Lapkritis 2020

Šeimos portfelio sukūrimas

Tiek BM forume, tiek artimoje aplinkoje kelis kartus susidūriau su portfelio paveldėjimo klausimais. Kas būtų, jeigu susirgčiau ar atsitiktų nelaimė?

Lietuvos bankų sąskaitose esantis turtas būtų paveldėtas. InteractiveBrokers portfelio likimas – kiek kėblesnis. Jeigu antra pusė sugebėtų ir turėtų galimybę pasijungti už mane, parduotų vertybinius popierius, persivestų į mano asmeninį banką, kaip ir neturėtų būti didesnių bėdų. O jeigu VMI paklaus, iš kur pinigai? Kodėl pavedimas atliktas po nelaimės, pvz. turto savininkui jau nesant gyvam?

Prisijungti prie InteractiveBrokers puslapio (ar programėlės) naudoju InteractiveBrokers teikiamą MFA, todėl į mano vartotojo paskyrą galima pasijungti tik turint mano telefoną, kuris užrakintas piršto atspaudu (ar ilgu PIN), su IB Key. Jeigu pvz. dingčiau su telefonu, būtų labai sunku patekti į mano paskyrą (praktiškai neįmanoma, nes reiktų pasidaryti mano SIM – be mano sutikimo (gal padėtų notaro sutikimas, pasirašytas iš anksto – atstovauti visais klausimais), tada įdiegti IBKR programėlę į naują telefoną, patvirtinti prisijungimą per gautą SMS kodą. Tada jau parduoti, pervesti pinigus. O ir IB kiltų klausimų, kodėl iš karto po IBKR app ir IB Key pakeitimo, parduodamos pozicijos.. Kliūčių gali būti keliose vietose. Ką daryti?

Kiek žiūrėjau, geriausia – jungtinė paskyra, leidžianti vienam paskyros savininkui žuvus, kitam savininkui legaliai paveldėti/toliau valdyti visą portfelį (ar bent jau pasijungti be didesnių problemų, atlikti bet kokius norimus veiksmus, toliau laikyti ir naudotis portfeliu ar pardavus vertybinius popierius persivesti pinigus į savo banko sąskaitą).

Tai susikūriau InteractiveBrokers Joint account. Dabar support’ui išsiunčiau žinutę, kad perkeltų pozicijas iš Individual į Joint account (kas šiek tiek gali komplikuoti pildant mano mokesčių deklaraciją už 2020 metus). Paprašė patvirtinimo, paaiškino, kad procesas – „manual”, užtruks, reikės papildomų duomenų, dar turės padaryti „review”. Pasidalinsiu kaip seksis toliau.

Investicijos

Portfelio pokytis

Viso InteractiveBrokers portfelis: 38600. Papildomai per mėnesį investavome 4350 eurų. Jeigu gruodis nebus ypač blogas (kol kas nepanašu), turėčiau pasiekti 40 000 portfelio ribą.

Pabandžiau nusiimti 50 eurų – pinigai į SEB sąskaitą įkrito per 5h.

Artimiausią mėnesį kiek padidinsiu obligacijų ir aukso dalį (lapkritį palengva krito, bet kintamumas – smarkiai mažesnis negu akcijų). Obligacijos turėjo neigiamą koreliaciją su akcijomis, auksas – netoli 0.
Portfelis atsilieka nuo SP500. Priežastys – aukso ir obligacijų kritimas. Obligacijos eurais krito 1%, nors TLT brango (EUR/USD santykis keitėsi. Euras stiprėjo dolerio atžvilgiu, buvo 1,16, o dabar 1,20), auksas patyrė didžiausią kritimą per mėnesį nuo 2016 metų (~6%).
Bendrai portfelis pabrango 8,63% – kas yra kosmosas. Čia metinė grąža per mėnesį. Ar tai normalu ir gali tęstis ilgesnį laiką? Nežinau, bet ačiū, paimsiu. Aišku, kai perkam brangiai, vėliau nukritus – labai ilgai lauksim, kol kaina atšoks. Bet darau mažesnį market timing, toliau perku pagal savo planą.
Portfelio statistika nuo investavimo pradžios.
Šį kosminį mėnesį, portfelio „rizikingumas” nėra ryškiai mažesnis 🙂

