Rugpjūtis (2020-08)

„A portfolio is like a bar of soap.. The more you handle it, the smaller it gets”

Rugpjūčio grafikas
Rugpjūčio grafikas
Grafikas nuo portfelio sukūrimo
Grafikas nuo investavimo pradžios

Mėnuo geras. Daug sutaupiau, todėl galėjau daug ir investuoti. Praktiškai visi pinigai investuoti į akcijų fondus (apie tai toliau). Nors ir gana smarkiai krito portfelio obligacijos (-7,2%), kiek smuko auksas (-0,2%) portfelis toliau išlieka teigiamas, +0,93% per mėnesį yra tikrai puikus rezultatas (nors SP500 vedinas kelių technologijų kompanijų nulėkė į aukštumas, mano portfelį aplenkė kartais, žmonės rašo, kad geriausias SP500 rugjūtis nuo 1984?)

Kai aplink esantys žmonės, investuojantys „va bank” (kaip ir aš), skaičiuoja didelius uždarbius (žiūri į TSLA, AAPL, AMZN ir pan.), giriasi, kaip jiems „dirba” investicijos, kad jeigu taip ir toliau, tai galės tuoj visai nebedirbt, – tokia „defensive” portfelio sudėtis, kaip mano – tikras išbandymas. Ypač jeigu tie žmonės žino, kad aš irgi bandau po truputį investuoti.

Tokio pokalbio pavyzdys:

 • A: Ei, kaip investicijos?
 • B: Visai gerai.
 • A: Nu nu, tai pasakok, kiek užvirinai?
 • B: Tai žinok maždaug apie nulį.. Gal procentas šį mėnesį bus..
 • A: Procentas? Tai kokio, atsiprašau, šūdo ten prisipirkai?
 • B: Na, aš mažiau rizikuoju, turiu obligacijų..
 • A: Tai, kad viskas kyla, kokia čia gali būti rizika? Indeksai kyla, akcijos kyla.. Man rodos tu kažką netaip supranti..
 • B: Kiek paskaitau žinių (nelabai reikalingo triukšmo gyvenime), tai vis dar COVID siaučia, atvejų daugėja, žmonės daug kur nedirba, restoranai, viešbučiai, kelionių verslai užsidarę, lėktuvų skraido mažai, turizmo pasaulyje mažai, politinė rizika ir šalia mūsų ir pasaulyje, JAV rinkimai neaiškūs, JAV rinkas stumia kelios technologijų kompanijos.. Kažkaip nežinau, man norisi mažiau rizikuoti. O ir procentas per mėnesį, puikus rezultatas.
 • A: Tai kai taip galvoji, tai ir sėdi basas. Pas mane TSLA 400% per metus, AAPL 60%. Viskas kyla. Tu tiek nesiparink. Kas čia iš viso gali būti blogai?
 • B: ..

Portfelio sudėties keitimas

Seniau rašiau, kad portfelio dalį, kuri mėnesio eigoje labiausiai kinta (didžiausias volatility) mažinu, kuri stabiliausia – didinu, pagal tikėtiną ateities grąžą.

Labai grubiai – balansavimui naudoju geometrinius vidurkius akcijoms – SP500 1/PE, obligacijoms – obligacijų kupono grąžą, auksui – istorinę aukso grąžą (nuo 2000, su auksu šiaip sunkiausia) ir žiūriu pagal Kelly kriterijų, koks šių trijų komponentų mix man geriausias (optimalus). Nėra labai jau puiki ta strategija, reiktų gal pasirinkti kitus duomenis, bet man pakanka.

Dažnai nieko nekeičiu, nes su sekančiu eiliniu mėnesio pirkimu – artinu portfelio sudėtį link optimalios. Tačiau vertinant retrospektyviai, tiek kovo mėnesį, tiek rugpjūčio mėnesį – nemažai potencialaus pelno praradau, nes nerebalansavau portfelio laiku. Kodėl? Nes neturiu susirašęs taisyklių, kada reiktų rebalansuoti mėnesio viduryje. Stengiuosi kažkokius veiksmus atlikti tik tada, kai perku vienetus (~ 15 mėnesio dieną). O sprendimus kažką daryti priimu rašydamas mėnesio apžvalgą.

Kaip aš realiai pasielgiau? Nebuvau dar pilnai susidėliojęs raštu, kaip skaičiuoju portfelio dalių santykius, todėl elgiausi paprastai. Pirkau tą, kas labiausiai nupigo..

