Kovas 2021

Labai įdomus mėnuo. Kartu su technologijų įmonių akcijomis, mėnesio pradžioje krito ir mano rizikingos pozicijos (kai kurios 30-35%). Nors bendrai sudėtos jos sudaro tik 20% portfelio, šios pozicijos sąlygotas padidėjęs kintamumas jaučiasi smarkiai! Stebėjau didžiausius iki šiol „netikrus” nuostolius. Kai per dieną netenki beveik mėnesio algos – jausmas įdomus. Pastebėjau, kad kuo toliau, tuo mažiau tokie pokyčiai mane jaudina (ypač tada, kai portfelio stebėjimui neskiriu nei laiko, nei dėmesio). Buvo toks laikas, kai prisijungiau tik kartą per 9 dienas. Pražiopsojau dalį kritimo, dalį augimo. Portfelis beveik nepakito, patirtos emocijos buvo stabilios. Šaunu!
Mėnuo mano portfeliui neigiamas (nors aplink didelė dalis žmonių stebina savo nuostabiais rezultatais). Gal mano pasirinkta investavimo strategija nėra tokia gera, kaip aš tikėjausi? Kitavertus, visos klaidas geriausia atlikti investavimo pradžioje (o aš ten ir esu). Tęsiu savo pelno kol kas nenešančius „opcionų mokslus”. Toliau prarandu pinigus brangiųjų metalų pozicijose, likusioje nedidelėje obligacijų pozicijoje. Šį mėnesį mano portfelis labai atsiliko nuo standartinio „VWCE” portfelio. Boglegalviai šaunuoliai.
Grąžos pasiskirstymas klaikus. Praeitais metais, išsiaiškinau, kad investuojant tik į didelius, plačiai diversifikuotus akcijų fondus + auksas + obligacijos, kintamumas beveik visada smarkiai mažesnis, negu SP500 ar jo analogas. Pridėjus „barbell” agresyvią dalį, kintamumas didėja keliais kartais. Kai viskas kyla – agresyvi portfelio dalis kyla greičiau, rezultatai užburia. Kai krenta – krenta dar greičiau, negu kyla. Įdomu, kaip jaučiasi tie, kas turi tik „agresyvią” portfelio dalį. Gal prie to irgi priprantama?
Nei vienos savo pozicijos nekeičiau, tik papildžiau kelias smarkiau kritusias. Portelyje neturiu nei vienos „overhyped” ar „meme” pozicijos, todėl ilguoju laiku, tikiu, kad jų vertė didės. Gaila, kad tik didžiausio kritimo metu, jau buvau apsipirkęs (apsiprekinau 03.02), todėl kritimas trumpuoju laiku neišėjo į naudą. Vienas kitas neigiamas mėnuo, tik grūdina, moko. Gal padarius daug klaidų, atsilikus kelis kartus nuo SP500 (ar VWCE), mesiu visas strategijas ir pirksiu tik VWCE, kaip kad daro šešinuliai?
Šiaip mėnesio eigoje laisvą laiką leidau lauke. Savaitgalius – sodyboje. Padariau tikrai daug buities darbų (pavasaris jau čia). Jau pradeda varginti karantinas, pasiilgau tėvų ir artimų draugų. Kadangi šeimoje turiu silpnos sveikatos asmenų, laikausi karantino apribojimų. Artimiausiu metu, labai daug planų suijusių su mokslais. Darbas, mokslai, savaitgalį – gamta. Kadangi vaikai labai greitai auga, tenka derinti savo planus prie jų, todėl abu su žmona ribojame savo laisvalaikį. Buvo pirmas mėnuo per penkiolika metų, kai tik mudu dviese neištrūkome pasivaikščioti ilgesniam laikui (pasimatymas). Balandį šį reikalą ištaisysiu, pasižadu (ištaisysiu dvigubai). O visiems skaitantiems linkiu gerų artėjančių švenčių! Būkit su savo artimiausiais atviri, palaikantys. Neleiskite užsitęsusiai buičiai gadinti santykių (kas reikalauja daug pastangų). Mano didžiausias metų tikslas – daugiau teigiamų emocijų, negu neigiamų. Skiriu laiką šeimai, santykiams, hobiams, patirtims, nuotykiams.

