Šaltas dušas..

Pokyčiai gyvenime ateina, kai mažiausiai to tikiesi.

Papildomas šeimos narys visada sukelia rūpesčių. Pradedi planuoti ar tilpsi bute, ar visi patogiau sėdės automobilyje.. Tačiau didesnių problemų su buitimi nekyla, kol vaikas vienas arba du. Du vaikai puikiai telpa į lengvąjį automobilį, jiems pakanka vieno papildomo kambario (t.y. paprastai pakaktų 2-3 kambarių buto).. O trys? Trys jau netelpa į mažą miesto automobilį (vaikas priekyje + mama ir dvi kėdutės gale arba mama priekyje ir 3 kėdutės gale.. Praktiškai visi mažesni automobiliai tampa labai nebepatogūs). Trys vaikai nenoriai gyvena viename kambaryje (vyresnioji nori skaityti, ruoštis namų darbus, mažoji tuo metu drąsko jos lapus, o mažiausioji – rėkia, nes alkana).

Bet man trečias vaikas labiausiai pakeitė mano požiūrį į gyvenimą. Iki tol, kažkaip negalvojau, kiek aš gyvensiu, kaip vaikai mokysis ir už ką valgys. Atrodė viskas pakankamai paprasta ir aišku. Aš dirbu, uždirbu, sutaupau, aprengiu juos, pavalgydinu, sumoku už būrelius ir t.t. Trečias vaikas gimė anksčiau. Streso ir įtampos šeimoje buvo daug. Žmonai smarkiai sutriko sveikata, reikalingas ilgalaikis gydymas (nemažai papildomų išlaidų). Vaiką irgi reikia sekti, stebėti, atlikti tyrimus.. Sunaudojama daug resursų (laiko, pinigų). Pradėjau galvoti, ar tikrai galiu toliau taip lengvabūdiškai nieko nedaryti, pasyviai stebėti, kaip bėga mano gyvenimas.. Išsigandau, kad vaikams gali būti sunku, jeigu mano sveikata sušlubuos,, Juk aš išlaikau žmoną ir tris vaikus. Pagalbos iš artimųjų nelabai būtų, jau artėja laikas, kai aš ir mano žmona turėsim rūpintis savo senstančiais tėvais. Pradėjau keistis. Daugiau judėti, mažiau ėsti, skaityti etiketes ant produktų, galvoti apie tai, ką veikiu kiek kitu kampu.

Pats dirbu srityje, kur pastoviai bendrauju su žmonėmis, kurie sportuoja, šneka apie ilgą gyvenimą, diskutuoja apie mitybą, papildus, programas ir t.t. Turiu gana gerą bazę vertinti šią informaciją, todėl kartais girdžiu, kaip jie pasakoja apie žmonių perkamą ir naudojamą absoliutų briedą, bet jie vedami neaiškių įsitikinimų moka didelius pinigus (influencerių, reklamos įtaka) ir tikisi efekto. Kuo brangiau – tuo efektyviau (placebo)… Pvz. protarpiniai sportininkai perka chondroitinsulfato preparatus, o jie net nėra absorbuojami žarnyne.. Bioptron lempos, vandenilio peroksidas („ozonas”), lazeriai, teipai, magnetai.. Nemaža dalis preparatų neveikia, arba veikia prasčiau negu placebo.

Jau kurį laiką rytais ir vakarais prausiuosi po šaltu dušu. Kodėl? Nes susitikęs su vienu draugu, kuris visą gyvenimą daro tik tai, kas jam patinka ir įdomu, sportuoja, rūpinasi savo sveikata ir pastoviai tobulėja. Jau gerus penkis metus skaito mokslinę literatūrą, domisi, seka apie tai rašančius žmones. Jis supranta ir tiksliai žino, kas atsitinka nuo momento kai atsikandam batono, iki to laiko, kai to batono likučiai pašalinami iš organizmo. Nuostabu jį pažinti ir sekti jo visuomeninę veiklą, kuri kuo toliau, tuo labiau populiarėja. Tai vat, jo mokymų metu, išgirdau pasakojimą apie šalto dušo (arba apskritai šalčio) naudą. Ne viskuo patikėjau, bet paskatino pasiskaityti.

Pasiskaitymo rezultatais noriu pasidalinti.

Puikūs apžvalginiai straipsniai Scientific Evidence-Based Effects of Hydrotherapy on Various Systems of the Body, What is the biochemical and physiological rationale for using cold-water immersion in sports recovery? A systematic review , Effects of Cold Water Immersion and Contrast Water Therapy for Recovery From Team Sport. Yra ir daugybė kitų straipsnių (tiek populiariaus – supaprastinto tipo (pvz. šitas), tiek ir profesionalių gero dizaino mokslinių studijų, konkrečiam efektui tyrinėti.. Jeigu neįdomu medicininiai terminai, išvados – gale.

