Trumpiausias metų mėnuo, tai nereiškia, kad mažiau intensyvus. Nemažai dirbau, dėl to mažiau buvau su šeima. Automatiškai smarkiai mažiau laimės gyvenime. Antra vertus, šį mėnesį padariau kelis charity darbus, kas suteikia kažkiek pasitenkinimo savimi, ilguoju periodu..
Buvo ir eilinė konferencija, skaičiau pranešimą. Visai neblogai sekėsi. Planuose dar didelis renginys, kur teks kiek daugiau pasidarbuoti. Net nežinau ar to laukiu. Pinigais neapmokamas darbas. Smarkiai irgi nepatobulėsiu. Tampi tik kiek žinomesnis ir prieš savo tiesioginę valdžią geriau atrodai (nežinau, ar man tai svarbu, tikriausiai nelabai).
Buvo sušlubavusi sveikata, tai buvo gana sunku, kai skauda galvą, bet vaikus migdyt vistiek reikia. Pats jų tiek prisidariau 🙂
Nemažą dalį laiko darbe turėjau nuobodžiai klausyti ar laukti, kol kažkas kalba. Tai galėjau daugiau paskaityti. Gaila, kad negaliu tokiu atveju išsitraukti ausinių. Daug skaičiau apie portfelio rizikos valdymą (bazinius dalykus). Kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių.
Pardaviau savo BullionVault turimą auksą. Persiunčiau į SEB sąskaitą. Už parsiuntimą nuskaičiavo 10 eurų. Viso buvau padaręs pavedimų už 2300. Sąskaitoje grįžo 2368 EUR. Tai 68 EUR pliuso ir dar išlaidos 5 mėn. po 3,62 EUR už saugojimą ir 1% komisinis už pirkimą/pardavimą (viso išlaidų 39,94 euro). Kiekvienas veiksmas – atskiras email. Viskas surašoma aiškiai, randama greitai. Tikrai labai skaidru ir saugu. Visi žingsniai profesionalūs ir aiškūs. Labai patiko. Tikrai 100% rekomenduoju.
Tai kodėl atsisakiau? Nes 8PSG ETC nuleido TER nuo 0.29% iki 0.24%, o prieš du mėnesius ir iki 0.19%. AUM 7B+. Gaunasi kiek pigiau negu BullionVault, nes nėra 3,62 EUR/mėn. saugojimo mokesčio. Primenu, kad BullionVault taiko 0,12% per mėnesį mokestį (minimumas – 4$, per metus – 48$). Turint aukso už 25264$, visais atvejais labiau apsimoka BullionVault. Aišku ETC pardavus atsiranda capital gains, nes nebe fizinis auksas (investicinis auksas – ne VP, o daiktas, jam taikomas GPM nuo 2000 eurų, asmeniui), ETC pelnas apmokestinamas, kaip ir kitų VP. Papildomas ETC pliusas – galiu lengviau rebalansuoti. Anyway, BullionVault – geras reikalas. Jeigu kas nori saugiai laikyti fizinį auksą keliose vietose pasaulyje, rekomenduoju. 8PSG nuo vasario 28 sujungiamas su SGLD. TER išliks toks pats, tik justetf.com dar neatnaujino. Kaip analogai, yra ir Amundi physical gold su 0.15% TER (bet mažesniu AUM) ir iShares ETC su tokiu pačiu TER.
Padariau atskiras grafas Išlaidoms ir pajamoms, bei portfeliui. Kam įdomu, galės pažiūrėti. Atskiruose įrašuose nebent pakomentuosiu didesnius pokyčius.
Kiekvieną mėnesį įdėsiu savo Interactive Brokers portfelio mėnesio pokyčio kreivę. Palyginsiu su S&P500. Bus labai įdomu stebėti, kiek atsilieku (t.y. kiek kainuoja mano noras mažinti riziką).
Šį mėnesį portfelyje įvyko keli pokyčiai.
- Pardaviau AGGH – pelnas 12,88 EUR
- Pardaviau IWDA – pelnas 83,58 EUR
- Pardaviau BullioVault auksą – pelnas 68 EUR
- Pardaviau IWDP – pelnas 8 EUR
- Pardaviau IS0E – nuostolis 6,6 EUR
- Pardaviau IUS3 – nuostolis 2,8 EUR
- Viso pelno 163 EUR
- Papildžiau IB sąskaitą, pirkau daugiausiai IS04, tada 8PSG (dabar SGLD) ir VWCE.
Tada prasidėjo COVID-19 reikalai ir atpigo akcijų ETF, o penktadienį – ir aukso ETC. Obligacijos gražiai pabrango. Specialiai kažkokių portfelio pokyčių nedariau. Kitą mėnesį tikriausiai pirksiu daugiau VWCE (juk atpigo!). Nemanau, kad šis virusas turėtų ilgam labai pakenkti pasaulio ekonomikai. Žmonija tikrai atlaikys ir po to pirks su dar didesniu užsidegimu. Turbūt labiau jaudintis reiktų dėl Sirijoje vykstančių dalykų.
