VWCE vs konkurentai?

Skaitinėjau apie VWCE ETF. Matau, kad seka FTSE All World indeksą, kurį sudaro 4133 akcijos. O pats VWCE savo sudėtyje (justetf.com) turi tik 1390 akcijų. Galvoju, kad kažkas įdomaus. Nutariau, kelintą kartą daugiau pasiskaityti apie plačiai diversifikuotus indeksus ir juos sekančius ETF.

Indeksai

Realiai yra du mums aktualūs stambūs indeksų tiekėjai. FTSE ir MSCI.

Dar yra S&P (ir jų) Global BMI indeksas (S&P Global Broad Market Index, seka apie 14000 akcijų), tačiau nėra jį sekančių ETF.

Sekantys paveikslėliai trumpai parodo, ką seka indeksai, apie kuriuos toliau kažkiek rašysiu.

MSCI ACWI + Frontier
MSCI ACWI
FTSE indeksai
Trumpai reziumuoju lentelėje.
Lentelė reziumuojanti rezultatus.

Labiausiai norėtųsi pirkti ACWI IMI arba FTSE Global all cap indeksų ETF.

Realiai MSCI ACWI ~= FTSE ALL World.

ACWI ir FTSE All World trūksta small cap (7,6T $), micro cap (1,7T $) ir frontier akcijų (0,1T $), kas sudaro apie 10% pasaulio GDP. Nesant gero ir pigaus varianto – gana paprasta šį trūkumą išspręsti tiesiog perkant vieną iš daugelio Small Cap ETF (pvz. ~10% portfelio).

Indeksus sekantys ETF

ETF lentelė.

Peržiūrėjau ETF tiekėjų puslapiuose esančią informaciją, surašiau pagrindinius duomenis į lentelę. Galiu pasakyti, kad justetf.com akcijų skaičių ETF, labai dažnai nurodo klaidingai (arba ETF tiekėjai meluoja savo puslapiuose).

MSCI ACWI indeksą seka trys mums lengvai prieinami ETF, iš kurių be konkurencijos laimi iShares ETF, su 0,2% TER (Lyxor 0,45%, SPDR 0,4%, be to ir sudėtis mažesnė). Atkreipiu dėmesį į indekso ir ETF sekamų akcijų skirtumą. ETF tiekėjai naudoja „sampling” metodą, kai perka labiausiai indekso sudėtį reprezentuojančias akcijas, todėl dalis akcijų lieka „nenupirktos”. Tik „full replication” metodu, perkamos visos indekso sudėtyje esančios akcijos.

Galima stebėti, kad MSCI World indeksas (developed pasaulio Big ir Mid cap akcijos) sekamas geriausiai. Tikriausiai ir likvidumas, ir sudėtis pasaulio GDP dalyje – pakankamai reikšminga, kad ją ETF tiekėjas lengvai atkartotų.

Specialiai įtraukiau ir VT (US listinguojamą ETF, kurio „negalime” pirkti). Po to parašysiu, kodėl net ir esant TER 0,07%, jį pirkti mums neapsimoka.

ETF Tracking Difference (TD)

Indekso atkartojimas vertinamas žiūrint ETF fondo tracking difference ir tracking error. Mums aktualiau tracking difference (TD). Jį galima tiesiog pasižiūrėti https://www.trackingdifferences.com/

Kartais tracking difference gali būti didesnis, negu TER, kaip pvz. iShares MSCI ACWI ETF atveju. TER 0,2%, o TD vidurkis ~0,25%. Kiti ACWI ar ACWI IMI indeksus sekantys ETF irgi turi gana didelius TD.

ACWI TD

MSCI World TD praktiškai nesiskiria ir yra labai mažas.

FTSE All World indeksą sekantys ETF atrodo pakankamai gerai. Vertinant, kad jie seka tą patį, ką ir MSCI ACWI – jų TD mažesni ant 0,1-0,2% per metus.

ETF mokesčiai

Visų pirma mokame pirkimo/pardavimo mokesčius brokeriui. Čia daugiau mažiau viskas aišku.