 • Padidėja arterinis kraujo spaudimas ir širdies susitraukimų dažnis
 • Gerėja tiek sisteminė kraujotaka , tiek ir mikrocirkuliacija (išsiplečia paodžio kraujagyslės, kad būtų užtikrinama pakankama giliau esančių audinių temperatūra)
 • Jeigu LABAI jau šalta ir ilgai užtrunka šalčio poveikis, sulėtinama smegenų kraujotaką (aptempsta akyse, galima net nualpti)
 • Labai smarkiai aktyvėja kvėpavimas (nuo 11-16l/min iki 31-66l/min), dėl to smarkiai sumažėja plaučių PCO2
 • Sumažėja odos temperatūra, bet šerdinė (core) temperatūra keičiasi tik apie 0,1°C.
 • Šalto dušo metu ~50% daugiau sunaudojama deguonies (O2)
 • Bendras kraujo plazmos antioksidantų kiekis padidėja (deja tik, ~35 minutes po dušo)
 • Sumažėja šlapimo rūgšties, askorbo rūgšties, glutationo ir 4-hydroxynonenalio (HNE) konc. Padidėja oksiduoto glutationo konc.
 • Padidėja noradrenalino ir kortizolio konc.
 • Ilgalaikėje perspektyvoje – padidėja bendras kiekis glutationo, katalazės, superoksido dismutazės.
 • Sumažėja insulino konc.
 • Padidėja prolaktino bazinė konc.
 • Turi antipsichotinį poveikį (kaip švelnus elektrošokas)
 • Turi analgezinį poveikį (stress induced analgesia)
 • Turi antidepresinį poveikį (šaltis sukelia didelį kiekį impulsų iš periferinių receptorių į smegenis). Šitas patiko, paskaitykite čia.
 • Greitesnis atsistatymas po sporto, krūvio, ypač raumenims. Sumažina pervargimą
 • Stimuliuoja imunitetą. Šitas įdomus – nuoroda į pilną straipsnį
 • Rašo, kad padeda tapti atsparesniems vėžiui (logiška, antioksidacinis poveikis + skatinamas imunitetas = priešvėžinis efektas). O jeigu dar pridėti ir intermittent fasting su savo autophagy?
 • Stabdo plikimą?

Apibendrinant – kai šaltas vanduo paliečia odą, vyksta šalčio šokas (cold shock) – staigus ir didelis įkvėpimas su visom iš to kylančiomis pasekmėmis: hiperventiliacija, hypokapnija, tachikardija ir hipertenzija. Išsiskiria noradrenalinas, kortizolis (šitie du hormonai atsakingi už būklę fight or flight). Siunčiama daug signalų į smegenis iš temperatūros receptorių. Aktyvėja kraujotaka, kyla spaudimas, daugiau kraujo teka audiniuose (palaikoma pastovi temperatūra), dėl to naudojam daugiau deguonies. Tampam žvalesni (juk patyrėm stresą – čia, kai vairuoji ir nori miego ir vos nenuskrendi nuo kelio.. Kurį laiką nesinori jokio miego..).

Per ilgą laiką – organizmas tampa labiau atsparus šiam šalčio stresui (grūdinasi) – daugiau riebalų virsta iš baltųjų į ruduosius, kurie gerina atsparumą šalčiui, naudodami papildomą, mūsų sukauptą energiją (greitina riebalų deginimą). Toleruojamo streso fone, kūnas gamina daugiau antioksidantų, tampa atsparesnis.

Jeigu sugebi iškęsti – stiprėja valia, tampi labiau savimi patenkintas. Gali būti savimi patenkintas.

Šiaip pakankamai nemažai pliusų. Dalis aprašytų reiškinių neturi tikrai statistiškai patikimų įrodymų, bet pakanka ir tų, kurie juos turi. Nurodytuose straipsniuose gausu tolimesnių nuorodų, jeigu norėtumėte pasiskaityti plačiau.

Kitą kartą aprašysiu protarpinį badavimą (Intermittent fasting).

14 minčių apie “Šaltas dušas..

 1. Pagarba už tai, kad neparašei vienareikšmiškai, kad ,,TAIP YRA” ir pridūrei, kad galbūt neviskas yra pilnai statistiškai patikima. Aš pats, labai skeptiškai žiūriu į tuos ,,gerėja, padidėja, sumažėja”. Gal visi tie poveikiai labai trumpalaikiai?.. Bet anyway džiaugiuos susipažindamas.

