Birželis (2020-06)

Portfelis

Šį mėnesį gavau papildomo darbo, tai investavau kiek daugiau, negu praeitais mėnesiais. Portfelį papildžiau 2200 EUR.

Pirkau VWCE, IS04, SGLD.

Pirkau ir kelias įmonių akcijas. Kelias akcijas ir pardaviau (spekuliavau), esminio pokyčio čia nebuvo, išnaudoju InteractiveBrokers 10$ mokestį ant komisinių..

Portfelis truputį aplenkė SP 500, tačiau atsiliko nuo VT (USA akcijų ETF) ir EFA (Pasaulio Large ir Mid Cap akcijų, išskyrus USA ir Kanados akcijas, ETF). Šiaip esu labai patenkintas tokiu rezultatu. Portfelis tikrai mažai rizikingas (net jau su nedidele dalimi skirta rizikingoms akcijoms ir opcionams).
Nuo portfelio sukūrimo (realiai, nuo 2019-10)
Mažesni nuostoliai = didesnis pelnas. Įdomu, kaip bus po kokių 5-10 metų.

Mano strategijos pokyčiai

Po ilgesnių svarstymų, nuspręndžiau portfelį papildyti nedidele dalimi sidabro ETC VZLC ir Preferred akcijų ETF PRFE. Kartu šie du portfelio komponentai sudarys po ~2% portfelio svorio.

Sidabro ETF dalis bus iš portfelio aukso ETC SGLD dalies, o Preferred akcijų dalis – iš portfelio ilgalaikių obligacijų IS04 ETF dalies.

Kodėl sidabras?

Pinigų vertei išlaikyti, šiuo metu istoriškai pigus, naudojamas medicinos ir farmacijos pramonėje, saulės baterijose ir t.t. Nemažai skaičiau, lyginausi, nedidelę dalį pinigų laikyti sidabro ETC visai sutinku. Portfelio vertę jis keis mažai, bet fizinis metalas – ne popierinis pinigas (anti infliacija). Galima būtų tiesiog palikti šią dalį auksui, tačiau šiuo metu auksas brangus, tik nedidelė jo dalis naudojama pramonėje (pagrinde investicijoms ir juvelyriniams dirbiniams). Sidabras šiuo metu pigus ir jo panaudojimas kasmet didėja. Tikiuosi, kad vertė smarkiai nesikeis. Sidabro ilgalaikė koreliacija ~0,17 su USA akcijomis SP 500 (SPY), ~ -0,15 su USA ilgalaikėmis obligacijomis (TLT) ir ~0,87 su aukso ETF (GLD). Pozicijos portfelyje tikslas – vertės išsaugojimui.

Preferred akcijos?

Preferred akcijų ETF – akcijų ir obligacijų ETF hibridas. Preferred akcijos turi ribotą upside, tačiau turėtų būti kiek saugesnės, negu common akcijos. Įmonės bankroto atveju – preferred akcininkai eina iš karto po kreditorių, prieš bendrus akcininkus. Mano pasirinktas Preferred akcijų ETF PRFE perka tik didelių ir pakankamai saugių įmonių preferred akcijas. Šiuo metu distribution yield apie 4,84%. Tikėtina, kad ilguoju laiku – išmokos bus kiek didesnės negu obligacijų ETF. Šio Preferred akcijų ETF koreliacija yra ~0,43 su SP 500 (SPY) ir -0,11 su ilgalaikių USA obligacijų ETF (TLT). Pozicijos portfelyje tikslas – vertės išsaugojimui, gana didelės obligacijų dalies sumažinimui ir pakeitimui, kiek didesnę potencialią grąžą turinčiu, kiek saugesniu negu akcijos instrumentu.

Portfelio struktūra

Portfelis gana stabiliai išgyvena gana įdomų laiką. Kaip ir minėjau, mažesni praradimai = didesnis potencialus pelnas per ilgą laiką. Kaip NNT rašė, potencialiai dar labiau padidinti tikėtiną grąžą galima su „barbell portfolio” portfelio turto klasių alokacija. 90% portfelio – saugiose, mažai rizikingose pozicijose, be sverto (pvz. USA ilgalaikėse obligacijose, su 2% grąža). 10% – labai agresyviose, potencialiai smarkiai rizikingose pozicijose, galimai išnaudojant svertą. Bėda ta, kad jis šią strategiją rekomendavo, kai USA ilgalaikės obligacijos išmokėdavo apie 5% metinę grąžą. Dabar, tik obligacijose laikyti didžiąją portfelio dalį – nemanau, kad racionalu. Pats akcijų/obligacijų/aukso mišinys, su kiek keičiamais svoriais (pagal volatility), portfelį labai stabilizuoja. Tokį mažą volatility portfelį – laikysiu, stabilia barbell portfelio dalimi.

Mano 90% portfelio stabilią dalį ir toliau sudarys:

  • VWVE, SGLD, IS04 – 86%
  • plius nuo praeito mėnesio VZLC ir PRFE – dar po 2%

Likę 10% – bus skiriama pavienėms akcijoms ir opcionams. Nemažą dalį jau užima IVZ ir ET, kurias pirkau nupigusias. Kol kas – neplanuoju parduoti, nebent kažkas keistųsi. Tai pažaidimui ir tikrai rizikingoms pozicijoms šiuo metu lieka – ~3-4% portfelio, t.y. ~600-800 eurų. Didėjant portfeliui, aišku, kad ši dalis didės.