13 minčių apie “Kovas 2021

  1. Linkiu sėkmės, bet daugiau buko automatizmo ir mažiau „tikiu, kad jų vertė didės” . Jūsų pats labiausiai motyvuotas, pagrįstas tyrimais portfelis, didžiausios laiko sanaudos gilinantis į daug tos srities šaltinių, bet tikriausiai to net nereikia. Kartais žmonės gyvenimą iššvaisto ieškodami gyvenimo prasmės, o ji – tiesiog gyventi.

    1. Ačiū. Stengiuosi dabar mažinti laiką skirtą investavimui, nes tikriausiai praleisto laiko/vertės santykis geresnis nebebus.
      Ta proga pradedu mokytis, leidžiu daug laiko su vaikais.

  2. Jordan B. Peterson’as vienam podcast’e užsiminė, kad labai sunku suaugti neturint vaikų. ,,O kam?” sakė jis. Tai štai, Jūsų blogą skaitydamas suprantu, kad tai tiesa. Aš pats neišsvengiu iššvaistyto savaitgalio filmams ir pan., kai tuo tarpu Jūs kiekvieną laisvą minutę stengiatės išnaudot.

    1. Ačiū už komentarą.
      Vaikai tai šeima, draugai, įsipareigojimai, malonumai ir dar daug visko viename. Įdėti gali be galo, o ar atgaus – neaišku. Investicinė rizika 🙂
      Bet jeigu kas sukurtų laiko mašiną, toliau paskutinio vaiko gimimo negrįžčiau nė už ką. Nes nenorėčiau netekti galimybės susitikti su savo nors vienu vaiku. Nesvarbu nei pinigai, nei nelaimės.

  3. Visi toje pačioje valtyje sėdim. Karantinas žmones, kurie jo sąmoningai laikosi ir neieško spragų sistemoje, baigia sulaužyt.
    Mes vakar turėjom susitikimą su kolegom ir dalinomės mintimis, kas ir ko pasigenda per karantiną. Tai labai įvairiai: vieni pirmuoju atlaisvinimu lėktu į Pianoman, kiti į kelionę ar Spa, o tretieji nuoširdžiausiai pasakė, jog pasigedo savo tėvų…
    Skaičiau National Geographic žurnalą, kuriame buvo nuotrauka, kurioje pavaizduota kaip vaikai apkabinę tėvus – ant skalbinių virvės žmonės pasikabinę milžiniška polietileninį maišą, kurio vienoje pusėje tėvai, kitoje vaikai. Puiki iliustracija atvaizduojantį „new normal”.

    1. Ačiū už komentarą.
      Tikrai taip. Ypač kai tėvai jau garbiame amžiuje su daug sveikatos bėdų. Nebe tiek daug ir liko laiko su jais. O čia dar prarandi beveik metus-du. Telefonu motinos akys ne tokios.