 2. Šiaip tikrai daug ir įdomių dalykų sužinojau, kai domėjausi. Čia paskutinių kelių metų pubmed normalesnio dizaino studijų duomenys.
  Nemaža dalimi visos naudos aš tikiu. Man tas logiška, suprantama. Kaip normalu yra adaptacija prie didesnio krūvio – stiprėja raumenys, prie karščio – mažiau vandens išprakaituoji, taip ir čia.
  Tik svarbu, normali ir adekvati dozė. Juk per daug krūvio – raumens patempimas, lėtinis uždegimas ties insercija ir panašiai.
  Būti kritiškam yra gerai. Diskutuoti irgi gerai. Būti atsargiam – dar geriau. Aš šiaip konservatyvus esu, nepuolu tikėti, daug pasiskaitau. Bet jeigu įtikina, tikiu.
  Kaip ir tamsta su kitais FIRE Lietuvos bendruomenės nariais mane įtikinote, to patys nenorėdami.

  Pats bandau šaltą dušą. Po kelių mėnesių papasakosiu, kaip sekasi. Šiaip sirgdavau daug ir kasmet. Pažiūrėsim šią žiemą.

 3. Papasakok. Pats esu bandęs gal savaitę kitą, vis pasimesdavau. Kebloka siekti tikslo/ugdyti įprotį visiškai vienam 🙂

 4. Eina sau, kaip sutampa potyriai ties trečiu vaiku, atėjusiu į mano šeimą. Įdomu skaityti, kai tai aprašo kitas žmogus! O apie šaltą dušą / maudynes ne kartą aplinkoje girdėjau, pats vis pasimaudau jūroje nuo gegužės iki spalio (kai jau/dar šilta:). Dušas – sąraše, įrašas įkvepia pabandyt.

  1. Ačiū už komentarą.

   Kiekvienas vaikelis įneša kažką naujo. Ir tai yra nuostabu. Tikėtina, kad ir mes, tėvai, trečio vaiko sulaukiame vyresni, brandesni. Todėl ir požiūris kitas.

   O šaltą dušą dar tęsiu. Visi aplink sloguoja, o aš su lengva striukyte vaikštau 🙂

 5. o gal galima daugiau detaliu apie igyvendinima? kaip( leidi nubegti pirmiems 100l o paskui palendi po dusu?) ir kiek laiko(kol gava svaigti pradeda ar timeri nusistacius)?:)

  1. Jeigu apie šaltą dušą – tai dabar tiesiog po šaltu lendu, kuris po truputį vis šaltėja. Nematau problemų.
   Pradžioje lysdavau po šaltu, tada karštu, vėl šaltu ir vėl karštu. Po 3-4 karto nebebūdavo šalta. Tas pats ir į vandenį šaltą.

 6. Pats ponas Giem paslaptingas, bet draugą, iš kurio visų biohakingo gūdrybių mokotės, tai išduodate. Žinoma, jeigu apie tą patį renginį Vilniuje, ir apie tą patį draugą A.R. galvoju.

  Na nieko, didelis jūsų rašymo fanas esu, tad paslaptį laikysiu :))

  1. Na smagu, kad žinote apie ką rašau! Manau, kad tas ponas turi krūvą draugų, daug kam yra padaręs teigiamą įtaką, todėl džiaugiuosi, net ir savo bloge jį žinančių asmenų rasti.
   Renginys tikėtina, kad tas pats, auditorija buvo didelė 🙂 Tikiu, buvote vienas iš dalyvių.
   O ar patį organizatorių reikia laikyti paslaptyje, tai reikia jo ir klausti.
   Ačiū už komentarą!

 7. Saltas dusas yra nerealu. Siandiena jau stovejau ir ziurejau ar tikrai cia tik tiek salcio galima isspausti nes kazkaip jau nelabai salta. Cia kokiu 3men po saltu dusu kas diena beveik.
  Tiems kam sunku keletas palengvinimu:
  – pradeti su drungnu ir saldyti;
  – daryti tai pasportavus, po begimo isvis lengva, tada lengviau patiketi kad tai imanoma ir galima padaryti nesusilus tai igyvendinti.
  O jeigu norite dar pasigilinti i my warn friend cold, siulau pasidometi THE ICEMAN arba wim hof, jis siulo derintisalti su kvepavimu, ty pradziai kvepavimo pratimai o paskui saltas dusas, ir jei salta pasidaro pradedi giliau kvepuoti.jis net free appsa turi, rekomenduojunpaziureti.
  As dar keleta men ant salto duso, bet kol kas labai patinka ir puikiai jauciuosi, ziuresim kaip bus su prasidedanciu saltu sezonu, ar atlaikys imunitetas:)

