Vasaris 2021

Šį mėnesį daugiau laiko skyriau šeimai ir ypač vaikų sveikatos priežiūrai/tikrinimui. Turėjom gana rimtų bėdelių, susirgimų, ilgą laiką sirgo vaikai, teko keltis naktimis, eiti be miego į darbus. Džiaugiuosi, kad nieko rimto, pasveiko, toliau auga ir džiugina. Kaip greitai pamiršti hobius, pinigus, finansus, susitikimus, kai sunkiai serga artimas žmogus!

Biotechnologijų įmonių akcijos

Kelias dienas buvau vienas, ne namuose (darbo reikalais), turėjau nemažai laisvo laiko, tai turėjau laiko trumpai aprašyti turimas pavienes akcijas. Kažkada bloge jau esu minėjęs, kad turiu šiek tiek žinių ir pažinčių biotechnologijų ir farmacijos srityse, tai dėmesys pavienių akcijų gausoje ten ir sutelktas (ir šiaip pastoviai skaitinėju apie tai, nes nuoširdžiai domina).

Pakalbėsiu apie savo ~20% portfelio dalį, skirtą pavienėms akcijoms (ir pan.).

Biotechnologijų ir farmacijos (ypač genų inžinerijos ir visko kas su tuo susiję) sritis dabar labai madinga. Daugybė kompanijų, net neturinčių pastovaus pelno (ar net produkto, nuolatinės to produkto paklausos rinkoje), yra nerealiai išbrangę (blogiau negu GME pačiame pike). Gausu spalvotų istorijų, kaip kažkokia įmonė, tuoj tuoj pakeis daugybę metų nusistovėjusią tvarką, kaip vyksta retos/sudėtingos/neaiškios ligos diagnostika/profilaktika/gydymas. Todėl tikrai nerekomenduoju pirkti kokią nors biotech įmonę, nes ji jums patinka (nebent tai būtų biotech/medicinos gigantas pvz. Abbvie, BMY, Roche, JNJ ar kažkas kito didelio, su ilga istorija ir stabilaus, kas nebūtinai jus praturtins, bet bent jau investuoti pinigai neišgaruos į orą negavus eilinio FDA leidimo tęsti tyrimą/veiklą), nes idėja/istorija graži, perspektyvi, radikali, provokuojanti, „disruptive” ar puslapis hipsteriškai šiuolaikiškas, su spalvotom labai sudėtingom besikeičiančiom molekulėm, kurias vieną nuo kitos atskiria ir judina šviesa (nebūtinai pažodžiui, bet idėją supratote, nors tai yra visiškai rimtas dalykas, ir minima kompanija pakankamai solidi).

Kas skaito nuo seniau, matė, kad turiu SDGR akcijų. Vis po kažkiek poziciją pildžiau, ji vis didėjo ir tapo visai nemaža. Įdomi įmonė, plati sfera, labai protinga (ir paaiškinama-suvokiama platforma), gausus partnerių ratas (ypač paskutinis kontraktas su BMY), ilgas ir gražus kelias iki IPO, daugybė straipsnių, pranešimų ir galiausiai patentų (yra ir nauja paraiška, naujai platformai), manau, kad kai kuriose srityse, ji tik pradeda plačiau taikyti savo fizikos dėsniais paremtą simuliacinę platformą (paskutinės žinios, kad vyksta plėtra į maisto ir medžiagų sritis). Ir toliau planuoju kas mėnesį pirkti bent po 1 akciją. Čia mano #1 pasitikėjimu remta akcija. Ten dirba krūva labai protingų žmonių, jie eis kartu su technologijomis (kaip tik pasirašė naują sutartį dėl Google Cloud naudojimo dar 5 metams). Portfelio pozicija išaugusi iki 8% (iš jų apie 50% pelno, pirkau didesnę dalį ~55$, average kaina 68$, dabartinė kaina ~100$). Nežadu parduoti, kol nepasikeis mano nuomonė apie kompaniją. Pastoviai seku įmonės veiklą, naujienas, SEC pateikiamus dokumentus. Šiaip labai rizikinga, volatili pozicija. Gana didelė galimybė prarasti pusę ar daugiau investuotos sumos (yra ir konkurentų, ir kitų diskutuotinų reikalų, todėl tikrai nesiūlau investuoti nesidomėjus, būtų tiesiog kvaila).