  4. „Tęsiu savo pelno kol kas nenešančius „opcionų mokslus“” Pas mane yra pakankamai daug patirties su opionais tai galiu duoti keletą patarimų. Visų pirma gerai įvaldžius opcionus Jūs tikrai niekada nenorėsite grįžti prie akcijų, nes tai jau tampa atgyvena (bent jau JAV). Kodėl Jums neneša pelno, na tikriausiai dėl to, kad Jūs PERKATE opcionus, aš asmeniškai niekada neperku opionų, nes tai yra tiesiog loterija, kodėl? na pažiūrėkite į probability eilutę kai perkate opioną ir bus viskas aišku. Kaip apsauga taip, bet ir tai ne grynai CALL ar PUT bet spread’ai, kad sumažinti draudimo kainą. Dauguma bijo pardavinėti opcionus, nes gi neribotas nuostolis, bet esmė kad jūs turite pardavinėti opcionus TIK ant gerų tvirtų kompanijų, o ne GME ar AMC. Kitas dalykas, jums reikia pardavinėti opcionus su delta .10, tai reiškia, kad tik 10% tikimybė kad akcijos kaina daeis iki jūsų strike (galite ir su 5% tikimybę, tik reikia žiūrėti ar pakanka premijos), tokiu atveju jūs jau turite didelį pranašūmą prieš dauguma prekiautojų. Taigi jeigu kaina nedaeina iki strike – pasiliekate premiją, kaina daeina iki strike – gaunate akcijas ir iškart parduodate „covered calls” ir vėl gaunate premiją. Ši strategija vadinasi „the wheel strategy” ir jinai puikiai veikia ir ypač kai rinka eina šonu. Svarbu nekreipti dėmesio į didelius LAIKINUS nuostolius kuriuos rodo brokeris nes jie neturi absoliučiai jokios prasmės kol akcija virš strike ir jūs dar turite laiko. Opciono theta mažės su kiekviena diena ir jūs matysite kaip žaliuoja jūsų profit eilutė. Jeigu jūs tikrai labai labai bijote to „neriboto nuostolio” galite daryti bull put spread startegija, kai yra parduodamas naked put ir perkamas put su žemesniu strike, jūsų max nuostolis = skirtumas tarp strike’u, pvz Sell 100 put, buy put 90, max loss 100-90*100=$1000. Asmeniškai mano win rate su šia strategija maždaug 95%, žinau kas ir dar geresnius rezultatus padaro. Ir taip su šita strategija nebus super duper profit kaip perkant opcionus ir laimint loterija, ši strategija skirta STABILIAM ir ramiam uždarbiui. Taigi kas norite pabandytite pražioje su demo ir patys įsitikinsite ir negrįšite prie akcijų, nes su akcijom jūs neturite privalumo, atsiminkite čia jūs uždirbate iš tryjų krypčių, o su akijomis tik iš vienos 🙂 nepatingėkite ir įvaldykite gerai opcionus

    1. Ačiū labai už komentarą.
      Palengva domiuosi. Ką parašėte žinau, esu bandęs, čia nieko labai sudėtingo. Deja, normaliai dirbti su opcionais reikia didelio kapitalo, o ir sudėtinga. Jeigu norisi normaliai įsivaizduoti implied vol, delta, convexity, tai jau reikia dirbti. Kol mano pinigai skirti opcionams nedideli, man tiesiog labiau apsimoka dirbti savo darbą. Gal kai šiai pozicijai galėsiu skirti bent 20-40k eurų, bus aktualiau. Nes daug rizikuojant, galima uždirbti daug. O maža rizika – suvalgo komisiniai, uždarbis keli procentai. Gaila laiko. Tas pats delta 10, premija kartais siekia vos procentą – du. O riziką prisiimti reikia.
      As opcionų pardavimą labiau matau, kaip pinigų srauto generavimą neparduodant underlying. Tai ypač vertinga vėlyvoje portfelio stadijoje.

      Labai ačiū už informaciją. Puiku kad parašote!

      1. „čia nieko labai sudėtingo” „o ir sudėtinga”, kažkaip prieštaraujate sau arba aš kažko nesupratau. Tame ir reikalas, kad čia išvis nesudėtinga ir jeigu Jūsų strategija sudėtinga, tai mano nuomone darote kažką negerai. Strategija turi būti super paprasta, nes tokiu atveju darysite mažiau klaidų. Dėl pinigų kiekio šią strategiją galima pradėti nuo 10 000eur (kas reiškia minimum 20 000eur su svertu).

        „Jeigu norisi normaliai įsivaizduoti implied vol, delta, convexity, tai jau reikia dirbti”, nereikia dirbti, reikia įrankio kuris dirbs už Jus. O tiksliau screener’io.

