Pasirinkimo sandorių (opcionų) pradmenys

Kas tie pasirinkimo sandoriai (toliau – opcionai, nes en. option, duh)? Pasistengsiu paprastai, kaip pats suprantu. Informacija – susipažinimui, kas nėra susidūręs. Tiems, kas nori daugiau informacijos – pilnas google ir youtube.

Opcionas – tai teisė pirkti ar parduoti akciją ateityje. Kokios įmonės akciją? Kokia kaina? Kaip toli ateityje? Visi trys atsakymai telpa į „opciono kontraktą” (kurį sudaro opciono pirkėjas ir pardavėjas).

Opcionų rūšys (call ir put)

Yra dviejų rūšių opcionai: Call ir Put. Call tipo opcionai duoda jums teisę nusipirkti akciją ateityje, už tam tikrą kainą. Put opcionai duoda teisę parduoti akciją ateityje, už tam tikrą sutartą kainą.

Pvz. jeigu norite, galite šiandien nusipirkti call opcioną, kuris duotų teisę nusipirkti 100 AAPL akcijų po 140$/vnt. po metų laiko. Net jeigu 1 akcija kainuotų ir 200$. Vistiek jeigu norėsit pirkti – mokėti reikės tik 140$/vnt. Kietai?

Pvz. jeigu norite, galite nusipirkti put opcioną, kuris duotų teisę parduoti 100 AAPL akcijų už 140$/vnt., po metų. Net jeigu 1 akcija kainuos ir 100$, vistiek galėsite parduoti po 140$ Dar kiečiau?

Dar verta paminėti, kad egzistuoja Amerikos ir Europos opcionai. Jie skiriasi tuo, kad Amerikos opcionai suteikia teisę pirkti/parduoti akcijas visą jų galiojimo laiką (iki expiry date), o Europos opcionai – tik galiojimo laiko pabaigos dieną (tik per expiry date, iki tol – ne). Neturiu visiškai jokios patirties su europos opcionais. Viskas ką rašau – apie Amerikos opcionus.

Opciono kontraktas

Opciono kontraktas sudaromas 100 akcijų, todėl kai sakome, kad nusipirkau 1 call opcioną, reiškia kad turime teisę nusipirkti 100 akcijų už sutartą kainą, iki sutarto laiko. 5 call kontraktai reiškia teisę pirkti 500 akcijų už sutartą kainą iki sutarto laiko. Tas pats ir su put opcionų kontraktais.

Negali nusipirkti teisės pirkti 469 akcijas ar parduoti 1337 akcijas. Turi būti 100 * kontraktų skaičius. T.y. 1 opciono kontraktas = 100, 2 = 200, 69 = 6900.

Kiekvienas opcionas turi savo „galiojimo pabaigą” (en. expiry date, tebūnie galiojimo laikas) ir „mušimo kainą” (en. strike price, na nepatinka man šis vertinys, tebūnie nuo šiol sutarta kaina). Galiojimo laikas nurodo, iki kada turime teisę įvykdyti opciono garantuojamą veiksmą (pirkti ar parduoti akciją). Sutarta kaina nurodo opciono kontrakto kainą, už kurią suteikiama teisė pirkti arba parduoti akciją.

Sakykim, put opcionas suteikia teisę pirkti ar parduoti 100 AAPL akcijų už 140$ po vienerių metų (2021 09 17 (333 dienos, nuo rašymo datos)).. Tai opciono kontrakto galiojimo pabaigos data – vieneri metai, sutarta kaina – 140$.

Opciono vertė

Dar svarbu paminėti kaip nustatoma opciono vertė (konceptas en. „moneyness”, t.y. ar opcionas „piniguose”). Svarbu – tai ne konkreti piniginė vertė (čia jau opciono akcijos kainos pokytis (jeigu jis yra) * 100 + opciono kontrakto „premium” kaina (matematiniai modeliai, pvz. Black-Scholes)).