Didžioji dalis Europos rinkai skirtų ETF netaiko pelno mokesčio (capital gains), todėl mums nėra svarbu nagrinėti (ypač Airijoje listinguojamų).

Svarbu ETF domicilė, pagal kurią ETF fondas moka mokesčius nuo gaunamų dividendų iš ETF sudarančių akcijų. Svarbu, kad US turi withholding tax, kuri be tarpusavio sutarčių yra 30%. Ji gali/yra taikoma dviejuose lygiuose. L1TW ir L2TW.

Plačiau skaityti bogleheads wiki. Vizualiai – schemoje.

Mokesčių taikomų ETF, schema

Lietuva turi sutartį su US, todėl mums US withholding mokestis mažesnis – 15% (analogiškai, kaip ir Airijoje). O čia informacija, kodėl Airija tokia gera domicilė – nuoroda.

Kai USA listinguojamas ETF gauna dividendus taiko 0% withholding tax US akcijoms ir apie 10% exUS akcijoms (L1TW). Toliau US listinguojamas ETF per brokerį išmoka dividendus ETF savininkams ir sulaiko dar 30% withholding tax (arba 15%, turint tarpusavio sutartį ir užpildžius W8-BEN formą) – (L2TW).

Airijoje listinguojamas ETF sumoka 15% mokesčius nuo US įmonių sumokamų dividendų ir apie 10% nuo exUS įmonių mokamų dividendų (L1TW). Toliau ETF per brokerį išmoka dividendus ETF savininkams (netaikydamas jokio papildomo mokesčio) (L2TW).

Taip gaunasi, kad VWRL (VWCE dividendus išmokantis analogas) su 0,22% TER kainuoja tiek pat ar net kartais pigiau negu VT su 0,07% TER – priklausomai, kiek moka dividendų per metus.

TWR = (YIELD × L1TW) + ((YIELD × (1 – L1TW) – TER) × L2TW)

Rezultatai

Vertinant, kad US listinguojamiems ETF dar taikoma ir estate tax, nematau prasmės pirkti VT (VT mums galima „pirkti” opcionų pagalba, parduodant PUT arba perkant CALL, parduoti galima paprastai).

// Korekcija – Komentaruose Buliausanatomija parašė korekcijas. Jos yra teisingos. Ačiū Jam!

Aptikau įraše viena faktinę klaidą. Teigiate, kad VT brangiau nei VWRL – tai nėra teisybė. Nelabai supratau, kaip apskaičiavote skaičius lentelėje. Bet situacija tokia:

Tarkim, per metus vienai akcijai VT gavo 2000 USDdividendų. 1000 USD gauta JAV, dar 1000 USD kitose šalyse. Kiek gaus galutinis investuotojas gyvenantis Lietuvoje ir turintis W8-BEN sutartį ?

Iš 1000 JAV gautų dividendų 15% bus nuskaičiuota ir investuotojas gaus 850 USD. Nuo jų nebereikės mokėti Level 3 tax, nes LT-JAV turi dvigubo pajamų apmokestinimo išvengimo sutartį.
Iš 1000 non-US dividendų bus nuskaičiuota 10% Level 1 tax, lieka 900 USD. Ši suma bus dar apmokestinama 15% ir lieka 765 USD. Nuo kurių vėl papildomai nereikės LT nieko mokėti (GPM deklaracijoje užtenka nurodyti, kad pajamos jau buvo apmokestintos ir pridėti Interactive Broker išrašo nuotrauką).
Taigi, iš viso Lietuvoje gyvenantis investuotojas gaus 765+850 = 1615 USD.

O kaip su VWCE ?
VWCE irgi gauna 2000 USD, po 1000 USDJAV ir lakusiame pasaulyje.
JAV dividendai apmokestinami 15% ir lieka 850 USD, bet kadangi čia dar tik Level 1 tax apmokestinimo lygis – šių 850 USD negalima įtraukti į GPM deklaraciją, kaip jau užsienyje apmokestintų pajamų.
Likusio pasaulio dividendai apmokestinami taip pat abiem atvejais – apie 10% jų prarandama.
Viską sudėjus, investuotojas gauna 850+900 = 1750 USD į savo kišenę. Daugiau nei pirmu atveju ? Daugiau. Bet dabar dar reikės sumokėti 15% GPM (1750*0,15=262.5) ir liks 1750-262.5=1487.5 USD.