        „premija kartais siekia vos procentą – du”, nu jeigu Jums procentas du yra mažai nuo vienos pozicijos tai aš tada daugiau neturiu ką pasakyti. Nebent čia turėjote omenyje procentą ne nuo depozito, o kažką kito. Rizika visur reiks prisiimti, bet šitame atvejyje jūsų tikimybė aiškiai paskaičiuoja, o su akcijomis to nėra. Taip galima naudoti kaip pinigų srauto generavimą, bet kažkodėl turiu nuojautą, kad su ją daugiau uždirbtumėte nei su savo strategiją 🙂 nu, bet čia ne mano reikalas jau. Tikiuosi kas nors susiprotės ir pabandys. Kam bus įdomu tai su šią strategija galima konservatyviai tikėtis 30% grąžos per metus jeigu su cash account, ir 60% jeigu su 2x margin account. Sėkmės visiems 🙂

  5. Net nežinau. Labai tikiu indeksu, bet vwrl + vusd (išvertus į lietuvių kalbą pasaulio ir S&P 500 indeksai) man įvarė 8 ir 6 proc. grąžą per 8 mėn. Neblogai. Turiu ten šiai dieną 1/10 portfelio.
    Bet apskritai portfelis + 86 proc. pagal IB portfolio analizę.
    Buvo 90, paskui 76, paskutinis 86 proc.
    Jau kai rašiau seniau apie 50 proc. grąža atrodė kosmosas.
    Naudoju per daug pavojingą svertą, bet tas per metus leidžia paimti virš 5000 usd dividendais + pardaviau padengtų call opcionų už 2500 usd. Kol kas nerealizavo nei vieno, bet yra keletas pozicijų arti. Jei realizuos ir įmes pinigus, sumesiu į indeksą. Skamba kaip fantastika, bet visa tai pavyko padaryti su 17 t. nuosavų lėšų.
    Kad su 17 t. gali valdyt 120+ t. portfelį ir iš to semti dividendus bei pinigus už opcionus, tai nelabai būčiau patikėjęs. Kita vertus, žiūriu sveikai ir papuolęs į gerą kritimai būčiau sverto dėka gerokai aplamdytas.
    Na net ir ant 0 išėjęs, vis tiek būčiau dėkingas IB, kad leidžia rimtesnėm kortom pažaist. Palyginimui Baltic biržoje su 27 t tesugebu 1200 metinius div paimt, o prieaugis vos teigiamas (1t ribose), nes gerus pasirinkimus apvalgė ne visai geri. Opcionų ir sverto, kaip žinome, Baltic – nėra. Bet kita vertus ten ir nekrenta taip drąstiškai, kai bėda. Bus matyt, bet patinka, kai eina padaryti pinigų neįnešinėjant savo papildomai.
    Man ta Fire formulė, kad skursti 30 metų, kad įgyt teisę skursti dar 40 atgrasi.
    Seniokam tų pinigų tikrai mažiau reikia. Vien kokio Sprendimas paskaičius, matyti, kad jam visai beveik nereikia, bet kaupia kaip mano vaikų žiurkėnas, nors neaišku kam.

    Man labai tokio autoriaus iš Seeking Alpa Jussi Askiola įžvalgos padėjo. Jis ten kilimo Suomis, tai ir Baltic rinką žino (Estate guru buvo rekomendavę, Baltic Horizon analizavo, butą Taline pirko), bet per atšokimą USA Reit’ų, tai jį sekant ir šiek tiek pasitikrinant ataskaitas, ėjo gerai uždirbt.

  6. Haha, įdomiai apie savo portfelio stebėjimą. Mano vos ne visas ketvirtis buvo toks, kur net neįsijungiau brokerio (tik naujų užpirkimui), tai tiesą pasakius tik iš šio įrašo sužinojau, kad VWCE kovas sąlyginai neblogas buvo. Na puiku, jei jau taip sakai, priimsiu :))

    O aš asmeniškai neturiu nei tiek noro ir nei asmeninių savybių, kad galėčiau pats kokybiškai dėliotis bei eksperimentuoti su kažkokiu įdomesniu portfeliu. VWCE & chill pas mane yra out of necessity. Bet šis tingus variantas istorijos patikrintas ir iki šiol veikė.

    Sėkmės sodybos darbuose! Karantininė nuotaika bent man gerėja, vis daugiau laiko praleidžiant lauke! 🙂

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.