Balandis 2021

Portfelio vertė 58,923.11 EUR. Per mėnesį grąža -1,10% (t.y. portfelis sumažėjo).

Paskutinius kelis mėnesius portfelis gerokai atsilieka nuo pagrindinių indeksų. Kol kas YTD grąža ~4% (gerokai mažiau už SP500 ar VWCE). Todėl kuo toliau, tuo labiau mano kukli patirtis rodo, kad nuobodus investavimas į indeksus – gerai. Negalvočiau, kad galiu geriau – neturėčiau atsilikimo. Kitavertus, kai buvo didesnis kritimas, portfelis krito mažiau. Sprendimų apie portfelio pokyčius, per kelis mėnesius – nedarysiu. Didžioji kritimo dalis, agresyvesnės, pavienių akcijų dalies dėka (prieš tai obligacijų, o paskiausiai – ir aukso). Pats pastebiu, kad ar kylant, ar krentant portfelio vertei – tampa nebeįdomu jį stebėti, domėtis. Pagrindines žinias, vertingas „dumb money” vaikinui – turiu. Toliau domėtis ir kažko daugiau siekti – nepakankamai įdomu (daugiau – gilintis, jau reikia dirbti), gaila laiko (šeima – prioritetas), nesu toks kietas (trūksta matematikos, statistikos, programavimo žinių)..

Tiesa pasakius, kelis paskutinius mėnesius praktiškai neskiriu laiko investicijų stebėjimui, nes esu smarkiai užimtas (ir darbe, ir sodyboje), turiu reikalų su vaikais (mokau skaityti/skaičiuoti/groti. Trys vaikai – visi nori dėmesio). Kelis kartus buvau išėjęs susitikti su draugais, buvau pasimatyme su žmona (kaip ir sakiau!).

Kol kas tiek. Artimiausiu metu nežadu plačiau nagrinėti ar rašyti finansinėmis temomis (kiek ten aš apie jas ir terašiau), plačiai nagrinėti savo portfelio. Kas mėnesį atnaujinsiu skaičiukus, gal kada kažką panagrinėsiu.

Planas – mėgautis vasara! Praleisti labai daug laiko gamtoje, su šeima, susitikti tėvyus, gimines, draugus.

26 mintys apie “Balandis 2021

  1. Success in investing doesn’t correlate with I.Q. once you’re above the level of 25. Once you have ordinary intelligence, what you need is the temperament to control the urges that get other people into trouble in investing

  2. Pilnai suprantu, brolau. 🙂 Daugiau domėtis ir man patampa nebeįdomu, turiu geresnių būdų praleisti laisvalaikį kaip, panašu, ir tu. Labai trumpa, bet brandi savirefleksija – augi kaip investuotojas. Nes kartais sudėtingiausia dalis – nedaryti nieko.

    1. Ačiū už komentarą.

      Jo, daug daugiau teigiamų emocijų patiriu užsiimdamas hobiu, mokydamas vaikus.
      Kaip sakiau, pagrindinis metų tikslas, daugiau teigiamų emocijų, negu neigiamų (smarkiai).
      Portfelis dirba, šiaip rezultatas puikus. 4% per nepilnus pusę metų, ledas. Jeigu taip ir toliau, viskas bus geriau negu ok.

    2. Gal ir užknisu su citatom, bet labai tinka:)

      The winning formula for success in investing is owning the entire stock market through an index fund, and then doing nothing. Just stay the course.

      Aišku, turėkim kontekstą. VIskas kyla jau daugiau nei 10 metų, tai lengva švaistytis tokiais posakiais.

  3. „Artimiausiu metu nežadu plačiau nagrinėti ar rašyti finansinėmis temomis (kiek ten aš apie jas ir terašiau), plačiai nagrinėti savo portfelio. ”

    Man atrodo tai susiję su tuo, kad negavote tokių rezultatų kokių norėjote ir dingo motyvacija. Jeigu nėra noro skaityti ar analizuoti, o mano nuomone tai beprasmis užsiėmimas investavime, nes viskas įskaičiuota į akcijos kainą (kalbu apie rinkos lyderius), tai geriau pirkti indeksą arba TOP kompanijas ir viskas. Kovoti prieš žiaurią šios srities statistiką ir rinktis akcijas bus nerealiai sunku. Bet kokiu atveju nepamirškite, kad akcijos yra ruletė tik, kad statistiškai kas laiko ilgiau poziciją tai turi didesnę tikimybę uždirbti vat ir viskas.