Pavienės akcijos

Šio mėnesio pradžioje kiek papildžiau savo turimą SDGR poziciją, pradėjau PLTR ir SSSS pozicijas. Visos šios kompanijos man labai patinka (jau dabar pelningos, potencialas didelis – rizikingos, tipinės growth stocks), ilgai domėjausi ir daug skaičiau, ką jos daro, kokie planai. Tikiu jų vizija, šviesia ateitimi. Pridėjau dar nedidelę poziciją prie jau turimos CEQP preferred akcijų pozicjos. Visų šių akcijų kaina smarkiai pakilo, iš karto kyla arogancija ir noras rinktis akcijas, tai tik rodo, kad žmogaus psichologija yra labai įdomu.

Visos šios akcijos (SDGR, PLTR, SSSS, CEQP PR kartu su seniau įsigyta NNOX), mėnesio pradžioje nesudarė 6% portfelio, dabar – 9%. Kaip rašiau anksčiau, iki 10% portfelio bus skirta – agresyvesnėms investicijoms, norint potencialiai padidinti grąžą (aka barbell). Dar šiek tiek turiu, kur didinti. Neturiu tik pinigų 🙂 Visai domina LGVW, RLAY, SLP (mažom pozicijom).

Sveikata

Kiekvienais metais į planuojamas išlaidas įtraukiu sveikatos patikros programas. T.y. kiekvienais metais abu su žmona pasidarom bendrą kraujo tyrimą, biocheminį kraujo tyrimą, koaguliogramą. Papildomai pagal reikalą einam pas gyd. specialistus (pvz. žmona šiais metais ėjo pas ginekologą, mamologą, traumatologą, endokrinologą), darė kelio MRT, atlikom vėžio žymenys. Aš kelis kartus susižeidžiau, buvau pas traumatologą (turėjau alkūnės traumą, vis dar turiu peties ir kelio skausmus – po buvusios didelės girnelės traumos, dėl to negaliu bėgti, greitai lipti laiptais, klupėti), dariausi plaučių rentgenogramą, pasidariau vėžio žymenis. Stengiuosi per metus profilaktiniams tyrimams ir apžiūroms šeimai „tilpti” į 1000 eurų (vaikus kol kas puikiai prižiūri dėmesinga ir šauni šeimos gydytoja).

Šiais metais sirgome pakankamai mažai, bet vis tiek reikėjo nemažai specialistų konsultacijų. Dažniausiai gydytojus specialistus pasirenku pagal draugų medikų rekomendacijas (plius pincetas.lt atsiliepimus), einu dažniausiai privačiai. Susimoku kiek reikia, jaučiuosi gerai (nelaukiu eilėse PSPC, nesinaudoju pažintimis – neinu pas gydytojus po darbo, ar tarp užsirašiusių ligonių, nesijaučiu gydytojui ar draugui, kuris pas jį atveda skoloje). Susimoku į kasą, paprašau čekio.

Kraujo tyrimai šiais metais parodė, kad pas mane kiek padidėjęs prostatos specifinis antigenas (viršiju normą). Mano artimas giminaitis, dar būdamas jaunas, susirgo prostatos vėžiu, mirė nesulaukęs 55 metų, tai verčia sunerimti, todėl eisiu pakartotinam tyrimui, po to urologo apžiūrai (damn, kaip nesmagu).

Šiais laikais, tikrai daug galimybių pakliūti pas gerus specialistus, „užkirsti” kelią rimtoms ligoms (ypač onkologinėms). Mokam už automobilio draudimą, sumokėkim ir už savo. Siūlau netaupyti sveikatai, tirtis profilaktiškai reguliariai.

Dienotvarkės organizavimas

Buvo tikrai labai intensyvus mėnuo. Kaip organizuojate savo dienotvarkę? Ar naudojate kokį ToDo sąrašą? Ar pakanka telefono Calendar? Gal kokius priminimus? Google Calendar/Tasks/Keep? O gal Workflowy? Evernote? Orgzly?

Aš naudoju nemokamą Dynalist (galite pabandyti demo). Tikrai rekomenduoju. Tai pirma programėlė, kurią atsidarau po rytinio ritualo (WC, dušas, vanduo). Pilna funkcijų, tikrai pakanka susiplanuoti intensyvią savaitę.