IPA – panaši, bet ir kitokia įmonė (negu SDGR). Biotechnologijų įmonės labai kintančios, vertė svyruoja smarkiai. Todėl vaistų ieškančių įmonių kažkiek bijau (jeigu tai vienintelė jų sritis), net jeigu jos didelės, todėl neperku nei JNJ, nei BMY, nei ABBV (jos yra VWCE). Nebent tikrai suprantu produktą, pačią platformą, įmonė ilgą laiką domisi kažkokia pakankamai siaura sritimi, yra jos lyderė (visada apsimoka investuoti į lyderius?), be to žinau, kad jau esantis ar būsimas produktas geras, mažai arba nėra konkurentų (tik tokių įmonių yra per mažai). Norėčiau ilguoju laiku portfelyje turėti įmones, kurios būtų biotechnologijų kompanijų picks and shovels, t.y. „grėbliais, plaktukais, pjūklais ir kastuvais”. IPA – viena tokių. Paprastai – ji kuria monokloninius antikūnius (ir jų „kokteilius”). Tokius kokių nori klientas. Ir daug daug visko, kas su tuo susiję. Preparatai pagrįsti šia ar panašia technologija yra REGN ir LLY antikūnių kokteiliai nuo Covid-19, be to monokloniniai antikūnai yra ir pvz. Abbvie Humira (daugiausiai uždirbantis vaistas pasaulyje) ir MSD Keytruda (top 3 ar 4). Todėl IPA – augimui vietos daug. Nesenai padarė reverse-split, pradėjo akcijas listinguoti NASDAQ biržoje (iki tol – buvo tik Toronto). Nedidelė portfelio pozicija – 0,9%. Kol kaina bus mažiau 20$, po labai truputį didinsiu (nors rizika tikrai nemaža).

TWST, NVTA, PSNL, ABCL, ACTG, PDSB, CERT, LGND, MXCT ir dar daug kitų – norėčiau turėti, bet jau kainos.. Šias įmones ir jų naujienas stebiu, bet jų neturiu portfelyje.

Kadangi senai seku su genų inžinerija susijusias įmones, bet vis neįšoku, nes arba pilnai nesuprantu kuo jos išskirtinės, arba manau, kad per brangu, dabar turiu CMLF. CMLF susijungs su Sema4. Kai pirkau CMLF, tikėjausi, kad šitas SPAC griebs Oxford Nanopore (truputį svajonė). Sema4 irgi nėra bloga įmonė, nemažai skambių frazių, svajonių ir pažadų, bet mažai apčiuopiamo. Turiu ~1% poziciją (su ~90% augimu). Pastebėsiu, kaip ji vystysis toliau. Jie norėtų tapti Amazon of Healthcare, sėkmes jiems.

Turiu poziciją BMEZ fondo. Manau laikui bėgant po truputį didinsiu. Gražiai Blackrock fondų valdytojas dirba.

Iš seniau turiu TDOC poziciją, kurią vis po truputį didinau. Akcijas gavau nuo LVGO (į kurią pavėlavau, kartu su SDGR ir NNOX buvo viena pirmųjų akcijų, kuria susižavėjau). Didžiausia pasaulio telehealth įmonė. TDOC nusipirko kitas įmones (BetterHelp, HealthiestYou, InTouch Health, Livongo, MédecinDirect ir kt.), teikia platų paslaugų spektrą. Ark Invest mylima akcija. Kokybiškas ir pigias paslaugas gauti Amerikoje nėra lengva (iš asmeninės patirties). Yra ir konkurentų (AMWL ir kiti). Gana rizikinga akcija, bet nemažas turimos pozicijos pelnas leidžia toliau laikyti. Jeigu keisis USA medicinos paslaugų apmokėjimo tvarka, spręsiu ar parduoti. Kol kas po akciją kas keli mėnesiai papildau. Ši pozicija labai brango vasario mėnesį, buvo pakilusi iki beveik 300$ už akciją, o mėnesio gale krito iki 220$.