Taigi, investuoti į JAV akcijas visada pelningiau tiesiogiai, per US listinguojamus ETF. Tačiau, kaip pastebėjote, susiduriama su Estate Tax problema.

ETF backtest

Curvo

Pasinaudojau nuostabiu Curvo resursu. Testavau nuo 2018 01 iki 2022 04. Tiesiog kas mėnesį investuojant po 1000 eurų, pirkimas kainuoja 1,85 euro.

2 metų backtest rezultatai

Rezultatai, kokių ir tikėjausi. Skirtumas – mažas. MSCI World – laimi, nes mažiausia diversifikacija, sudaro realiai didelės ir vidutinės kapitalizacijos įmonės iš išsivysčiusių šalių, mažesnis TER ir TD. Didėjant diversifikacijai, didėja TER ir TD.

Nuo 2006 01 iki 2022 04. Tos pačios prielaidos.

17 metų backtest rezultatai

Išvada

VWCE – puikus ETF. Nepaisant to, kad kiek brangesnis negu pvz. SPDR MSCI World – SPPW, sudėtyje turi emerging markets. Išsivysčiusių šalių didelės kapitalizacijos įmonės nuo 2006 augo gerai, tas matosi ir rezultatuose. Kas bus ateityje – nežinau, todėl pats ir toliau rinksiuosi VWCE, nes jis suteikia didesnę diversifikaciją.

Analogiškai galima rinktis SPPW + 10% Emerging markets ETF (TER 0,15-0,18%). TER bus kiek pigiau negu VWCE, bet emerging markets dideli TD, tai bendrą rezultatą reiktų skaičiuoti (manau vien dėl transakcijų mokesčių ir rebalansavimo laimėtų 100% VWCE).

Aš asmeniškai toliau kas mėnesį perku VWCE, papildomai pagadindamas rezultatus su pavienėmis akcijomis ar kitais fondais. Čia dėl kazino efekto.

16 minčių apie “VWCE vs konkurentai?

  1. Puikus įrašas. Lietuvoje tikrai nedaug kas detaliau nagrinėja ETF pasirinkimus, su tikslu minimizuoti patiriamus kaštus. Matyt, stockpickinimas – per daug azarto teikianti veikla 🙂
    Šia tema ir pats nemažai domėjausi. Jei būtų įdomu paskaityti mano mintis: https://buliausanatomija.lt/etf-apzvalga/

    Visiškai sutinku su straipsnio išvada – VWCE vienas iš geriausių pasirinkimų. Super paprasta, užtenka vieno pirkimo ir gaunama platus, išsivysčiusias ir besivystančias rinkas sekantis akcijų krepšelis. Tačiau, norint šiek tiek detaliau pasiknaisioti – matyt yra šiek tiek pigesnių alternatyvų.

    Pirma:

    Tracking Difference (TD) – geras būdas įvertinti ETF rezultatams. Bet čia yra vienas kabliukas. Galima skaičiuoti TD nuo „gross” arba „net” indekso reikšmės. (kiek pamenu https://www.trackingdifferences.com/ skaičiavimai atliekami lyginant ETF’ų rezultatus su „net” benchmarkais)

    Esu minėtame savo įraše rašęs kuo tai skiriasi:

    “Net total return” indeksas skaičiuojamas taip, lyg gaunami dividendai būtų apmokestinami maksimaliu šalies, kurioje įsikūrusi kompanija, tarifu. Daroma prielaida, kad foreign withholding tax bus didžiausio įmanomo dydžio. Pavyzdžiui, JAV atveju daroma prielaida, kad dividendai buvo apmokestinti 30% tarifu. Todėl viena iš priežasčių, kodėl ETF gali aplenkti savo indeksą – sukčiavimas. Skaičiuojant indeksą daromos prielaidos neatitinka realybės.

