Balandis (2020-04)

Šį mėnesį labai daug laiko praleidau gamtoje, buvau su vaikais. Darbo – buvo mažai, atlyginimas bus mažas. Džiugu, kad nuo kitos savaitės po truputį pradedu daugiau dirbti. Papildomų pajamų nebus, nes ne visi darbdaviai pradeda darbus, bet vistiek geriau negu balandį.

Šį mėnesį daug meistravau sodyboje. Susikaliau terasą (ekonomiškai, viso 30 kvm. kainavo 730 eurų). Reikia dar nusialyvuoti. Aptvarkiau kiemą, vaikų namelį, karstykles, supynes. Susikasiau daržą. Pasodinau tris obelis, kriaušę, dvi vyšnias, 2 serbentus, 5 sausmedžius. Maudžiausi, deginausi. Ar jau rašiau, kad buvau su vaikais?.. Oras buvo puikus. Traktuoju kaip atostogas. Tokių ilgų ir ramių – daug metų neturėjau.

Daug skaičiau..

Portfelis kiek pasikeitė. Kadangi turiu daugiau laiko, noriu kiek rizikingiau „pažaisti” su akcijomis. Iš nuobodulio. Pagal Nassim Taleb „Barbell portfolio”, didžiąją dalį portfelio sudaro stabili dalis (mano atveju, tai modifikuotas „Permanent portfolio”) ir nedidelė dalis smarkiai rizikingų priemonių (mano atveju bus ~10%, juos sudarys pavienės akcijos, gal vėliau opcionai, vis dar domiuosi, skaičiuoju, mokausi).

Pardaviau SGLD, 5 vienetus po 154.00 EUR, už viso 444.08 EUR. 76.17 EUR pelno. Dabartinė kaina 150.88.

Pardaviau IS04, 75 vienetus po 5.9210 EUR, už viso 770.00 EUR. 48.36 EUR pelno. Dabartinė kaina 5.790.

Papildomai pervedžiau 1000 EUR.

Už visus šiuos pinigus pirkau VWCE ir pavienių akcijų.

Balandžio portfelio grafikas. 6,81% per mėnesį – kosmosas.
Palyginimui su akcijų ETF. Šį kartą portfelis gana smarkiai atsiliko nuo SP500. To ir tikėjausi, jis turi mažiau kristi akcijoms krentant, mažiau augti jos brangstant. SP500 – 12,8% – visiškas kosmosas. Aišku, būna visko. Bet kai auga nuo didesnio kritimo, per ilgą laiką – nesmarkiai aplenkia. Paskutinis paveikslėlis įrodys.
Portfelio rizikos duomenys. Esu labai patenkintas. Labai supaprastintai – pusė pelningumo, su ketvirčiu rizikos. Sharpe ir Sortino dvigubas. Kintamumas – trečdalis.
Čia portfelio grafikas nuo investavimo pradžios. Kol kas esu labai patenkintas. Kaip matote, lėčiau auga, bet lėčiau ir krenta. Kai auga mažiau, bet nuo didesnės sumos – atsilikimo kaip ir nėra. Dar vienas dalykas – toks vaizdas, kad portfelis kiek „vėluoja”, pagal akcijų EFT. Gal tą galima kažkaip išnaudoti?.. Tikėtina, kad neverta. Toliau pirksiu ir laikysiu. Pažaidimui užteks 10% portfelio dalies.

Tikiuosi ir toliau, mano portfelis bus toks pats stabilus.

9 mintys apie “Balandis (2020-04)

  1. Pirmos dvi pastraipos wow. Tikiuosi ir aš kažkada panašių išgyvenimų turėsiu 🙂 o kad skaitytojui būtų įdomiau, visai norėčiau pamatyt pyrago formos diagramą, kur matytųsi portfeliaus sudėtis

  2. Ačiū už pasidalinimą. Akivaizdu, kad balandis ne tik akcijų rinkose pasižymėjo super augimu, bet ir „šeimos santykių rinkoje” :)) Noriu paklausti, kaip renkatės pavienes akcijas? Kaip įvertintumėt savo pastangas išanalizuoti akciją? Renkatės USA top akcijas ar ieškote paslėptų perliukų? Kokias akcijas pirkot, jei ne paslaptis? Pats taip pat planuoju pridėti pavienių akcijų „fun” dalį, tačiau pastebiu, kad mano analizė apsiriboja tik Youtube investorių akcijų analizėmis :)) nors tokie žmonės, kaip Jerry Romine Entrepreneur Abroad, padeda analizuoti – mano nedidelė Youtube rekomendacija.
    Dar klausimėlis – ar patekti grafikai ir lentelės yra sugeneruotos per IB platformą? Ar kažkokį kitą įrankį čia panaudojot?
    Dar klausimas. Ateityje, kai rebalansuosit portfelį, nes, sakykime, akcijų dalis pernelyg išaugo, parduoti žadat VWCE dalį, ar pavienes akcijas?
    Dėkoju.

