Kovas (2020-03)

Tikiuosi Jūs visi sveiki.

Kovas – labai įdomus mėnuo. Sėdime visa šeima namuose, „karantine”. Koks aš dabar laimingas, kad turiu sodybą! Praktiškai jeigu nelyja – vaikai lauke. O ir rytas visai kitoks, kai pro langą pamatai gamtą. Sėdėdamas bute su trim rėkiančiais vaikais, pavargčiau.

Darbe – daug pokyčių. Kovas dar neblogas mėnuo, pusę mėnesio atidirbau pilnu tempu, tai kito mėnesio pajamos bus patenkinamos, bet gerokai mažesnės už pvz. per kovą gautas (už vasarį). Kovas turėjo būti mano geriausias metų mėnuo, deja – būna visko. Dvi darbovietės paskambino ir paprašė neateiti, arba ateiti praktiškai be atlygio (tai neisiu). Pagrindinė – mažina apsukas, pajamos kiek sumažės. Rezervo liesti nereikės, algos išgyvenimui tikrai pakaks. Tik deja, investavimui, šiuo puikiu metu pirkti akcijas, liks mažiau.

Portfelis

Šį mėnesį, portfelis prarado 2,54%
Šiais metais, portfelis prarado 0,12%
Palyginimui su S&P 500. Mano portfelis smarkiai stabilesnis. Kaip ir planuota – mažesni praradimai, bet lėtesnis ir potencialus augimas.

Atlikau tik vieną pirkimą – už 1000 eurų, nupirkau 15 VWCE vienetų (po 66 eurus, š.m 1 vienetas ~60 eurų).

Gana smarkiai išbrango obligacijos. Šiuo metu IS04 IB portfelyje užima 39,89%, VWCE – 28,94%, SGLD – 31,39%. Lauksiu balandžio mėnesio algos, jeigu atlyginimas bus pakankamas (galiu sulaukti/nesulaukti), vėl pirksiu tik VWCE. Planas pirkti tol, kol pasieksiu bent 35% portfelio (čia šiuo metu siekiamas akcijų minimumas).

Šiaip Excel lentelėje skaičiuoju Sharpe ir Sortino rodiklius savo visam portfeliui (dar nėra labai gerai veikianti skaičiuoklė), tai portfelio sudėtis keičiama taip, kad juos maksimaliai didinti (suprantu ir kuo tai pavojinga). Svarbu instrumentų kintamumas ir tarpusavio koreliacija (ir dar šiek tiek grąža). Gal kada rasiu laiko toliau pasigilinti ir padarysiu kokį scriptuką, kuris skaičiuotų pats.

Laisvalaikis

Grojau – mažokai, nes daug laiko praleidžiu sodyboje.

Rašiau – mažai, nes sukausi namuose, stačiau tvorą, kapojau ir kroviau malkas, prižiūrėjau vaikus. Daug laiko skyriau jų lavinimui, labai rekomenduoju Khan Academy Kids apps’ą (gali pabėgti nors trumpam).

Skaičiau – labai daug. Baigiau Fooled by Randomness, šiuo metu skaitau The Black Swan. Autorius – epistemologas genijus, todėl labai rekomenduoju. Planuose – perskaityti visas jo Incerto serijos knygas (jau turiu visas). Seniau skaičiau jo Medium puslapį, bet dabar radau laiko – skaitysiu „iš esmės”. Autorius agresyvus, impulsyvus, eruditas, no-nonsence vyras. Kosmonautas, atvykėlis iš ateities. Žaviuosi juo ir jo stiliumi. Jeigu kas yra uber matematikas, siūlau paskaityti jo pilną PDF naujausios knygos, kurioje visų Incerto knygų techninė dalis. Aš prie jos eisiu, kai perskaitysiu visą Incerto. Nuoroda į Amazon.

Incerto šaltiniai 🙂

Dar gilinu savo matematikos, Python, Matplotlib, Pandas, Jupyter žinias. Po truputį.

Linku visiems turiningai praleisti laiką.

P.S.

Ši liga – ne juokas, turiu pažįstamą anesteziologą iš Bergamo miesto, kraupu kas ten vyko. Būkite atsargūs.

8 mintys apie “Kovas (2020-03)

  1. Laba, ačiū už komentarą.

   Dar pilnai neapsisprendžiau, nes vis dar paieškų stadijoje, mokausi.

   Bet planą turiu. Kol kas Excel skaičiuoju savo portfelio paskutinės savaitės volatility, portfelio sudedamųjų koreliaciją, siekiu maksimizuoti jo Sharpe rodiklį. Keičiant akcijų/obligacijų/aukso santykį keičiasi ir volatility. Galima susirasti Max Sharpe arba min volatility ribas. Grafiškai atvaizdavus gaunasi kreivė, plačiau skaitykite apie Markowitz efficient frontier. Pilna info.
   Ne visai to pakanka, nes viskas yra tik backtest, tai dar turiu kelias kitas skaičiuokles, kur regresijos metu ieško portfelio grąžos formulės, po to jos pirmykštės funkcijos, kuri rodo kreivės slope. Tikslas slope pakelti. Kai keiti portfelio sudėtį, keičiasi ir formulė.
   Gal kada prisėsiu ir padarysiu koki viešą notebook.