    1. Ačiū, tikėtina, kad jūs teisus.
      Tačiau visada, naujas žaisliukas – įdomesnis. Kai pasensta, ieškai naujo. Tai man gal panašiai su investicijomis. Esu labai patenkintas rezultatais. Labai labai. Net ir šių metų. 4% per pusę metų yra puiku. Jeigu išlipsiu virš infliacijos, bus nuostabu.
      Mano analizavimas neturi įtakos rezultatams. Čia praktiškai faktas, nes aš esu visiškas grybas finansų rinkose. Manau tai sritis, kur viena didžiausių protų koncentracijų.

  4. Aš irgi grybas, bet dabar toks laikas, kad jaučiuosi, kaip Alisa stebuklų šalyje.
    Nuėmiau kaip tik dabar skaičius:
    MWR 122.67 proc.
    TWR 117.16 proc.
    Grąža nesveikai atrodanti, nes savo pinigų santykinai mažai įnešta (net išnešta buvo į Baltic’ą, kai dar leido į minusą nusiimti IB su mažesnėm palūkanom, nei aš NT objektams iš bankų skolinuosi.
    O portfelis gana nemažas jau. Tiesa, perdaug sverto, bet kitaip neįmanoma neturint pinigų laisvų.
    Svarbu pasidėliot, kad kritimas -40 proc. „neišveršiuotų” (o jis visada ateina)
    Mano nuopelnų nedaug. Tiesiog rinka tokia. Dabar augimas silps ir susilygins su indeksais.
    Jei pasigaučiau arogancijos, kad esu super investuotojas, tie patys indeksai su laiku paliktų už nugaros mane.
    Pridėsiu prie Jūsų diskusijos, kad investuoti yra įdomu, bet išskyrus sukrėtimus (2008 m., dabartinį Covid’ą), aplenkti indeksus mažai šansų. Ko gero, net neverta, kam eikvoti jėgas prieš srovę.

    1. Na toks rezultatas tai 5 metų grąžą davė, dabar tik tęsti.
      Mano grąža nera didelė, bet mane tenkina. Pirmi metai kaip investuoju, patirtis maža, nežinojau kaip elgtis krizės metu. Džiaugiausi, kad nekrito, o reikėjo staigiai rebalansuoti. Aišku dugno neapgausi, kol bent kelis kartus nepatirsi krizių. Aš jaunas, bus dar progų, reik tik turėt už ką pirkti.
      Pas mane sverto 0, tik cash account, jokio margin. Todėl nelabai bijau didelio kritimo. Pasaulis gal nesibaigs, o jeigu baigsis, akcijos nerūpės.

  5. Ačiū už update. Ar nesikeičia mintys dėl FLOW, VIRT pozicijų? Kokios šiuo metu portfelio pozicijų proporcijos?

    1. Virt +7% nuo pirkimo kainos, Flow +20% ir dar po 2,5 eur div. išmokėjo. Kaip bus vėliau, žiūrėsiu.
      Obligacijos nuo to laiko kai pardaviau, dar krito apie 5%.

      Aukso 10%, obligacijų neturiu, jų pakaitalai apie 25%. Likutis akcijos arba jų analogai.

      1. Nukopijavau ir aš jus, pardaviau IS04 obligacijų ETF prie maždaug 4,6 eur, pirkau Flow paginde (100 akcijų) ir Virt mažą dalį (10 akcijų) iki 20 proc. portfelio, iki div. rezultatai liuksusiniai buvo, dabar jau matyt išsiparduoda po biškį po dividendų ir esant stabilesniai rinkai, vistiek šios pozicijos turi savo cikliškumą. Dabar jau praktiškai Flow pasiekė mano pirkimo kainą (be abejo dividendai naudos davė bei Covered Calls apie 110 eur uždirbo), bet laikysiu ir vidurkinsiu kainą, patinka šias pozicijas laikyti labiau, nei obligacijas.
        Pastaruoju metu prisipirkau portfelio rizikingoje dalyje Kiniškų akcijų, pagrinde Alibaba, Tencent, Baidu, kurios šiek tiek atsiliko nuo amerikos rinkos pastarasias savaites, bet jas laikysiu, tik galvoju pamažinti labai rizikingas pozicijas (turiu 1 SPAC, SDGR taip pat nupirkęs, bet iš esmės nesu tiek įsigilinęs, kaip jūs, tai gal parduosiu, nors nėra minuse), nes jau 30 proc. portfelio sudaro pavienės akcijos (rizikingoji dalis), VWCE 40 proc. Aukso turiu apie 12 proc., commodities CMCI indekso apie 5 proc. Pastaruoju metu atsiliko portfelis nuo VT, S&P500 pagrinde dėl rizikingesnės dalies ir Flow (dabar YTD 8.9 proc., žinoma vistiek labai džiugina). Aišku čia short term kitimai, į kuriuos geriau nekreipti dėmesio, bet vistiek galvoju pamažinti rizikingą dalį (iki 20 proc.) ir akcentuotis joje labiau į kokybiškas Value su gerom growth galimybėm akcijas (nors žinoma jos dauguma būna ir VWCE, bet vistiek tas alkis..).
        Ramiausia būtų vien VWCE pirkti, bet…dar matyt nepasimokiau 🙂