Turiu kelias grafas: Neatidėliotini darbai, Artimi darbai, Tolimi darbai. Svarbumui naudoju skirtingą spalvinį kodą. Leidžia sudaryti cheklist’us, nurodyti datas kalendoriuje, pridėti žmones, pasidalinti įrašais su antra puse (ar bendradarbiais) ir t.t. Padeda nepamiršti banalių skambučių/susitikimų ar kitų darbelių. Gerai organizuoja mintis (gali matyti tik esmę, o apsirašyti plačiau). Tinka konspektuotis. Leidžia susidaryti paruoštukus (kad ir pirkinių krepšeliui). Rekomenduoju.

Pamąstymai

Kai daug skaitau, dažnai randu save tekste, ar „pagaunu” save galvojant/elgiantis, kaip teksto personažas..

Paskutinis pavyzdys galėtų būti tai, kad sėkmei gyvenime (ir investavime) reikalinga kažkokia auka (ilgesnis laikas darbe, atskirai nuo šeimos, ar sunkesnis darbas, o gal kažkieno kito auka, kai atliekamas greitas praturtėjimas apgaunant ar pavagiant).

Asmuo (aš), turintis mažą portfeliuką, nagrinėjantis įvairias investavimo strategijas, bet šiuo metu nesugebantis/nesistengiantis sutaupyti ar uždirbti daugiau, tai tas pats, kas intensyvus sportas brangioje sporto salėje, o po to beribis šokoladukų, bandelių, ledų, keptų bulvyčių, mėsainių valgymas.

Papildomas uždarbis arba papildomas sutaupymas šiuo metu yra svarbesnis, negu portfelio struktūra, bet juk tai taip nuobodu?

Gali jaustis gerai, kad kažką darai, bet nebus jokio ženklaus progreso, kol kažko nepaaukosi (savo pasitenkinimo, laisvalaikio ar savo pinigų).

Juk iš tiesų, sutaupydamas arba uždirbdamas daugiau, tikrai greičiau auginčiau portfelį.

Investuotojai turi priimti tą faktą, kad tikriausiai nesugebės nuspėti, koks portfelis bus geriausias ateityje. Ir tai yra OK. Meb Faber parodė, kad dešimt labai skirtingų, populiarių, diversifikuotų investavimo strategijų praktiškai nesiskyrė savo grąža, per keturis dešimtmečius!

Svarbiau, kad dideli fondų valdymo mokesčiai, geriausią portfelį padarė blogiausiu.. Todėl iš esmės, be didesnės aukos, yra tik keli dalykai, kurie tikrai reikšmingai įtakos ateities grąžą:

  • Jeigų jūs jaunas, kiek jūs sutaupote (kuo daugiau, tuo geriau)
  • Jeigu jūs senas, kiek jūs išleidžiate (kuo mažiau, tuo geriau)
  • Kaip elgiatės, kai vyksta panika rinkose?
  • Portfelio turto klasių alokacija (akcijos vs. obligacijos vs. kt.)
  • Kiek mokate mokesčių susijusių su investiciniu portfeliu? (akmuo į pensijų fondus, investicinį gyvybės draudimą ir pan.)

Visa kita iš esmės yra apvalinimo klaida. O mes į tą apvalinimo klaidą daugiausiai ir fokusuojamės. Lengva pasiduoti naujai investavimo taktikai/strategijai/įdėjai (trend, momentum ar kt.)? Juk pareiškus apie naują tikslą, net jo nepasiekiant, gaunam dopamino dozę. Investuotojai patiria panašų psichologinį efektą, kai pastoviai perka ar parduoda, net jeigu ši veikla nesukuria jokios pridėtinės vertės..

Mes nepakeisim, kad 2020 metais akcijos „brangios”, kad maža ilgalaikių saugių obligacijų grąža. Praktiškai jokia strategija netransformuos šios dienos žemos potencialios grąžos į didelę ateities gražą.

Ką galime padaryti? – Fokusuotis ties tuo, ką galime kontroliuoti ir nesusigundyti pažadais šviną paversti auksu.

Todėl: Bandau daugiau uždirbti ir taupyti. Turto klasių pasiskirstymą dėlioju pagal jų kintamumą ir koreliaciją. Pavienių akcijų ir opcionų dalis portfelyje – ne augiau 10%. Domiuosi mokesčiais (čia silpniausia vieta).

Ką dar galime daryti? – Toliau mokytis ir tobulėti, kad sprendimus, kuriuos reikės priimti ateityje, priimtume būdami informuoti.