    “Gross total return” indeksas skaičiuojamas taip, lyg visi dividendai reinvestuojami, dividendai nėra apmokestinami. Pavadinčiau šį skaičių “popieriniu” indeksu, nes tokią grąža investuotojas gauna tik teoriškai.

    Praktikoje, štai kaip atrodo šie skirtumai.

    Pagal mano skaičiavimus VWRD atsilieka -0,04% per metus nuo savo „net” indekso, bet net -0,6% nuo „gross” indekso, 2019-2021 metais.

    iShares Core MSCI World UCITS (SWDA) lenkia „net” indeksą 0,07% per metus ir atsilieka -0,33% nuo „gross” indekso per tą patį laikotarpį.

    Tai reiškia, kad jeigu per ateinančius dešimt metų indeksai, kuriuos seka SWDA ir VWRD augtų lygiai tokiu pačiu dydžiu, tai į SWDA investavęs žmogus uždirbs 0,33% per metus daugiau, nei VWRD. Bet kaip pastebėjote, SWDA apima tik developed rinkas.

    VWRD atsilikimas nuo SWDA negali būti paaiškinamas vien tik tuo, kad SWDA neturi besivystančių rinkų akcijų. Nes EIMI ETF (sekantis besivystančias rinkas) atsilieka nuo savo „gross” indekso tik po 0,46% per metus tuo pačiu laikotarpiu.

    Tai gal VWRD atsilikimas paaiškinamas tuo, kad į SWDA įtraukiamos tik large-cap kompanijų akcijos ? Bet kodėl tada iShares MSCI World Small Cap ETF atsilikimas nuo „gross” indekso -0,69% per metus (labai panašus į VWRD).

    Taigi, VWRD – puikus variantas, paprastas. Bet ne pigiausias. Kiek verta tų kelių punktų po kablelio vaikytis – čia jau kiekvienam asmeninis pasirinkimas.

    IMO labai įdomi opcija iShares Core MSCI World, iShares Core MSCI EM IMI ir iShares MSCI World Small Cap. Šis pasirinkimas sutaupytų apie 0,2% per metus (remiantis istoriniais rezultatais), lyginant su VWCE.

    Antra:

    Aptikau įraše viena faktinę klaidą. Teigiate, kad VT brangiau nei VWRL – tai nėra teisybė. Nelabai supratau, kaip apskaičiavote skaičius lentelėje. Bet situacija tokia:

    Tarkim, per metus vienai akcijai VT gavo 2000 USDdividendų. 1000 USD gauta JAV, dar 1000 USD kitose šalyse. Kiek gaus galutinis investuotojas gyvenantis Lietuvoje ir turintis W8-BEN sutartį ?

    Iš 1000 JAV gautų dividendų 15% bus nuskaičiuota ir investuotojas gaus 850 USD. Nuo jų nebereikės mokėti Level 3 tax, nes LT-JAV turi dvigubo pajamų apmokestinimo išvengimo sutartį.
    Iš 1000 non-US dividendų bus nuskaičiuota 10% Level 1 tax, lieka 900 USD. Ši suma bus dar apmokestinama 15% ir lieka 765 USD. Nuo kurių vėl papildomai nereikės LT nieko mokėti (GPM deklaracijoje užtenka nurodyti, kad pajamos jau buvo apmokestintos ir pridėti Interactive Broker išrašo nuotrauką).
    Taigi, iš viso Lietuvoje gyvenantis investuotojas gaus 765+850 = 1615 USD.

    O kaip su VWCE ?
    VWCE irgi gauna 2000 USD, po 1000 USDJAV ir lakusiame pasaulyje.
    JAV dividendai apmokestinami 15% ir lieka 850 USD, bet kadangi čia dar tik Level 1 tax apmokestinimo lygis – šių 850 USD negalima įtraukti į GPM deklaraciją, kaip jau užsienyje apmokestintų pajamų.
    Likusio pasaulio dividendai apmokestinami taip pat abiem atvejais – apie 10% jų prarandama.
    Viską sudėjus, investuotojas gauna 850+900 = 1750 USD į savo kišenę. Daugiau nei pirmu atveju ? Daugiau. Bet dabar dar reikės sumokėti 15% GPM (1750*0,15=262.5) ir liks 1750-262.5=1487.5 USD.