      2. Ačiū už pasidalijimą.

        Šiaip tikrai nerekomenduoju nei vienos akcijos pirkti kaip mano, vien tik dėl to, kad aš esu neaiškus tipas iš interneto 🙂 Flow tikrai po div krito kažkiek, tikriausiai reikėjo prieš div dalį parduoti ir pirkti akcijų. Bet ar kris ar kils aš nežinau. Gailiuosi, tik kad apie šias akcijas nežinojau anksčiau (apie jas apskritai mažai info). Pvz VIRT ir Flow PE visiškai mažiukai, uždirba kalnus pinigų, o yra gana pigios (dėl perteklinio reguliavimo rizikos turbūt). Sakyčiau visiškos value akcijos. Plius jos abi pradeda su crypto dirbti. Flow gavo crypto exchange licenciją. Jeigu pradės spread reguliuoti, kaip tai daro etf, puiki vieta uždarbiui.

      3. Pilnai pritariu apie nerekomendavimą kitam pirkti jūsų išsirinktų akcijų, tačiau kitaip ir nevyksta retail investorių pasaulyje – kažkas pasidalina bloge/youtube/forume savo investicijomis, kažkas nusižiūri, įsitraukia į watchlistą, pasidomi, patinka – nusiperka, pajaučia skin in the game, per laiką supranta, ar tinka pasirinkimas ar ne. 🙂 tai ačiū už kitokį požiūrį, nei tiesiog indekso pirkimas (nesvarbu, ar aplenksit rinką ar atsiliksit).
        Jo, Virtu ir Flow labai maži P/E, ir plečia galimybes uždirbti ir mažesnio volatilumo aplinkoje. Labai patinka idėja, tik kolkas, kol portfelis mažas, tai tiesiog akumuliuoju ir nelabai yra ką rebalansuoti.

  6. Sveikas, apie vaikus. Man pastaruoju metu labai pasiteisino ne tik raides ar skaičius mokyti, bet ir eksperimentus atlikinėti 🙂 actas ir soda, daug su jais galima nuveikti – o vaikai išsižioją ir kiekvieną vakarą laukia ką naujo konstruosim. Tai gali išmėginti: į butelį/stiklinę įpilk acto, paimki balioną/vienkartinę pirštinę ir į ją pripilki sodos. Užmauk balioną/pirštinę ant butelio/stiklinės ir leiski vaikams po truputį pilti sodą. Bus kiek messy, bet smagiai laiką praleisit. Kitas paprastesnis parai paliki kiaušinį acte – kitą diena kiaušinis taps kaip kamuoliukas, nors viduje bus visiškai žalias. Gali dar su tokiu kiaušiniu žaist su šviesa. Nueikit į tamsų kambarį, paimkit žibintuvėlį ir uždėję ant jo kiaušinį įjunkit – švies kaip grybas iš Amazonės.
    Nautaikingo laiko su šeima!

  7. DJ, kuo daugiau uždirbsi kai rinka kyla, tuo daugiau prarasi kai jinai krenta, nes kuo didesnė rizika tuo didesnis uždarbis ir atitinkamai nuostolis. Todėl kai rinka stipriai kyla ir VIX žemai aš geriau uždirbu mažiau (ir rizikuoju mažiau), bet ir prarandu mažiau kai sukyla volatility ir krenta akcijos. Su svertu atsargiai, nes kai viskas krenta ir VIX staigiai šoka į viršų, tai gali greit gauti margin call, nes margin pagalvė greit „susivalgo”.

    Dar dauguma pamiršta tokį dalyką kaip emocinė pusė, nes aš manau nei vienas nenori stresuoti per korekcijas ir krizes ir žiūrėti į portfelį kas 5 minutes, todėl reikia gero rizikos balanso. Su laiku kiekvienas pajaučia tą ribą kai viršija riziką.