Jeigu žiūriu į portfelį du kartus per mėnesį (mėnesio gale ir kito 15 dieną), turėjau elgtis taip: Vasario mėnesio pabaigoje, aiškiai mačiau kas vyksta su akcijomis, obligacijomis. Akcijų kintamumas buvo labai didelis, turėjau „nusimesti” didžiąją dalį akcijų, pirkti gana stabilias obligacijas arba palikti grynuosius. Kovo mėnesio pabaigoje – reikėjo parduoti dar ir obligacijas (jų kintamumas buvo irgi didžiulis), pirkti tik tikrai tuo metu labai stabilų auksą. Balandžio mėnesio pabaigoje – kadangi kintamumas „nusistovėjo”, reikėjo pirkti visko pagal proporcijas atitinkančias kintamumą, vis didinant akcijų dalį (nes jų ilgalaikė geometrinė grąža didžiausia – esant vienodam kintamumui, turi užimti didžiausią portfelio dalį). Nesielgdamas taip, kaip būtų optimalu – praradau nemažą dalį pelno (neišsigelbėjau nuo volatility drag), „nepagavau” jokios grąžos. Kiek skaičiavau, tai apie 20% nuo tuo metu buvusios sumos. Siūlau pasiskaityti čia.

Noriu pabrėžti, kad tokia strategija aš ir investuoju. Obligacijų ir aukso kiekis portfelyje nedidėjo (sumažėjo), akcijų – padidėjo. Nemažai minuso – dėl euro sustiprėjimo dolerio atžvilgiu. Nuo praeito mėnesio, doleris krito dar ~2% euro atžvilgiu. Viso ~12-14%.

Reiktų susirašyti taisykles ant popieriaus, kad kitą kartą – rebalansuodamas portfelį pasielgčiau taip, kaip tuo metu reikia. Ir dar paskaičiuoti, kokia potenciali to kaina (mokesčiai, komisiniai). Kitą mėnesį tikiuosi, jos bus.

Naujovės portfelyje

CEF

Praeitą mėnesį nemažai rašiau apie closed end fondus (CEF). Tai va, prisipirkau aš jų. Kol kas nėra didelės naudos, bet ilguoju periodu tikiuosi daug. Rizika: sumažintas portfelio saugumas (nes mažėja diversifikacija, daugiau valiutos rizikos – nes į CEF investuoju USD). Pliusas: padidinta potenciali grąža.

Pirkau šiuos CEF: TDF, BST, BSTZ, BME, BMEZ, RNP, UTF, UTG, HQL, AIO. Plane dar keli: EOS, ACV, JOF, JEQ, BHK. Apie fondus informacijos daugiau galima rasti https://www.cefconnect.com/ ir https://seekingalpha.com/ Mano pirktų fondų sąraše, nemaža dalis lenkia SP500 per paskutinius 10 ir 20 metų. Gal kam bus įdomu, man patiko. Noriu perspėti, kad šie fondai yra aktyviai valdomi, jų mokesčiai – smarkiai didesni negu pasyvių ETF. Jie yra kur kas rizikingesni, nes dažnai naudoja finansinį svertą. Jie moka dividendus, kas papildomai kainuoja deklaruojant pajamas 🙂 Patiko, kad galėjau investuoti į tuos sektorius, kurie mano nuomone dabar verti investicijų. Pliusas ir tai, kad yra viešai rodomi šių fondų valgytojai, turintys ilgametį gerą rezultatą.

Akcijos

Esu nusižiūrėjęs kelias įmones, kurios bus mano rizikingos investicijos. Šiuo metu apie jas pasiskaitinėju, užklausiau pažįstamų, kurie toje srityje dirba, ką apie jas galvoja. Viena jų – Nanox. Planuoju sekančio pirkimo metu į ją investuoti 2% savo portfelio (500 EUR).

Ir toliau labai domina SDGR, LVGO/TDOC. Po truputį toliau skaitau, seku.

Su rugsėjo 1!

Visus nuoširdžiai sveikinu su rugsėjo 1!

Nežinau kaip Jums, bet man dabar atsiranda daug malonių buities reikalų 🙂 Mokykla, darželis, būreliai, konkursai, pasirodymai ir t.t. Tikėkimės virusas mūsų visų neužpuls. Sėkmės.