    Taigi, investuoti į JAV akcijas visada pelningiau tiesiogiai, per US listinguojamus ETF. Tačiau, kaip pastebėjote, susiduriama su Estate Tax problema.

    1. Ačiū už komentarą.

      Buvau įsitikinęs, kad gavus dividendus iš VT. dar papildomai turiu sumokėti 15% Lietuvai (nes JAV vietoj 30%, mokėjau tik 15%). Jūsų žodžiais (ir panašu, kad VMI dokumentuose), kad nuo gautų iš JAV dividendų, kuriems pritaikytas 15% withholding tax, LV 3 mokesčių nemoku.

      Ar tikrai gavę iš US fondų dividendus, kuriems taikyta 15% withholding tax, nebeturime Lietuvoje mokėti nei cento? Tokiu atveju US CEF ir dalis ETF tampa dar labiau idomūs. Kažkaip too good to be true.

      Dar panagrinėsiu, kada laiko radęs, bet tada VT gaunasi pigesnė alternatyva.

      1. Daug kartų esu gavęs dividendų iš JAV. Visada pildydamas deklaraciją nurodau JAV sumokėtus mokesčius ir, jeigu JAV sumokėta 15%, daugiau mokėti nereikia.

        Tačiau tai nėra išskirtinai JAV taikomas apmokestinimas. Nuo gautų pajamų reikia mokėti mokesčius. Nebent užsienyje gautos pajamos jau yra apmokestintos, ir su ta šalimi kur pajamos jau apmokestintos Lietuva pasirašius dvigubo pajamų apmokestinimo išvengimo sutartį.

        Atsitiktinai yra taip, kad JAV dividendų pajamas apmokestina 15%. O Lietuvoje dividendų pajamoms irgi taikoma 15%. Jeigu Lietuvoje dividendų pajamų tarifą pakeistų ir pakeltų iki 20%, tai nuo JAV gautų dividendų reikėtų sumokėti dar 5% (nuo sumos prieš apmokestinimą).

        Teisybė, kad investuoti į JAV akcijas per JAV registruotus ETFs yra pigiau. Bet susiduriama su dviem bėdomis, kurias jau pats aprašėte. JAV ETFs Lietuvoje nėra prieinami ir nuo sumų, viršijančių 60k dolerių, reikia mokėti Estate tax mirties atveju jūsų paveldėtojams.

        Lygiai tas pats taikoma ir kitoms šalims. Visada pelningiau investuoti į kokią Kanadą tiesiogiai, per toje šalyje registruotus instrumentus. Bet čia jau sutaupytos sumos ir patiriamos laiko sąnaudos vargei vertos tokių pastangų.

      2. Man įdomu tai, kad JAV dividendai apmokami 30%. O su dvišale sutartimi, sumažėja iki 15%. Tai kaip ir nevisai aišku, kažkur kažką skaičiau, kad tuos JAV sumažintus 15% reikia Lietuvoj sumokėt. Aš irgi jau 4 metus deklaruoju JAV dividendus, bet kol sumos buvo iki 100 eurų per metus, o deklaracija mano didelė, nes keli darbai, nepastebėjau kiek ten galų gale nuskaito. Užklausą nusiunčiau VMI, gal išaiškins.

    2. Įdomūs skaičiavimai. Pora pastebėjimų:
      1) VHVE (Vanguard FTSE Developed World UCITS ETF (USD) Accumulating) turi geresnį tracking difference nei SWDA.
      2) Reiktų paminėti ir europietiškus synthetic ETFus. Su jais berods visai išvengiama JAV LV1 dividendų apmokestinimo, dėl to kai tokie S&P 500 ETF’ai rodo geriausius faktinius rezultatus net ir su didesniais OCF.