Seku ir LVGO įkūrėjo SPAC HAAC, turiu ją nusipirkęs nuo pat pradžių. Kol kas aiškaus susijungimo taikinio neturi (bet aš tikiu, kad jungs kelias įmones, o ne vieną).

Dar iš didžiųjų patinka BMY, VRTX, GILD, ABBV. Bet jų neturiu (jos didelės – yra VWCE sudėtyje).

Po nedidelę procento dalį turiu KALA (du vaistai su FDA, naujas Eysuvis dar neįvertintas kainoje), ONCT (realiai ROR-1 mAb, ROR-1 CAR-T lyderis), MYOV (labai daug žadantis vaistas Orgovyx, toliau tęsiami tyrimai, vis dar undervalued, bet kompanijos pagrindinis akcininkas kiek gadina prognozes), DVAX (TLR lyderis, HepB ir net Covid), TRIL (CD47 lyderis). Perspektyvios įmonės, jeigu tyrimai toliau sėkmingai vyks, įmonių akcijos brangs, bet neturiu daugiau šiems pirkiniams pinigų, plius nenoriu viršyti 20% portfelio. Padidinsiu ateityje, jeigu patiks rezultatai ir sėkmingai augs pagrindinė portfelio dalis. Noriu pabrėžti, kad dažniausiai panašias akcijas (gana rizikingas), perku parduodamas put opcionus (taip gaunu mažesnę, negu rinkos kaina). Jeigu kaina nekris, tik kils – tokiu atvejų akcijų negausiu, bet pasilieku premium (iki šiol dažnai taip ir vyko). Šios akcijos – nėra esminė portfelio dalis.

Ne biotechnologijų įmonės portfelyje: SMH ETF (IT srities, „geležies” įmonių akcijų ETF), BTCE ETF (nesu didelis fanas, vertė ~350 eurų, pridedu po 50-100 eurų per mėnesį kai būna nuotaika, tikslas 1-2% portfelio, panaudoti rebalansavimui, kuo toliau, tuo labiau skeptiška nuomonė), TDF CEF, GOOG (dovana mažiausiam vaikui gimtadinio proga), BST CEF, BSTZ CEF, CEQP.PR (preferred akcija) ir NPA SPAC nedidelė dalis. Keli pirkti opcionų long kontraktai, plius keli parduoti opcionų kontraktai (covered calls). Visas pozicijas sudėjus beveik pasiekiu minėtą 20% portfelio. Susirinkau per ilgą laiką.

Likęs 80% – FLOW ir VIRT (vietoj obligacijų), VWCE, SGLD ir XAD1 (auksas).

Portfelis

Buvo puiki mėnesio pradžia, augimas staigus, be sustojimo – portfelis užaugo daugiau negu mano mėnesio alga. Labiausiai augo rizikinga portfelio dalis (aukščiau išvardinta), pirkti opcionai (pirmą kartą mačiau kelis šimtus procentų gražą). Euforija buvo ir pas mane ir aplink (ypač rizikingų akcijų savininkų tarpe). Mėnesio galas kiek papurtė rinkų medį, iškratė kai kuriuos entuziastus, parodė, kad akcijos gali ir kristi. Pats irgi netekau gana didelės portfelio dalies (absoliučiais skaičiais tiek per mėnesį neuždirbu). Visos rizikingos pozicijos liko, kur buvę. Jeigu nebūčiau mėnesio eigoje tikrinęs, kaip sekasi portfeliui, būčiau labai patenkintas grąža. Dabar jausmai dvejopi (galėjau parduoti, galėjau nepirkti ir t.t.). Dar ilgai reikės dirbti su savo psichologija. Kitavertus, pakankamai esu savimi patenkintas, kai kelias dienas iš eilės krito po keturženklę sumą, o aš nieko nedariau, tiesiog stebėjau. Šaunuolis! Kol neparduota, tai nei pelnas, nei nuostolis.