24 mintys apie “Rugpjūtis (2020-08)

 1. Na smagu akaityti, lyg ir randi kaip save pabarti, bet optimizmas trykšta per kraštus. Mane asmeniškai žavi artėjimo vidurkio link taisyklė. Tai fondai 20 metų lenkiantys sp500 tuoj turėtų paslysti, vienok jų valdytojai sensta. Esu pagal tai kažkada pirkęs fondus banke – išsirinkau totaliai blogiausią ir pamiršau kliems metams. Pardaviau uždarinėdamas tame banke sąskaitą – pliusas buvo virš 100%. Gaila, kad sumos ten menkos buvo.

  1. Ačiū už komentarą.

   Grįžimo į vidurkį taisyklė gera, bet labai flawed.

   Optimizmu turiu trykšti, ilgiau gal gyvensiu.
   Bus kaip bus, gali būti, kad nepaeis su tais fondais.

   Nuo didelio nuostolio saugausi diversifikuodamas, nededu didelės sumos į vieną poziciją. Be to visų fondų didžiąją dalį Portfolio žiūrėjau, tikrai nepirkau aklai. Dalis fondų yra mažiau krintantys negu akcijų ETF, ypač kurie turi preferred akcijų ar naudoja covered call opcionus.

   Turiu put long OTM opcionus VWCE pozicijai (galvoju ir apie obligacijų ETF poziciją, nes ji kristų didėjant palūkanų normai), saugančius nuo staigaus didelio kritimo. Tai kainuoja, bet gal kažkada atsipirks:) Miegu tikrai ramiai.
   O ir sumos nėra didelės.

 2. Tas dialogas labai primena kripto burbuliuką, kai draugai kalbėjo, kad tuoj milijonieriais taps… oo kai mama paskambino ir paklausė: gal kiek įmesti į bitcoin’ą..?.. po kelių savaičių burbulas sprogo. Laukiam kol mama paskambins ir klaus dėl technologijų įmonių pirkimo, tada shortinsim ;D

  Labai džiaugiuosi, kad esi Giem, taip ir toliau, neprarask motyvacijos rašyti sau ir mums! 🙂

 3. Kažkaip tavo veiksmai nelabai dera su įrašo pradžios citata apie muilą ir portfelį. Mano galva, simplicity beats complexity.

  1. Labai ačiū už komentarą.

   Manau ilguoju periodu, tamsta tikrai absoliučios grąžos atžvilgiu esate teisus.
   Tik vienas bet. Aš bijau didelių nuostolių, todėl geriau turėsiu kiek mažesnę potencialią grąžą, bet ir mažesnius nuostolius (priešingas veiksmas finansiniam svertui), o jeigu pavyktų rebalansuoti optimaliai pagal geometrinį vidurkį ir Kelly kriterijų, manau rezultatas nelabai atsiliktų nuo indeksų. Internete labai daugėja info ta tema.

   Tiesiog mano būdas netinka turėti didelius nuostolius. Esant 10% nuostoliui, man būtų neramu. Esant 30%, visai baisu, o jeigu dar didesni – visai tragedija.

   Kiekvienas savas investicijas bent kažkiek pritaikome prie savo asmenybės. Vieni „treidina”, kiti tik nusiperka vieną indeksų fondą per mėnesį ar dar rečiau.

   1. Taip, kiekvienas mes skirtingi. Aš artimesnis šiam stiliui:
    1) price of stocks matters only when you buy and when you sell, in between it is just noise.
    2) Charlie Munger „If You Can’t Stomach 50% Declines in Your Investment You Will Get the Mediocre Returns You Deserve”

    Nori turėti akcijų grąžą, bet su mažesne rizika, nemokamų pietų nebūna:) Gal vertėtų turėti, pvz. 70 % akcijų ir 30 % bondų ar 15 % bondų ir 15 % aukso ir esant tam tikriems rodikliams keisti portfelio sudėtį – vietoj 70 % akcijų turėti 70 % bondų ar 35 % bondų ir 35 % aukso ir 30 % akcijų. Ir tai, mano galva, užtektų daryti porą per metus, o ne kas mėnesį. Plačiau apie tai
    https://theirrelevantinvestor.com/2019/01/22/in-or-out/

   2. Ačiū labai už komentarą.
    Ant tiek geras komentaras, kad parašysiu atskirą įrašą bloge, kodėl aš renkuosi kiek kitokią metodiką. Neturiu jokių duomenų, kad ji geresnė ar naudingesnė, bet man priimtinesnė.