    „Net ir šių metų. 4% per pusę metų yra puiku.” Na SPY, YTD 13-14%, todėl reikia labai atvirai vertinti savo sugebėjimus ir slėpti tą „aš protingesnis nei dauguma fondų, investuotojų su begaliniais resursais, algoritmų ir t.t.” mąstymą kuo tuoliau šitoje srityje (čia aš apskritai)

  8. Vos spėjau pasigirti, tai kelias iš eilės dienas USA mane neblogai apkūlė rinka. Bet vėl atšoko geru užėjimu. Šiaip reikia tvarkytis su požiūriu, nes kai tampa stambesnis portfelis, pažiūrėjus į rezultatą, kartais atrodo žemė griūva, bet kai pažiūri palyginimą su kokiu VNQ (kaip minėjau pas mane NT REIT’ų gerokai per daug prikimšta), tai tas judėjimas visai paprastas ir sveikas 1,5-2 proc. ribose.

    Gal nelabai į temą, bet ar neteko išbandyti „nepilnai covered” call’ų?
    Man kažkaip netyčia gavosi, kai užsižioplinęs pardaviau call’ą, bet paskui pamačiau, kad turiu ne 100, o 90,08 akcijos. Paskui pagalvojau, kad čia gal visai neblogai, kai target’as gana toli, tai krentant neaktualu, nes vis tiek liks nepanaudotas opcionas, o kilimo atveju pliusas gerokai viršys 10 akcijų dapirkimą target’o kaina. Man ypač tas pasirodė įdomu su brangesnėmis akcijomis, pvz MSFT. Aišku galima detalius skaičiavimus pasidaryti, bet iš akies koks 85-90 akcijų turėjimas vietoje šimto, priklausomai nuo target’o kainos visai įdomiai atrodo galimų rezultatų prasme.

    1. Neteko bandyti.
      Šiaip parduoti calls vienintelis variantas, kai nuostoliai neriboti. Kai parduodi puts, nuostolis ribotas kol underlying pasieks 0. O calls gali kilti iki begalybės.
      Kadangi nenaudoju Margin, man neleidžia parduoti, ne dengiant pinigais arba akcijom.

  9. Na jei parduodi call’ ą padengtą 90 proc. Tai nėra nuostoliai neriboti. Praktiškai neįmanoma pralošt kilimo atveju, nes pliusas gautas už pardavimą, atmuš dapirkimą. Na bet gal nesupratai. Ok. Įdomu tavo straipsnius skaityti. Vis tikrinu ir laukiu. Dėl margin nebūk kategoriškas. Kredito atradimas privertė pasaulį suktis. Iki tol buvo: kiek uždirbau tiek suvalgiau (išleidau). Jei knygas mėgsti skaityti, turėtum žinoti.

  10. Įdomu kokia dabar DJ portfelio būklė, kai rinkos realiai pradėjo kristi?

    1. Buvo pakritę gerokai. Bet beveik viskas atšoko atgal per pora dienų. Ta proga pričiupau MSFT kiek trūko iki galimybės parduoti covered call. Kritimai visada suteikia galimybių. Svarbu tik su svertu neprisižaist.

  11. Labai atsiprašau Giem, svetimame bloge klausimus uždavinėju.Ar DJ žaidžiate su didele suma, ar čia toks spec pricentas žaidimams? Pats aš kaip ir neprekiauju, tik perku jau beveik du dešimtmečius ir net spekuliacinio fondo neturiu. Esu per plauką neprisižaidęs forex su tuo metu man reikšminga suma. Išlindau pliuse ir pasižadėjau sau niekada neprekiauti. O Jūs turėjote rimtą pamoką, ar ji dar tik gali įvykti?

  12. Sunku pasakyti. Didelė ar ne suma, labai subjektyvu. Sakykim arti 200 t. portfelis, bet daug skolintasi su 1,5-1,6 % palūk. Labai mūsų nacionalinio Igničio gdr nustebino galimybės. Kadangi jam neduoda sverto, buvo galima gerai apsipirkti, kai viskas krito. Pvz. aš iškeičiau 2 t. Igničio į 12 t. MSFT (tiek trūko, kad galėčiau parduoti covered call), kuris iškart atšoko per dieną didžiąja dalimi. Aišku ir Ignitis krito, bet tas kritimas 0.5 eur. buvo juokingas bendram kontekste. Šiaip lošiant su svertu, reiktų turėt scenarijus pasiruošus įvairiems kritimams, kitaip pervažiuos kaip varlę tanku rinka. Reik turėt bondų arba labai atsparių akcijų be sverto, kad atsigint kritimo metu. IB nežaidžia, pradeda likviduot pozicijas, jei nukrenta likvidumas iki tam tikros ribos. P. S. irgi atsiprašau už dėstymus svetimame bloge.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.