  1. Aš jau metus laiko po šaltu dušu maudausi, buvau sustabdęs tik kai pernai gruodį susirgau gripu.
   Kur kas įdomiau ir smagiau yra lysti į šaltą ežerą. Žmonės aplink su žieminėm striukėm stovi, o pats maudaisi plačiai besišypsodamas.
   Man nejausti didelio šalčio lendant į ežerą padeda toks ritualas: kvėpavimo pratimai (kaip wim hof, tik „buitiškiau”), tada du – trys trumpi įlipimai. Pirmas – 5-10 sek. Antras ilgesnis, 15 kokių, trečias dar ilgesnis, jau 30 sek. O ketvirto metu gali būti išlindęs kiek tik nori. Šalčiausia buvo kai maudžiausi prie -2 lauko temperatūros, anksti ryte. Atrodo vanduo net tirštas 🙂 Kai maudausi pasiimu kepurę, kad vėjas galvos neperpūstų, pasiimu daug rūbų keliui namo, nuo ežero. Pernai maudžiausi praktiškai visus savaitgalius, išskyrus gruodžio galą, iki vasario mėnesio vidurio, kol sirgau ir po ligos. Per karantiną maudynės atsinaujino 🙂
   Pats geriausias dalykas – tai kad nugali save ir nereikia daug laiko. Plius teig. įtaka metabolizmui. Ir dar pastebėjau, visada po šaltų maudynių turi daug energijos ir jautiesi gerai. Būni pozityvus.

 8. Wow geras:)
  Ezeras ziema cia jau kita lyga, o kada nusprendei is pasitaskymo po dusu( kur as db) pereiti i ezera?

  Dar klausimas, ar gali buti kad tas susirgimas ivyko del ezero ar technikos klaidu prie ezero( gal be kepures buvai)? Nes vejas yra negerai ir plius jis nekonkroliuojamas, tai geras gusys=plauciu uzdegimas.

  Is klausimu tikriausiai akivaizdu kad ir as galvoju tai pameginti, o paskui kursim kluba kur prie ezero kalendami dantimis apie investavima ir gyvenima galesime kalbeti:) BET pries tai technika reikianparuosti lindimo i ezera. As galvoju prasibegti gal geriau?cia buvo mano cheatas pradedant salta dusa:)
  Ir ar yra kas nors dar be kepures ir didelio rankluoscio ko reikia nepamirsti einant prie ezero?

  1. Na aš į ežerą lysti pradėjau kai dar nebuvo taip šalta. Pvz. Dabar būtų puikus laikas. Lauke apie 10, vanduo panašiai. Ir tęsiasi, kol atsiranda ledas.
   Man lengviausia per kelis trumpus kartus įprasti, tada jau gali būti kiek nori. Ir jausmas visai kitoks negu iš po dušo.
   O susirgau tai tikriausiai, nes kontaktą su gripu gavau. Susirgo vaikai darželyje, sirgo visa šeima. Nebuvo sunki labai liga, bet jau su temperatūra nesimaudysi. Ir gana ilgą laiką po to.
   Šiaip pasiimti reikia šiltus drabužius. Kai išsimaudysite, nusišluostyti reikia ir šiltai apsirengti. Sako iš karto gerti karštus gėrimus negerai, reikia sušilti po truputį. Tai aš kol nuo ežero pareidavau, praeidavo penkios minutės, kelias toks į kalniuką, susildavau. Namie lėtai arbatos išgerdavau. Va tada pats puikiausias laikas medituoti ar šiaip ramiai pasėdėti. Labai įdomus jausmas. Truputį kitaip negu dušas. Nors ir tas turbūt yra labai gerai.

  2. Ir dar.. Svarbu įvertinti, kiek pats gali būti vandenyje. Aš turiu nemažai riebalų, tai mano laikas gana ilgas. Turiu kelis draugus, kurie irgi lenda žiemą į vandenį, tik jie kūdi arba labai sausi ir fit, tai jiem greičiau šalta pasidaro. Nebūna daugiau minutės. Ir dar, nereik vaidint herojaus, kaip visada visur atsiranda kietuolių, tai jie tikrai greit suserga. Jeigu pradedi nebejausti kojų ir rankų pirštų, laikas lyst. Atrodo gali kentėti kiek nori, net ir nesunku, bet tikrai šaltame vandenyje (4-5°), geriausiai būti trumpai. Reik prisiminti, kad čia mes darom, kad metabolizmą treniruoti, save nugalėti, baltųjų kraujo kūnelių daugiau kad būtų 🙂 Ne varžybos ir sportas.

   Būk atsargus ir protingas. O šiaip labai rekomenduoju, emocijos nepakartojamos.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.