinori jų dabar pirkti, nors žinau, kad ateityje abi tikrai bus vertos smarkiai daugiau. SDGR technologijos lenkia dabartį metais, o LVGO iki šiol įsisavino tik 1% rinkos (likusi – praktiškai laisva). LVGO gali tapti medicinos Amazon akcija. Jeigu nors kiek kris – reiks pirkti (bet gali niekad ir nebenukristi). Abi įmonės nepapuola į populiarius ETF.

Šiaip pamoka gera. Gerai, kad stop loss nėra ant pagrindinių pozicijų, nes jas pasiruošęs laikyti ilgam. O didelis ir netikėtas kainos pokytis gali „išmušti” saugiklius.

Buitis

Priaugau svorio. Daug valgau, mažai judu. Negerai. Reikia pradėti daryti mankštą, bet labai noriu rytais miego. Ką daryti?

Skaitau daug, rašau mažai. Negerai. Akys pavargsta nuo ekranų. Stengiuosi mažinti.. O rašyti į sasuvinį nepatinka.

Sodyboje nėra pianino. Negroju. Negerai.

Labai gerai leidžiu laiką. Gerai. Čia reikia ir dėti akcentus!

Geros likusios vasaros!

15 minčių apie “Liepa (2020-07)

 1. Geras ir smagus rašinėlis. Įdomu, per kur susivedi visą portfelį ir matai taip grafiškai? SDGR akcijas per kur pirkai? Linkėjimai 🙂

  1. Laba, ačiū už komentarą.
   Čia paveikslėlis iš Interactive Brokers Portfolio skiltyje esančio report. Atsisiunti su mėnesio ataskaita PDF ir copy/paste.
   Viską perku per Interactive Brokers. SDGR irgi per ten pirkau. Dabar neturiu jau 🙂

 2. Super įrašas kaip visad. Smagu skaityt! Ir dėl žmonos labai liuks, dviese smagiau. Aš irgi buvau kadais buvusiai draugytei stimulą davęs.

  Ką daryti? Dėti stop-loss ant svorio 😀 o kas liečia ekranus ir miegą tai gal žinai gal nežinai, bet telefone blue filter siūlau naudot, o kompams f.lux programėlė. Labai rekomenduoju patikrint šituos dalykėlius

 3. Dėl mankštos rekomenduoju Yoga with Adriene youtube pažiūrėti ir vieną iš 30-days challenge padaryti 🙂

  Komentarai apie kainos nenukritimą dviejų akcijų labiau skamba kaip FOMO. 🙂

  1. Ačiū, pažiūrėsiu!

   O dėl fomo, sutinku.

   Bet tos dvi įmonės vykdo puikias idėjas ir kuria gėrį 🙂

 4. Iš visų fire Tamstos raštai jaukiausiai skaitosi. Ir te neužpyksta kiti, bet lenda aukšto iq galai, kad ir apie ką berašinėrumėte. Ir savikritikos gal kiek perdaug. Nusiraminkite, aplink ne šventieji gyvena. Klaidos padeda jausti tikro gyvenimo ritmą. Jei kažkurie namai pernelyg švarūs reiktų įsitikinti ar ne į muziejų užėjote.

  1. Ačiū. Man tokį komentarą tikrai smagu skaityti 🙂

   Savikritika, tai čia aš kažkiek išsikraunu emociškai. Gyvenime esu ūmaus, gana tvirto (+užsispyrusio) charakterio, tai gyvai dažnai kalbu ką galvoju. Išklausau, bet ir išsakau.
   Jeigu šalia esantys sugeba mane toleruoti, ima diskutuoti su manim, nesupyksta, dažnai tampam draugais.

   O kad pasaulis ne tik juodas/baltas suprantu, tik kartais labai jau tos baltos norisi. Todėl dirbu su savimi!

   Dar kartą ačiū.

 5. Telia stabili, bet prie dabartinės kainos permuša visus mano nusistatytus rodiklius. O plėtra LT rinkoj ribota. Kaip ir kokia Tallin Vesi. Stipri dividendinė akcija, bet per brangi, todėl tik paspekuliuoju prieš svarbius įvykius (rez. skelbimą ir pan.). Dėl Baltic Horizon net nežinau. Turiu ir pats kažkiek, bet kažkaip dauguma ją įsimylėję ir perka aklai. Aš nagrinėjuosi jų finansines ataskaitas ir niekuo jie kol kas pvz. Eften real estate III nesiskiria. Tik skola didesnė, o pelno nei centu daugiau neuždirba. Tik skiedžia akcijas, leidžia bondus ir payout didelis procentas. Kai Eften labiau akumuliuoja pelną. Nežinau, įsivertinus kainos kritimą, lyginant su gautais dividendais, dauguma ant 0 su ja sėdi, bet myli, nors tu ką. Šiuo metu daugiau galimybių su USA REIT. Bet reik ir baltijos rinką palaikyt. Pritariu Sprendimas pasakymui, kad pas tave intelekto yra, bet ar sugebėsi jį pinigais akcijų rinkose paverst, čia jau klausimas. Kol kas daug skaičiuoji ir mažai uždirbi (kalbu iš to, ką rodai). Stop loss naudojamas pagrinde spekuliavime. Ilgalaikėse pozicijose jis nededamas. Kitaip lieki su mažai pinigų ir be akcijų išsirinktų.