Opciono kontraktas „yra piniguose” (en. in the money (ITM)), jeigu jis šiuo metu yra vertingas, ir „nėra piniguose” (en. out of the money (OTM)), jeigu jis šiuo metu nėra vertingas. Pvz. koks tikslas yra dabar pirkti akciją už 140$, jeigu jos vertė 120$? Šiuo atveju opciono kontraktas nėra vertingas (tik moneyness prasme. Šiaip jis gali turėti vertę ir paprastai turi, iki expiration date).

Paaiškinimas (opciono vertingumas TIK KONKREČIU VERTINIMO METU):

  • 1) Call opcionas nieko nevertas, jeigu akcijos kaina yra mažesnė, negu opciono kontrakte sutarta kaina.
  • 2) Jeigu akcijos kaina = call opciono kontrakto sutarta kaina, kontraktas turi vertę, tačiau tai dar nereiškia, kad šis kontraktas jums bus pelningas, nes reikia atskaičiuoti sumokėtą „premium”, t.y. opciono kontrakto kainą.
  • 3) Jeigu akcijos kaina didesnė, negu call opciono sutarta kaina – opcionas turi vertę (yra piniguose). Jeigu ji didesnė negu opciono sutarta kaina + opciono kontrakto kaina, jūsų kontraktas buvo pelningas.
  • Panašių pavyzdžių vėliau bus daugiau. Tikrai taps aiškiau.

Opciono kontrakto pirkimas ar pardavimas

Kaip ir akcijos, opcionų kontraktai yra perkami ir perduodami biržoje. Kaina už kurią opciono kontraktas parduodamas ar perkamas vadinamas opciono „premium”. Svarbu! „Premium” nurodomas už 1 akciją, nors opciono kontraktą sudaro 100 akcijų. Todėl opciono kontrakto kaina = 100 * opciono premium.

Pvz. Norime nusipirkti AAPL call opciono kontraktą sekantiems metams (2021-09-17), 120$ sutartai kainai. T.y. Taip įgyjame teisę nusipirkti 100 AAPL akcijų už 120$ iki 2021-09-17.

Toks opciono kontraktas kainuoja ~17.50 * 100 = 1750$. Brokerio atvaizduojamas langas vadinamas „opcionų grandine” (en. option chain). IBKR Web platformoje atvaizduojama daug informacijos, tačiau pačios vertingiausios – kuri atvaizduojama Mobile App (Ten galima opciono kontraktą pasižiūrėti grafiškai, modeliuojant jo pokytį pasirenkant laiką ar kainos pokytį). Kaip ir perkant akciją, nebūtina pirkti už „market” kainą, galima siūlyti ir savo „limit” (ribinę) kainą. Kai perku opcionus (retai, primenu – aš visiškas naujokas), tai visada naudojuosi ribine kaina.

Opciono kontrakto kaina priklauso nuo daug faktorių. Patys svarbiausi: 1) Sutarta kaina, 2) Galiojimo laikas, 3) Opciono akcijos kintamumas.

Sutarta kaina. Call opcionai, kurių sutarta kaina mažesnė – reikalauja didesnio premium. Juk teisė pirkti akciją pigiau, vertingesnė negu teisė pirkti akciją brangiau.. Panašiai ir su put opcionais, kurie brangesni esant didesnei sutartai kainai.

Galiojimo laikas. Kuo ilgesnis laikas iki opciono galiojimo laiko pabaigos (expiry date), tuo jis vertingesnis, tuo brangesnis. Laikui bėgant jis pinga (analogas – ledo luitas, po truputį tirpsta, kol nieko nebelieka).

Kintamumas. Opcionų kontrakto „premium” yra didesnis, kai opciono akciją turi didesnį kintamumą. Žmonės dažnai mėgsta opcionus lyginti su draudimu (ypač put opcionų pirkimą). Kuo rizikingesnė akcija – tuo brangesnis draudimas.

Pavyzdžiai

Call pirkimas (En. Buy calls)

Sakykime turime anksčiau minėtą AAPL opcionų grandinę.