Esu visai patenkintas savo portfeliu. Aišku nesmagu, kai nuo 2020-02-20 iki 2020-02-28 prarandi 450 eurų, bet tai nevaro į neviltį. Galiu neuždirbti (nesu pavydus, nebus apmaudu, kai kiti džiaugsis dideliu uždarbiu), bet nenoriu prarasti.
Tad, toliau dirbu, domiuosi. Kelias dar labai tolimas.
Ačiū už mintis. Labai patinka jūsų rašiniai, brandus ir gerą analitinį mąstymą turintis žmogus, atrodo, esate. 🙂 ir dar tokį įspūdį susidariau, kad dirbate sveikatos apsaugos srityje, kas dar arčiau širdies, bet gal čia tik mano vaizduotė. :)) noriu paklausti, kodėl pasirinkta IS04 obligacijų pozicija vietoj AGGH? Ačiū.
Laba,
Ačiū už komentarą.
AGGH, yra visokių obligacijų mišinys. 5000 skirtingų obligacijų, kiek pamenu. IS04 yra tik USA ilgalaikės obligacijos. Skiriasi terminas, grąža ir t.t. Man labiausiai rūpi koreliacija su akcijų ETF ir pačio obligacijų ETF kintamumas (volatility).
Trumpalaikės, įmonių obligacijos turi teigiamą koreliaciją su akcijomis. Man reikalingas neigiamą koreliaciją turintis finansinis instrumentas, kad atsvertų akcijų svyravimus (priešingai). Tokiu atveju lengviau diversifikuoti portfelį, turiu geresnį portfelio Sharpe rodiklį.
Turėjau ir AGGH, bet man jis po kurio laiko netiko.
Manau, reikės apie tai parašyti 🙂
Gana įdomi strategija, bet kuo toliau, tuo labiau linkstu prie minties, kad itin svarbu gauti reguliarias išmokas (nuomą, dividendus, palūkanų atkarpas ir pan.), kurias vėl gali spręsti kaip panaudoti. Priešingu atveju gaunasi kažkokie teoriniai skaičiukai, kai gali kvykaut iš laimės, kai turi teorinį milijoną ar verkti, kai lieka jo pusė per kritimą, nors realiai tu tų pinigų nei matei, nei ką. Palyginčiau buto vertei, kai nuomos negauni. Gali džiaugtis vertės kilimu, liūdėt dėl kritimo, bet realiai pinigų nei daugiau, nei mažiau kišenėj, kol neparduodi ir neužfiksuoji pelno arba nuostolio. Be to, kažkaip žmogiškai linksma ir smagu, kai pradeda kristi į sąskaitą nuomos, dividendai, palūkanos, nepaisant, kad vertė rinkų per savaitę -10 proc. ar net daugiau. Žodžiu esmė, kad rinkos kyla ir krinta nuolatos, o pinigai kišenėj gali likti. Arba už juos galima užpirkti atpigusių „prekių”, jei jos vertos pirkimo.
Ačiū už komentarą.
Tikrai pritariu dėl didesnio emocinio pasitenkinimo, kai yra pinigų judėjimas.
Tik užsiimti nuoma, palūkanų reinvestavimu, dividendus mokančių įmonių priežiūra (juk būna, kad nustoja mokėti, susijungia, bankrutuoja) – reikia laiko. Ir nemažai.
As dabar mokymosi stadijoje. Tikslas, susikurti tokį portfelį, kuris ramiai, nieko nedarant, su vienu pasijungimu per mėnesį, augtų.
Už 15 metų, noriu pradėti kažką keisti. Noriu sumažinti dvigubai savo pagrindinio darbo, daugiau užsiimti hobiais. Dirbti nesustosiu, bet vietoj 2 etatų (ar dar daugiau), liks tik 0,5-1. Ta prasme tiek, kiek reikės bazinėms išlaidoms. Žmona taip pat galvoja. Tada portfelio generuojami pinigai, galės būti naudojami pramogoms, arba toliau investuosiu. Jeigu eis pagal planą, bus kokie 600k+. Gal tada daugiau norėsiu užsiimti, galėsiu gauti palūkanas, nuomą.. Šiuo metu, noriu nemokėti mokesčių, tai accumulating tipo ETF puiku.
Aš žmogus ne pavydus, man nereikia Max pelnų, pasitenkinsiu konservatyviu portfeliu. Kiek reikės, tiek uždirbsiu ir sutaupysiu.
Šiaip kuo dažniau žiūriu į brokerio sąskaitą, tuo liūdnesnis esi. Manau apie tai parašysiu.