  1. Ačiū už komentarą.

   Aš dar tik mokausi „investuoti”. Didelių ir greitų pinigų ir nesitikėjau, buvau kažkur rašęs, kad man 5-7 proc. per metus būtų super gerai. Kol kas turiu kiek daugiau (bet šiais metai buvo lengva). Jeigu kada pavyks daugiau – gerai, bet nesitikiu ilguoju periodu daugiau negu 5-7% turėti. Sp500 nuo 2000 iki 2019 Cagr tik 6,01%, o inflation adjusted 3,79%. Tai aš taikau ir taip labai aukštai.

   Dėl baltic akcijų, tai čia mano žmonos reikalas, ką ji perka. Telia – nes mes naudojame, plius jai dizainas ir spalvos patinka salono, puslapio. O baltic horizon, jai Europa patinka, o dar ir jos draugė kažkokia turi. Nedidelė procentaliai tam skirta suma, tegu daro ką nori. Turim apie ką pakalbėti, vistiek kažkiek domisi. Pats procesas pirkimo buvo įdomus, pyko ant Swedbank platformos, kad net valstybinės institucijos geresnės ir patogesnės. Man svarbu, kad pinigai nevirstų nuliu.

   Dėl stop loss ačiū, jau patyriau savo kailiu 🙂

   Kaip seksis toliau, man irgi įdomu. Tikrai tiek sėkmės, tiek nesėkmės atveju pasidalinsiu.

 6. Vakar gal iš vz perskaičiau, kad dabartinė pinigų masė pagrindinių centrinių bankų padidinta 14% ir tai puikus fonas infliacijai. Telia kaupiu seniai, prieš eurą užsipirkinėdamas maniau, kad paslaugose labai greitai litas bus lygus eurui ir dividendai patrauks iš paskos. Gal buvo ir geresnių pasirinkimų, bet ir Telia nebuvo pralošimas. BH pranašesnis už eften likvidumu. Čia ne JAV ir likvidumo daugeliui pozicijų labai trūksta.

  1. Man patinka tavo mintys. Dar patinka, kad nebijai pripažint, kad laki. Tarp šiuolaikinių fire šaunuolių čia jau reta. Telia tikrai gera akcija, jei prisišniojai iš seniau. Prie dabartinės kainos nelabai. BH irgi nenurašau, bet finansines ataskaitas peržiūriu visada. Akcija- ne žmona. Jausmų čia nėra ir nereikia. Aš sau prisiekiau nepragert nei vieno algos lito/euro, kad neskriaust šeimos. Gavos taip, kad likau su 10 nt vienetų (keli dar eigoj) ir gana solidžiu LT mastais akcijų portfeliu. Patinka žaidžiant akcijomis uždirbt keletą tūkstantėlių spekuliuojant, bet pagrindas ilgos pozicijos. Alga tapo kaip ir antraeiliu ir mažai reikšmingu pajamų šaltiniu. Tad gėrimą tenka ribot ne dėl pinigų, bet dėl to, kad neatrodytum, kaip koks Bukowskis (kurį beja visai mėgstu skaityti). Jaunimui nepatariu, bet man tinka Čerčilio frazė, kad iš alkoholio aš pasiėmiau daugiau nei jis iš manęs. Sorry, kad užteršiau protingo žmogaus tinklapį. Tiesiog norėjau pasakyti, kad gyvenimas įvairus ir visi galime rasti savo vietą.

   1. Va tokie postai kaip Jūsų abiejų ir yra patys vertingiausi – įdomiausi. Juk juose realių žmonių patirtis (o ne sapalionės apie ateitį, kaip mano postuose).

    Ačiū už skirtą laiką ir kantrybę skaitant bei komentuojant.

 7. Giem, stop loss labai geras dalykas, bet reikia išmokti tinkamai jį naudoti. Tam reikia žinoti bent techninės analizės pagrindus ir kas tai yra ATR (average true range). Ir jeigu spekuliuoji nelaikyk pozicijų prieš finansines ataskaitas (nebent Tau labai sekasi), nes manau tie svyravimai ir buvo dėl finansinių ataskaitų.

  „Dabar LVGO akcijos pabrango tiek, kad jau nebesinori jų dabar pirkti, nors žinau, kad ateityje abi tikrai bus vertos smarkiai daugiau” Jeigu žinai, kad jos bus vertos smarkiai daugiau, tai palauk bangos žemyn ir pirk kai jinai apsisuks į viršū (čia aš labai primityviai paaiškinau :D)

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.