  3. Laba, ačiū už komentarą.

    Svarbu suprasti, kad mano tikslas su pavienėmis akcijomis – potencialiai didelė grąža, su labai didele rizika.
    Portfelio bendras kintamumą mažas, grąža todėl irgi ribota, dėl neigiamos turto klasių koreliacijos. Vienai kylant, kita krenta. Per ilgą laiką viskas po truputį brangsta, bet lėčiau negu tik akcijų ETF.
    Akcijas rinkausi pigias, rizikingas, su dideliu kintamumu (volatility). Realiai – beveik kaip loterijos bilietas ar ruletė. Bet su potencialia grąža ir be kazino atitenkančios dalies.
    Pati kompanija kurios akcijas pirkčiau, turėtų būti gana solidi, sėkmingai dirbanti (bent kelis metus). Turi dirbti pelningai (nors protingos skolos ne visada blogai). Dar svarbu, kad būtų po didelio kritimo, dėl kokios nors priežasties, kurią suprantu, pvz. Pelnas mažesnis negu tikėtasi (na bet vistiek pelnas, ne nuostolis). Prieš perkant bent kelis mėnesius stebėjau, skaičiau, žiūrinėjau ką apie jas rašo. Nuo Seeking alpha iki nepriklausomų blogerių. Informacijos daug. Bet sprendimai priimami sava galva. Populiariausių kompanijų jau yra VWCE, nemaža dalis. Todėl rinkčiausi kiek mažiau žinomas.

    Praeitą mėnesį išsirinkau tris. Invesco (IVZ) – didelė kompanija, turi daug ETF ir t.t. Pats perku jų SGLD. Diversifikuota, labai plečiasi. Atpigusi nes kelis kartus nempataikė į prognozes, išsileido pirkdama kitas kompanijas (sėkmingai dirbančias), plius skaičiau jų kelis ketvirčių transkriptus – protingai visai kalba.
    Invesco mortgage (IVR) ir Energy transfer (ET). Panašiai skaičiau ir domėjausi, nenoriu išsiplėsti, info pilna.
    Šiuo metu IVZ -16%, IVR +3%, ET +30%. Visos labai smarkiai parkrito penktadienį, iki tol buvo dar geriau, bendrai apie 30%.

    Pateikti grafikai iš IB. Yra ten toks Portfolio Analyst. Tai jų mėnesio report pasirinkti reikia, yra dviejų formatų, snapshot ir pilnas. Čia iš pilno.

    Jeigu reikės rebalansuoti, tikriausiai elgsiuos pagal savas taisykles. Kai pelnas bus didesnis už skirtą portfelio dalį, parduosiu ir pirksiu labiausiai trūkstamą. Bet labiau tikėtina, kad tiesiog kas mėnesį perkant, vis pildysiu labiausiai atsiliekančią poziciją.

    Pavienės akcijos nėra mano tikslas. Fokusas – ties modifikuotu permanent portfolio. Realiai stebiu volatility, grąžą, koreliaciją ir skaičiuoju Sharpe ir Sortino ratio. Gaunasi kaip ir nedidelis trend stilius, bet labai pasyvus..

    Akcijų dalį laikui bėgant turėtų pakeisti opcionai. Šiuo metu po truputį skaitau, domiuosi. Opcionus norėčiau naudoti dėl dviejų priežasčių. Pirma – kaip draudimą esant dideliam kritimui (ribotas pritaikymas su mano portfeliu, todėl nebent tik tada, kai bus gerokai didesnė pozicija.) Antra – kiek padidinti portfelio grąžą (per daug nerizikuojant.)

    1. Sveiki, lauksiu įžvalgų ir patirties su opcionais. Teoriškai kas tai yra, žinau, bet praktiškai…. trūksta matematinių ir finansinių žinių. Iš vienos pusės, jei egzistuoja toks puikus dalykas, kaip draudimas nuo akcijų kritimo, tai jį turėtų naudoti visi. Juk būtų nuostabų investuoti į rizikingas akcijas ir nebijoti jų kritimo. Bet matyt tas draudimas ilgu laikotarpiu kainuoja per daug, kad juo būtų galima naudingai naudotis, panašiai kaip koks VIX ETF.. Reikia geria nusimanyti ir gaudyti momentus. Ar aš klystu?

      1. Laba, ačiū už komentarą.

        Aš kol kas tik susipažinimo stadijoje. Tikrai nepulsiu, kol bent jau pagrindinės matematikos nesuprasiu. O gal ir visai nepulsiu. Bet kai yra toks dalykas, su tiek potencialo, reikia pasidomėti. Tuo labiau dabar turiu skaitymui laiko.

  4. Great blog and well done on starting the FIRE journey! If you don’t mind I have some questions about life in LT and about portfolio construction. I don’t see a contact page anywhere, so can I have your email address please?

    1. Hello and thank you.

      Well, at first there was no need for anyone to contact me.
      Just write giem (eta) giem (dot) lt

  5. perskaičiau visą blogą ir lieku neįtikėtinai skolingas už šitiek suteiktos edukacijos ir įdomaus skaitymo. Keep it going, Giem, labai įdomiai sunkias temas dekonstruoji.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.