  2. Ačiu, labai idomu.
    Visa laika galvojau, kad jeigu perku VWCE, kuris yra Accumulating tipo, tai visi dividendai reinvestuojasi, bet pasirodo, 15proc dividendu vis tiek yra sumokama. Tada kyla klausimas – jeigu turiu VWRL (tas pats VWCE, tik Distributing tipas) kaip su mokesciais tada ? 15% + 15% ?
    Kitas klausimas pastebejimas paciam. Jeigu VWCE Acc moku uz dividendus 15%, kiek daugiau mokesciam tektu sumoketi, jei pvz tureciau nusipirkes atskiru dividendiniu US akciju, siuo atveju, pvz, Microsoft, ta pati 15% ?

    1. Laba ačiū už komentarą.

      Su accumulating ETF, sumokam LV1 dividendus (kaip ir su VWRL). ETF, kurie yra Airijos domicilėje, LV2 nemoka. O LV3 mokesčių nemokam, nes negauna dividendų, mokėsim tik pajamų mokestį, kai parduosim. VWRL, sumokam LV3 mokesčius nuo dividendų, arba pardavę pajamų mokestį.

      Atskirai pirkdami akcijas, USA nieko labai nesutaupom, nes USA listinguojami fondai nemoka LV1 mokesčių nuo d USA akcijų dividendų. Taikoma tik withholding tax išmokamiems dividendams 30% iš kurių 15% išvengiama užpildžius W8-Ben formą.

      Pagal anksčiau buvusį komentarą, deklaruojant nebereikia mokėti 15% Lietuvoje (dar reikia patikslinti).

      1. Aciu, dar idomiau. Kaip suprantu uz USA dividendines akcijas per ETF mokam uz dividendus brangiau, nei investuojant tiesiogiai i akcijas. T.y pirma karta (15%) uz ETF USA akciju dividendus yra sumokama Level 1 fazeje, antra karta (15%) kai dividendai realizuojami distirbuting ETF atveju level 3 fazeje.

        Tuo metu kai uz dividendiniu akciju ETF sumokam tik kai gaunam (realizuojam) dividendus (15%).

      2. Dėl LV3 apmokestinimo,

        Gaunant dividendus tiesiogiai iš pvz. Microsoft: (ar kt. iš pavienių akcijų) – tikriausiai nereikia papildomai mokėti GPM mokesčio, dėl JAV ir Lietuvos Sutarties, dėl pajamų dvigubo apmokestinimo ir fiskalinių pažeidimų išvengimo. JAV pasilieka sau 15% (arba 30% be W-8 BEN).

        Gaunant dividendus iš JAV ETF – tikėtina, kad LV3 15% mokėti nereikia. Kaip ir iš akcijų.

        Dėl šių dviejų teiginių – dar užklausiau VMI, ar tikrai. Palauksim atsakymo.

        Gaunant dividendus iš Airijos – LV3 reikia sumokėti 15% GPM. Tokiu atveju iš JAV gauti dividendai, bus apmokami 15% JAV-Airija lygyje (LV1) ir 15% GPM Lietuvoje, deklaruojant dividendus.

  3. Blemba, esu naujokas investavime, bet niekaip nepagaunu, kuom dar skirasi VWCE nuo VWRL apart to, kad vienas moka dividendus o kitas ne?

    1. Laba, ačiū už komentarą. Taip, skiriasi tik tuo kad vienas dividendus išmoka, o kitas automatiškai reinvestuoja.

    1. Laba, nesidomėjau, todėl negaliu patarti. Negaliu atsakyti, kad būtų verta tokį turėti, ypač jeigu accumulating tipo.

  4. TIL apie Estate Tax (paveldėtojams mirties atveju). Ohoho naujiena. Pvz. turiu tiesiogiai per brokerį Interactive Brokers Central Europe (Vengrijos įmonė) nusipirkęs Microsoft (JAV įmonė) akcijų, kurių vertė viršija 60k USD. Man aktuali šita Estate Tax problema, ar ne? Ar čia aktualu tik JAV valdymo įmonės išleistų ETF vienetų turėtojams?

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.