Labai vertinga grafiškai pavaizduoti opciono pelno/nuostolio priklausomybę pagal akcijos kainos pokytį. Grafiškai lengviau suvokti kas vyksta kintant akcijos kainai, matyti galimą maksimalų pelną ar nuostolį, plius kokia kaina akcijos kaina reikalinga, kad opciono kontraktas nebūtų nuostolingas:

Put pirkimas (En. Buy puts)

O jeigu norėtumėm nusipirkti AAPL 120$ PUT opcioną 2021-09-17? Orientacinė kaina – opcionų grandinėje.

„Apsauga” nuo AAPL akcijų kainos kritimo, didesnio negu 17,75$ akcijai, šimtui akcijų per metus kainuoja 1905$. Tai sudaro 16%. Ar verta? Tam tikrais atvejais galimai verta, minimaliai panagrinėsime vėliau.

Kaip pirkti kontraktą mes jau pamatėme. Kaip ir akcijas – opcionų kontraktus perkame iš kitų investuotojų. Kaina gali kisti priklausomai nuo paklausos ir pasiūlos. Kontrakto pardavėjui atitenka opciono kainos „premium”. Šis „premium” – tai nėra nemokami pietūs. Juk parduodame teisę nusipirkti arba parduoti akcijų už sutartą kainą, iki pat opciono kontrakto galiojimo pabaigos. Tai reiškia, kad pirkėjas įgyja teisę parduoti ar nusipirkti šias akcijas, nesvarbu kaip pasikeičia akcijos kaina.

Call pardavimas (En. sell, write calls)

Pvz. pardavėme 1 call AAPL 120$ kontraktą iki 2020-09-17. Iš karto uždirbome 17,30 * 100 = 1730$. Nesvarbu kokia AAPL kaina, pirkėjas turi teisę iš mūsų pirkti 100 AAPL akcijų po 120$/vnt. iki 2020-09-17. Net jeigu AAPL akcijos kaina pakilo iki 200$, ar 400$, ar net 40000$.

Ir jeigu mes tų 100 AAPL akcijų neturime, būsime priversti jas nusipirkti už rinkos kainą ir parduoti pirkėjui už 120$. Pvz. jeigu AAPL akcija 2021-09-03 kainuoja 200$, pirkėjas pasinaudoja savo teise, mes perkame 100 AAPL akcijų už 20 000$, parduodame pirkėjui už 12 000$. Mūsų nuostolis 8000$ – 1730$ premium = 6270$.

Galimas nuostolis neribotas! Čia ir yra visą opcionų „kazino”. T.y. nepamatuotai didelė rizika, vienas toks sandoris ir galima sudeginti visą portfelį.. Šis sandoris kitaip vadinamas „naked call„, nes mes parduodami opciono kontraktą, neturime 100 akcijų.

Call pardavimas turint akcijas (En. covered call)

Jeigu akcijas turime (pvz. esame nusipirkę už dabartinę kainą – 118,70$ * 100) – tada pirkėjui pareikalavus teisės pirkti, jam parduodame savas akcijas po 120$, pasiliekame visą kainos pokytį + premium. Nuostolis – parduodame 100 akcijų po 200$ rinkoje, atiduodame pirkėjui 100 * 120$. Mūsų pelnas (80-80+17,30+1,3) * 100 = 1860. Nuostolį patiriame tik krentant akcijos kainai daugiau negu 17,30$ nuo 118,70$ (mūsų akcijos kainos opciono pardavimo metu).

Put pardavimas (En. sell, write puts)

Kainą randame opciono grandinėje (kaip ir sakiau, ji apytikslė).

Kritus kainai daugiau negu 120 – premium, mes patiriame nuostolį. Potencialus maksimalus nuostolis – kai akcija verta 0. Šis opcionas kartais naudojamas norint įsigyti akcijas už mažesnę kainą (kol akcija nenukrenta mažiau 120-premium, konktraktas pelningas, jeigu krenta daugiau – skaitom, nusiperki akcijas už mažesnę kainą).