Šio mėnesio linksmieji kalneliai. Įdomiausia tai, kad mėnesio gale pigo tiek auksas, tiek akcijos, tiek obligacijos. Kilo tik MEME stonks ir kai kurios kitos pavienės akcijos. Nuo aukščiausio taško kritimas ~11-12%, kas yra nemaža krūva pinigų. Dar pastebiu, kad labai gražiai suveikė FLOW ir VIRT akcijos (kaip ir tikėjausi).
Šį mėnesį portelis rizikos tikrai nesuvaldė, bet augimas išliko „inline” su VWCE ar SP500. Bet koks rezultatas, kuris didesnis už 0 – puikus rezultatas.
Čia portfelio pokytis vasario mėnesį. Pradžia ir pabaiga – kardinaliai skirtingos.
Portfelio rizikos rodikliai buvo pakankamai prasti. Nenorėčiau, kad taip būtų ir ateityje. Sunku aišku vertinti, nes krito tai, kad prieš tai kilo, o bendras rezultatas išlieka mane pilnai tenkinantis.

Kad ir kaip įdomu tikrinti kiekvieną dieną portfelį, tai nepadeda ilguoju laiku. Neverta. Gaunama ne vien teigiamų, bet ir neigiamų emocijų (o į jas mes daugiau kreipiame dėmesį).

Kur kas maloniau būti su šeima: vaikščioti miške, čiuožti rogutėmis.

Po darbo – eisiu pasivaikščioti, o jūs?

4 mintys apie “Vasaris 2021

  1. VXRT nebuvo papuolusi? Turiu taip gana atsitiktinai pakliuvusią į portfelį, net nzn laikyti ar stumti.

    1. Labas, seku, kelis kartus norėjau pirkti. Pakankamai low risk, praktiškai monopolis vaistų, skirtų cistinei fibrizei gydyti. Nemažai turi pinigų, gali sau leisti plėstis į naujas sritis. Pakankamai daug mokslo šiuo metu vyksta.
      Nebus ta akcija, kad šoks tris kartus, bet pinigų irgi neprarasite.

  2. Jeigu domina biotechnologijų kompanijos, tai rekomenduoju pasidomėti Cassava Sciences, Inc. (SAVA). Dėl nuotaikų investavime ar šiaip prekyboje geriau neturėti nei pozityvių nei negatyvių, tiesiog dirbti sistematiškai pagal strategiją ir žiūrėti į ilgalaikius rezultatus, o ne dienos ar mėnesio. Šioje srityje geriau reikia žiūrėti į rezultatų vidurkį. Mano portfelį nuo šio trumpalaikio rinkos kritimo puikiai apsaugojo opcionų kombinacija apie kurią rašiau praeitos temos komentare, rekomenduoju pasidomėti tuo labiau ir neignoruoti to, nes ateityje kai portfelis augs bus puikus įrankis apsaugoti savo kapitalą, o gal net ir užsidirbti nuo rinkos korekcijų, 🙂

    1. Ačiū už komentarą. Dėkui, kad dalinatės žiniomis.

      Sava žinau, pavėlavau, dabar vertinu kiek skeptiškai. Reikia phase 3 normalaus tyrimo. Jeigu veiks, kaip skanduoja – spėsiu įšokti.

      O opcionų strategijas įvairias galima taikyti. Deja, normalesni back test nėra rigid. Kad pardavinėti volatility pelningai, reikia tikrai kietu būti (aš toks nesu), plius oponentai irgi kieti. Suprast visus ryšius reikia laiko, man dar anksti, ir kol kas nematau, kad reikėtų. Gal kai reikės pastovių pajamų, tada.

      Šiaip kiekvienas sprendimas, kurį darai, nes taip galvoji, dažniausiai pasireiškia nuostoliais ilguoju laiku. Pabandykit pamodeliuoti, koks opciono kontrakto grafikas, nuostoliui kirtus strike price kainą (OTM convexity). 10 kartų uždirbsite, o po to gali tekt 20x sumokėti. Pasiūlėte vieną paprasčiausių opcionų strategijų (jeigu galima taip pavadinti), ji tikrai nėra unikalus dalykas. Pamodeliuokite praeitų metų kovo mėnesio rezultatus 🙂

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.