   3. Sudomino tie CEF fondai. Per kur juos pirkote, IBKR? Šiaip labai keista, kad amerikietiškų ETF mims pirkti negalima, o žymiai rizikingesnius CEF – jau taip…

   4. Taip per IBKR, CEF fondai parsiduoda kaip USA akcijos. Jie prilyginami kompanijai – įmonei.

 4. pas mane -2,07, bet be etf turiu dar ir tų pačių aapl :), tai nieko nuostabaus, tikėjausi, kad dar blogiau bus..

  1. Dabar didelę mano kuklaus portfeliuko dalį sudaro akcijų ETF ir fondai. Obligacijos ir auksas nedaug. Po vakar – reiktų mažinti akcijų dalį, tai sekančio pirkimo metu turbūt imsiu ir kažkiek aukso, jis dabar tik 12% portfelio tesudaro. Parašysiu vėliau.

   1. Kadangi ir šiandien didelis akcijų kintamumas, pardaviau pusę turimų akcijų, kad būtų stabilesnis portfelis (mažesnis bendras kintamumas).
    Gal market timing, bet jau kartą pasimokiau (vasarį – kovą). Šiaip ar taip reikėjo jau vakar tą padaryti. O pirkti galėsiu tik pirmadienį – antradienį.

 5. Šiaip gan pasiteisina skirtingų valiutų portfeliai.
  Pvz USA akcijų doleriais ir vietinis portfelis eurais.
  Kai silpsta doleris, galima daugiau USA vienetų užpirkt ir atvirkščiai.
  Net doleriui itin smarkiai nupigus galima pvz. į JAV išvažiuot atostogų ir panaudoti dalį dolerių. Tikrai nebūtina prisiiminėt valiutos nuostolį, jei turi ilgalaikį investavimo horizontą ir nereikia tų pinigų būtent šiandien.

 6. Kodėl pasirinkote IS04? Kodėl pardavėte AGGH?

  Kokie už/prieš IS04 lyginant su AGGH?

  1. Nes AGGH nėra pakankamos neigiamos koreliacijos su akcijų ETF (ilgalaikės obligacijos labai dažnai turi neigiamą koreliaciją).

   AGGH irgi puikus ETF. Tikrai neturiu nieko prieš.

 7. Būtų smagu, kad parašytum apie maržos naudojimą (jei jau pradėjai naudoti), short’inimą (jei bent pabandymui naudoji). Pavojingi dalykai, bet išmanyti juos yra naudinga.

  1. Ačiū, turėsiu omeny.

   Deja, kol kas maržos nenaudoju. Turiu tam planų, bet per daug žalias dar ir nepasitikiu savo sugebėjimais. Jeigu ir naudosiu, tai nedidelę ir tiems produktams, kurie neturi didelio kintamumo. Shortint nenoriu. Jeigu norėčiau, tai tą daryčiau su opcionu, mažesnė (kontroliuojama) rizika, mažiau reikia pradinių investicijų (pvz. Tiesiog nusipirkti put opcioną, viskas ką gali prarasti – pirkimo metu sumokėtą premium).

 8. Sutinku. Short’ą labiau edukaciniais tikslais pasibandžiau. Marža padeda, nes kol IB pinigų persimesi, būna galimybė kartais nuplaukus. Tik skoloj nereikia laikyt ir apmokėt kuo greičiau, jei rizikos didelės nenori. Opcionai kartais gali būti naudingi, bet dažniausiai iš jų tik brokeris uždirba. Aišku su marža ir shortu taip pat pas brokerį koziriai. Mokėt naudot gerai, o ar aktyviai naudoti, tai jau kiekvienam spręsti asmeniškai.

 9. Ar suviliojo lietuviškas Ignitis? Asmeniškai įtraukiau visus šeimos narius, net sūnui sąskaitą swedbanke pakūriau, visiems po garantuotą 100 vnt rezervavau. Nuskursti galimybių mažai, o susikurti dar vieną pinigų upeliuką realu, tik srovės stiprumas dar labai neapibrėžtas

  1. Sveiki, ačiū už komentarą.

   Nesuviliojo. Tiesiog nusprendžiau pažiūrėti, kaip viskas atrodys. Labai jau daug tos reklamos visur. Ir šiaip didesnių sumų Lietuvos įmonėms kol kas nenoriu atiduoti 🙂 Žmona jeigu norės, nusipirks už savo 250 eurų skirtų investavimui. Man ta lietuviška energetika vis dar nuo ESO nekaip atrodo.

   Smagu, kad jūs dalyvausite. Linkiu, kad būtų sėkmingas pirkinys.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.