Šios opcionų strategijos – pačios paprasčiausios, yra daugybė sudėtingesnių, su įvairiais šauniais pavadinimais „iron condor”, „long call butterfly spread”, yra ir „sintetiniai” opcionai, ir opcionai ateities pasirinkimo sandoriams ir kt. Siūlau pasižiūrėti Investopedia, jeigu jus domina: https://www.investopedia.com/trading/options-strategies/

Kad ir kokia sudėtinga būtų jūsų opcionų strategija, nepamirškite pagrindų:

  1. Nerekomenduojama pakliūti į situaciją, kai neribojamas potencialus nuostolis. Kartą ar du gali pasisekti, bet vieną kartą nepasisekus – nuostoliai gali būti tokie dideli, kad toliau investuoti gali ir nebepavykti.
  2. Reikia suprasti kiek reikia turėti rezerve pinigų, kad galėtumėte įvykdyti reikiamus įsipareigojimus (iki kol pasibaigs opciono kontraktas).
  3. Įvertinkite pelno/nuostolio kreivę grafiškai. Tai opciono kontraktą leidžia kur kas geriau suprasti (bent naujokams tai tikrai rekomenduojama, man – visiškam pradinukui, labai padeda).
  4. Žinokit, kaip elgsis jūsų brokeris, esant nepalankiai situacijai (kad neatsitiktų, kaip šitam vaikinukui).

Asmeninė patirtis

Paskutinis pavyzdys: Pirkau VT put opcionus, kaip draudimą nuo VWCE kritimo prieš USA rinkimus. Pirkau rugsėjo mėnesį VT NOV 20 ’20 70 PUT opciono du kontraktus. VT kritus daugiau, negu ~70$ (~15%), toliau opcionas turėjo „padengti” potencialius 14000$ akcijų portfelio pozicijos nuostolius. Tam išleidau ~86$. Neprireikė. 🙂

Pavasarį-vasarą pardavinėjau IVR covered call opcionus, kaina visą laiką buvo labai nestabili, todėl už tikrai gana didelį premium pardavinėjau ir IVR Put opcionus (sėkmingai kelis kartus po 20-30$). Max nuostolis visą laiką buvo galimas ~300$ (pvz. 3$ Put opcionas, akcijos kaina tuo metu buvo 3,5-4$). Bendrai pliuso už poziciją gavosi apie 50$, po to IVR smarkiai pakilo, tada smarkiai nukrito, gavau dividendus, pardaviau IVR akcijas ant nulio. Pelnas iš opcionų ir dividendų tuo metu atrodė visai geras. Sėkmingas visas reikalas, gal tada ir „užkabino”.

Pirkau ir pardavinėjau įvairius IVZ opcionus (kombinuotas strategijas – pvz. spredus), bendrai galutinis nuostolis apie 40$.

Prieš kelis mėnesius, kai smarkiai krito ET kaina, pirkau ET calls, po trijų dienų pardaviau. ~50$ pliuso. ET poziciją pardaviau gavęs dividendus.

Kaip matote, mano opcionams skirtos sumos labai nedidelės, nes tai arba „draudimas” arba „play money”. Nebijojau prarasti tam skirtų pinigų, visą laiką gerai žinojau, kokie galimi mano nuostoliai. Beje, esant tokiems mažiems sandoriams, pirkimo-pardavimo komisiniai sudarė gana didelę procentinę dalį mano nuostolių. Viso per metus laiko, opcionų mokykla, kartu su „draudimu” man kainavo 186$ (t.y. patyriau tiek nuostolių).

Kaip Nassim Taleb rašo, kalbėk, kai turi „Skin in the game”. Įgyta minimali opcionų patirtis man buvo tikrai labai vertinga. Dabar esu tokios nuomonės – kol kas man opcionai nereikalingi (per mažas portfelis, per mažai žinių, per mažai laiko), nebent ramesniam savo naktų miegui galiu nusipirkti „draudimą”, prieš rinkimus ar kokį kitą globalų reikalą.