Šiuos 3-4% sudarys opcionai, pagrinde Tech ir Pharma/Biotech Small/Micro įmonių akcijos. Pharma man artima, esu turėjęs ilgą ir artimą kontaktą su šia sritimi, daug domėjausi, skaičiau, turiu pažinčių.. Tikiuosi, kad turiu labai labai nedidelį edge, kurį gal pavyks panaudoti ir šių rizikingų akcijų pirkimas bus kiek mažiau rizikingas, negu ruletė (pvz. bus kaip ruletė be 0). Domėjimuisi investavimu šiaip skiriu tikrai per daug laiko, tačiau šiuo metu tai laikau savo nauju hobiu. Hobis gali ir kainuoti 🙂 Plius mokymosi procese nedidelės klaidos – normalu.

Kiek mažiau paskutiniu metu skaitau grožinės literatūros, daugiau – apie investavimą, matematiką. Ar tikrai verta? – Nežinau, bet tikrai įdomu ir tikiuosi, kad ilgalaikėje perspektyvoje – bus naudinga. Ką išmoksi, ant pečių nenešiosi.

Laisvalaikis

Puikus mėnuo.. Nuostabus oras, daug maudynių, nesveiko maisto (šašlykai), žolės pjovimo ir t.t. Realiai, nieko labai naujo. Sodyboje meistrauju. Karantinui pasibaigus – gana nemažai susitinkame su draugais ir artimaisiais.

Ta proga, linkiu Jums geros vasaros!

4 mintys apie “Birželis (2020-06)

  1. Va ir išlenda lošėjas Giem su pavienėmis akcijomis :)) Nee, juokauju, suprantu, kad čia tik 10%. Norisi juk pasižaisti ir praktikoje išmėginti tai, ką suskaitai literatūroje. Bus įdomu stebėti, nes mano pamėgtas Lynch savo knygose ir akcentuoja, kad visi turime kažkokį edge tam tikruose sektoriuose, tai reikia stengtis tuo pasinaudoti. Žiūrėsime ar pavyks 🙂

    1. Laba ačiū už komentarą.
      Na, lošėjas būčiau, jeigu visą portfelį „statyčiau”.
      Mano portfelis smarkiai mažiau kinta, negu pvz. tik VWCE etf. Bet lazda turi du galus, mažesni nuostoliai, mažesnė ir potenciali grąža.
      Kad ir kiek skaičiavau, Kelly kriterijumi optimizuotas portfelis, performina geriau, negu ne optimizuoti, bet kad galėčiau skaičiuoti, reikia iš kažkur gauti gerus skaičius. O jeigu skaičiavimams naudosiu bet ką, tai gausiu tą, ką įdėjau, – bet ką. Kažkiek alokacijas stumdau, pagal volatility, todėl gaunasi stabilus portfelis.
      Galėčiau jį ir palikti, su sąlyga, kad naudosiu leverage ir padidinsiu potencialią grąžą, bet leverage nenoriu.
      Todėl nedidelė portfelio dalis, bus skirta „žaidimui”. Čia irgi nebus kažko ypač nenormalaus. Į šią dalį įeis ir pvz. Put long opcionas, apsaugantis nuo vwce nukritimo daugiau negu 20%.
      Gal kada detalizuosiu. O ir skaityti apie klajones gal bus įdomiau. Mano paper account mėnesį baigė ant 0. Tiksliau su 0,21% grąža. Ten buvo „žaista” su 10k, paleista ant rizikingų akcijų ir opcionų. Todėl paper perkėliau į real, tik sumos mažos.

  2. Smagiai. Tikrai gali paimt grąžos iš paspekuliavimo. Jei netingi taip skaičius dėliot, tai pasiimt atskaitomybes finansines, kiek pasinagrinėt, ir prieš kokių ketvirtinių rezultatų skelbimą ar dividendų skelbimą tikrai gali paimt kažkiek pliuso. Aišku ne kokią lavoninę įmonę reik pasiimt, nes tada gali ir likt minusu. Ir godžiam nereik būt. Kad ir mažas pliusas yra pliusas ir jį galima prijungti prie portfelio augimo iš karto.

    1. Ačiū už komentarą.
      Didžioji dalis būsimų spekuliacijų bus praktiškai ruletė 🙂 Kadangi sumos bus mažos, tai tikrai neapsimoka bandyti po kelis procentus uždirbti, pvz. Nuo 50 eurų ar nuo 100. Biotech mikro imonės svyruoja ir po 20-50% ant naujienų, tai darbas bus atsirinkti potencialiai sėkmingą įmonę. Na bet įdomu, tai tikrai.
      Gal po dviejų mėnesių sakysiu kam man to reikia ir mesiu šį reikalą, bet kaip pats rašėt, grietinės yra, reikia tik nusigriebti sugebėti.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.