   Šiuo metu pozicijos: VVCE 29,2%, SGLD 31,7%, IS04 38,8%. Dar noriu pasakyti, kad pirkimų /pardavimų portfelio sudėčiai keisti praktiškai neatlikau, nes ilguoju laiku, praktiškai viskas atitiko. Kadangi neturiu griežtos sistemos ir vis daugiau išmokstu ir suprantu, tai kol kas nenoriu sau įvesti labai griežtų taisyklių. Šiuo metu planas pildyti VWCE. Iki bent 35%, paskutiniu metu akcijos kyla, koreliacija su obligacijomis neigiama, tai galiu pildyt iki 40%, ir dar toliau. Bet viskas gali greitai keistis.

   Artimoj ateityje dar yra planas įdeti ir cash pozicija į formulę. Nes kai volatility didelė ir koreliacija tarp portfelio dalių tampa panaši, (t.y nebėra naudos iš jos) tada reikia mažinti portfelį, didinti cash. Taip sumažintų portfelio drowdown ir Ulcer index.

   Planas kaip minėjau mažinti praradimus, todėl tikrai nebus didelio portfelio augimo (t.y. Nesugebės portfelis augti taip pat greitai, kaip Sp500 indeksas)

   1. Danske bankas buvo sukūręs programą TETRALOG, paremtą Markowitz principais. Ši programa analizuodavo turimą portfelį ir siūlydavo pakeitimus siekiant maksimalaus pelno per 7 metų laikotarpį, atsižvelgiant į kliento profilį . Aišku, siūlydavo savo Danske aktyviai valdomus fondus. Kaip tik turiu 2013 metų pabaigoje sudarytą analizę. Praeitų metų pabaigoje būčiau sakęs, kad nelabai pataikė, buvo per daug atsargi, bet dabar jau negaliu pasakyt, kad nepataikyta. Net ir rizikingam kliento profiliui buvo siūloma (nors ir nedidelėm proporcijmis) ir auksas, ir obligacijos, ir Contrarian fondas, kuris juda priešingai nei rinkos. Markovitz principai yra tikrai verti dėmesio.

   2. Ačiū, super komentaras.
    Tikrai atkreipiu į tai dėmesį. Deja, tai yra daugiau mažiau filosofija paremta backtest. Aišku daug ten tiesos, bet man gal truputį arčiau sielos požiūris, kur vertinama rinka kaip visiškai random dalykas, per ergodicity, stochastic procesus, siekiant optimizuoti log returns. Kelly kriterijaus panaudojimas ir pan. Deja kol kas trūksta žinių ir košės, kaip viską apibendrinti. O dar opcionai (tik pradedu skaityti), kaip hedge priemonė.. Su visa matematika..
    Anyway, einant laikui, žinių daugės, klausimų daugės, bet vistiek į pliusą 🙂

    O kaip elgiatės pats? Koks jūsų portfelis?

   3. Pasirodo TETRALOG yra kompanija, kuri siūlo sprendimus bankams. Jie sukūrė F.A.M.E. – Future Adjusted Markowitz Estimator. Nežinau, kiek tai tinka besirenkantiems kelis ETF visam gyvenimui.
    Kadangi gyvename visiškai neprognozuojamu laikotarpiu kai neaišku, kuri šalis, kuris sektorius kaip pergyvens šį laikotarpį, o indeksų svyravimai yra labai didelį, pasirinkau daug negalvoti 🙂 15 SEB fondų po 10€ kiekvieną savaitę. Taip pat karts nuo karto įmetu minimalią sumą į fondus, kurių grąža/volatility yra su didžiausiu minusu. Tai pasiteisino per ankstesnes lokalias krizes, bet ši krizė yra kitokia. Tiesiog eksperimentuoju su įprastais fondais, nes neturiu galimybės tokiomis mažomis sumomis žaisti su ETF, todėl vargu ar duosiu sektiną ar analizuotiną pavyzdį 🙂

   4. Vistiek labai ačiū už pasidalinimą!

    15 fondų po 10 eurų, per mėnesį 600 eurų+kiti fondai retkarčiais. Suma jau pakankama naudotis IB, jeigu pradinis virš 2000. Metams 120 gausis. Čia jau su pirkimais visais, nes juos įskaičiuoja į komisinį. Pirmi trys mėnesiai man visai nieko nekainavo (nzn kodėl).

    Na bet SEB gal irgi nieko, neanalizavau. Tikiuosi kada po metų – kitų, pasidalinsite rezultatais:) Ypač tų fondų su neigiama grąža.

   5. Šiuo atveju pasirinkau dugnų gaudymą. Kai labai išauga volatility, mano galva, nėra labai svarbu, ar fondo mokestis 0,1% ar 1%, nes dienos svyravimas gali būti ir 5%, geriau investuoti po mažai, bet dažnai. Įeidamas į rinką su 10€ nebijau prarast tų 5%, bet su 1000€ jau nedrąsu…. Žinoma, esant dabartiniams svyravimams geriau būtų investuoti su mažais mokesčiais, bet yra kaip yra 🙂

   6. Supratau, na kiekvienam savo. Bus įdomu sužinoti, kaip sekėsi po kurio laiko. Jau nemažai skirtingų taktikų žmonės parodė, labai įdomu 🙂

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.