Opcionai ilguoju periodu labai sudomino, dėl šių dviejų priežasčių:

  1. Dėl visiems suprantamo opcionų forma suteikiamo „Draudimo” (iš esmės, skiriama nedidelė dalis pinigų, kad apsaugoti save nuo didelių nuostolių – kaip gyvybės draudimas. Augimo stadijoje gal nėra labai svarbu, bet jau turint didelį portfelį ir iš jo „gyvenant”, aktualu. Ar tai Put pirkimas, ar VIX Call pirkimas, nesvarbu..). Daug duomenų literatūroje, galima pasianalizuoti detaliau.
  2. Dėl galimo pinigų srauto sukūrimo. Pvz. turiu 100 AAPL akcijų, pardavinėju OTM Calls. Pats pasirenku, virš kokio „potencialaus pabrangimo” pelną „atiduodu”, pasilikdamas tik premium. Taip šiek tiek sumažinu savo potencialius nuostolius akcijų kainai krentant (nes joms krentant, pasilieku premium sau), susikuriu tam tikro dydžio pinigų srautą (turėdamas ne dividendines, o pvz. augimo akcijas, jų neparduodamas, arba turėdamas dividendines, tik dar papildomai „pasiimu” premium). Esmė, kad visas šis procesas yra gana aiškus, suprantamas, palyginti su pavienėmis akcijomis, rizika pačio labiau valdoma. Kiek skaičiau ir žiūrėjau, 4-5% per metus visai realu uždirbti (ribojant savo potencialius pelnus – bet nepardavinėjant akcijų). Ateityje verta pasigilinti daugiau.

Yra dar daugybė įvairių niunsų, skirtingų strategijų, patirčių. Šio įrašo tikslas nėra su tuo supažindinti, nes neturiu daugiau jokios patirties. Tikiuosi bėgant laikui, augant mano portfeliui, išbandysiu kai kurias strategijas, pasidalinsiu.

Tiek apie šią tikrai įdomią finansinę priemonę. Tikiuosi buvo naudinga. Man bent jau terminus išmokti ir banalybes suprasti buvo tikrai įdomu.

Gal kas opcionus naudojate plačiau?

P.S.

Mano įrašas – tai tik mano asmeninė patirtis ir nuomonė. Čia nėra rekomendacija užsiimti opcionų prekyba. Tikrai nesiūlau pradėti veiklą, apie kurią rašo kažkoks random anoniminis savo bloge. Sprendimus atliekate savo galva., todėl už juos patys ir atsakote.

6 mintys apie “Pasirinkimo sandorių (opcionų) pradmenys

  1. Dėkui už straipsnį. Labai patiko. Tikrai gerai ir aiškiai išdėstyta. Gal dauguma ir nenaudos, bet žinoti kaip veikia, labai naudinga.

  2. Gal gali apie ETF veikimą parašyt sekantį? Moki rašyti. Visi a la žino kaip veikia ETF bet nė velnio. Kada atnaujina? Kaip seka įmones pagal kapitalizaciją, kuri nuolat kinta ir pan. Tema įdomi. Aišku dauguma mėgsta lengvus straipsniukus, bet tu, kaip matau prisiėmei pareigą pakelt kartelę. Sėkmės.

    1. Ačiū už komentarą.
      Na apie etf veikimą nelabai kažkaip galvojau rašyti. Gal ir įdomu, bet visa info viešai prieinama. Esmė, kad šios žinios nelabai daug ką keičia.
      Sužinai, kokį indeksą seka etf. Susirandi indekso metodologiją (yra viešai prieinama). Tada atsidarai etf prospektą ir susirandi, kaip dažnai atliekamas rebalansavimas (pagal indeksą). Tada jie ir superka ką reikia. Na dar nebent indekso kūrėjai kažką keičia (pvz. Tešlą įtraukia į sp500), tai tą dieną gali fondai susipirkti akcijas.
      Pvz. VWCE sekami ftse all world https://www.ftserussell.com/products/indices/geisac apačioje factsheet. Galima ir metodologiją susirasti visą. Tik ten jau nemažai matematikos, kurią perprasti nelabai turiu noro ir poreikio.

  3. Gal ir taip. Gana svarbu kaip dažnai perbalansuoja pagal indeksą. Reiks pasiknaisiot giliau keletos ETF.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.