Mane emociškai palaiko dividendai. O investuoju kas mėnesį algas, dividendus – visa kas po ranka pakliuvo. Į investicijų vertę kreipiu mažiau dėmesio, nei į būsimas išmokas. Čia kaip su buto nuoma (pats neturiu) – nesvarbu kiek jis kainuoja, ir nežinai tiksliai (skirtingai nuo indeksų ar akcijų), bet žinai kiek gausi nuompinigių.
Labai, gerbiu ir Jūsų ir DJ nuomonę, bet tikrai nematau prasmės gauti dividendus. Juk man jų dabar visai nereikia. Aš ir taip atidedu pinigus, kurie lieka po mano tikrai pakankamai didelių išlaidų. Kam dar gauti dividendus, mokėti nuo jų mokesčius, vėl pirkti kažką, taip vėl mokant komisinius. Dividendų ar nuomos pinigų man reikės, kai sumažinsiu darbo krūvį. Iki tol, optimaliai, kad jie kaupiasi. O emocijas suvaldyti reikia išmokti. Kadangi nesu labai stiprus emocislškai, tai todėl portfelis tikrai nėra rizikingas. Juk dividendai 15% apmokami. O accumulating ETF, tik TER, kuris mano atveju yra 0,07-0,22. Tai ilgam laikui, „compounding” tas turi didelę įtaką.
Na čia labiau psichologija veikia. Teoriškai vertės augimas be mokesčių efektyviau, praktiškai ne. Gali įsivaizduoti divus, kaip kraujo nuleidimą žmogui, nereiškia, kad jo sumažėjo ilgesniu laikotarpiu. Realiai dividendų naudą pripažino tiek senieji vilkai (Graham, Lynch), tiek nemažai naujų investuotojų (aišku nereikia nuvertinti augimo technologinių įmonių ir pan. akcijų, kur jau procentai ir rizika kito masto, bet ten spec. charakterio ir žinių reikia). Galiu dar pvz. pateikti, kad įsivaizduok abu gyvenam barake, bet turim po butą nuomai, aš imu nuomą kas mėn. po 400, o tu vietoje nuomos gauni kažkokį sutartą koeficientą prie vertės svyravimo buto. Jei startuotume kokiais 2006, tu greičiausiai po 15 m. ant nulio išeitum, aš kitą butą iš nuomos paimčiau. Jei ant vertės kilimo didelio pataikytum, gal tu su 2 ar net 3 butais išeitum. Realiai su gaunamu nuolatiniu srautu dirbti daug lengviau, nei vertės sekimo akimis su stresu. Man pingančios akcijos patinka papildomam užpirkimui, nes div yield tik geresnis, jei ne lavoną nusipirkai. Pats minėjai, kad sunkiai pakeli vertės kritimą. O jų bus ir nemažų. Kas veikė per praeitą krizę, nebūtinai veiks per ateinančią. Pvz. stebėjai,kas su aukso kaina buvo dabar? Teoriškai turėjo kilti, bet krito. Žodžiu, kiekvienas turim pasirinkti koks investavimo stilius mums tinka. Kartais net nereikia ginčytis, kuris geriausias. Man visai patinka iškart 3. NT ir dividendinės akcijos duoda nuotaikos per kritimą, o kilimo metu s&p500 gali nudžiugint. Viskas rezultate į gražų srautą sueina, jei nesąmonių neprisidarai. Jei prisidarai, gauni gerų pamokų ir kitą kartą reikia tikėtis, būsi gudresnis.
Labai patiko atsakymas. Tiek patiko, kad prisėdęs net įrašą padariau. https://giem.lt/kiek-kainuoja-dividendai/
Ačiū už puikų komentarą. Pritariu dėl balanso, dėl skirtingų strategijų. Žinoma, portfelį renkamės pagal savo charakterį, rizikos toleranciją.
O dėl aukso pokyčio, tai ten +/- aišku. Turėjo stambūs veikėjai kažką parduot, kad margin call apmokėtų. Tai pardavė, kas buvo dideliam pliuse. Po kelių dienų, auksas vėl atšoko. Na aš ne spekuliuoju, tai nėra didesnio skirtumo. Ilgesnė koreliacija svarbu. Black swan atvejais, ji skirtintų instrumentų panašėja, tai negali būti super gera viena vienintelė priemonė. Todėl renkuosi tris, kurios viena su kita prastai koreliuoja. Nesakau, kad mano pasirinkimas geras/geresnis. Priešingai, manau, kad jis gana prastas eiliniam investuotojui. Bet kokiu atveju, mokysimės iš savo ar kitų klaidų 🙂
Dar ruošiuosi įrašą, apie savo portfelio tikrinimo dažnio ir laimės santykį 😀 Nes kuo rečiau tikrini, tuo laimingesnis esi. Įrodysiu objektyviai!