Sekos rizika, turto klasių alokacija, pajamų iš portfelio generavimas, portfelio apsaugojimas nuo „išsekimo”, mokestiniai, paveldėjimo klausimai – to tikrai reikės ateityje. Reikia suprasti, žinoti. Neskubant, po truputį, daugiau skaityti, patirti, plačiau atsimerkti.

O kai reikės daryti, žinosim.

38 mintys apie “Lapkritis 2020

  1. Visai idomus butu atskiras straipsnis apie medicininius patikrinimus. Kiek suprantu pats irgi prie sios srities esi, tai manau tavo nuomone bei patirtis butu daugeliui idomus ir naudingi.

    1. Laba, ačiū už komentarą.

      Na, kiekvienam reiktų tikrintis asmeniškai, gal pasitarus su šeimos gydytoju.

      Aš pvz. Tikrinuosi vėžio žymenis.

      Pasistengsiu kada aprašyti savo patirtis tikrinantis:)

  2. Labai įdomus įrašas, patinka man tavo šios mėnesinės apžvalgos. Tokios ir apie investavimą, ir šiaip apie gyvenimą. Dopaminas perkant akcijas labai taiklu, patinka man tas veiksmas – net gaila, kad tik kartą per mėnesį. Bet reikia save pagauti ir suprasti. Tikra teisybė, kad investicijoms būtū daug geriau, jei mažiau laiko skirčiau joms, o daugiau darbui ar papildomoms pajamoms. Ypač, kai portfeliukai mūsų minaitiūriniai.

    Beje, labai labai stebina tavo taupymo tempas. Suprantu, kad daug uždirbi, bet tuomet nesuprantu ant ko sugebėdavai lygiai tiek pat daug ir išleisti, kad iki ne taip seniai portfelio apskritai nebuvo? Tikrai retas sugebėtų taip pakeisti tiek savo, tiek šeimos gyvenseną per 2 metus ar kiek čia? Įspūdinga.

    1. Labai ačiū už komentarą.

      Darau abu dalykus: daugiau taupau, daugiau uždirbu. Per karantiną ir po jo, susikaupė papildomo darbo. Uždarbį vasarą netgi ribojau, nes nespėju dirbti. Šeimai irgi laiko reikia. Jau pradeda mažėti darbų, žiemą bus gerokai sausiau. Sausis visai liūdnas. Plius vasarą atsirado ir žmonos pajamos (buvo vaiko priežiūros atostogų, dabar jau dirba pusę dienos).

      Iki pernai pinigus plačiau leidau. Buvo kelionių, džipas, pirkau sklypą, stačiau sodybą, pirkau butą ir jį įrengiau. Tai realiai pradėjau tada, kada reikia. Portfelyje ir dalis džipo, ir gyvybės draudimas 🙂

      Uždarbis irgi palyginti nemažas, bet ir dirbu daugybę valandų. 4k nėra stogas Lietuvoje, pažįstu daug žmonių, kurie uždirba daugiau. Kitavertus, mano alga svyruoja nuo 2,5 iki 5,5, priklausomai nuo klientų skaičiaus. Didžiausias minusas – mano darbas niekada negalės scalint, uždarbis priklauso nuo valandų skaičiaus. O pvz. Knygą parašius.. 🙂

      1. Vertinu privatumą, bet žinok, kad su tokiomis algomis aš tave įsivaizduoju kaip plastikos chirurgą. Kiekvieną kartą skaitau tavo tekstus ir galvoju – nu blem, daug implantų per mėnesį sudėjai :))

        Suprantu, kad turi high skill darbą, kur keiti valandas į rezultatą, bet vistiek manau kažkiek scalinti galima beveik viską. Na, nebent apie tavo profesiją tikrai net nepagalvoju 🙂 Teach the teacher, konsultaciniai projektai, konferencijos, knygos ar kursai arba galiausiai – tuo paremtas verslas. Kokio apps’o tikrai toj srity neina paleisti? :))

      2. Na plastikos chirurgu nenorėčiau būti, nes labai daug reikia pataikauti klientui (ne pacientui). Ten daug psichologijos, komercijos. Lietuva maža, mažai klientų, turi stengtis, ne visada daryti tai ko reikia, o tai kas kainuoja. Čia kalbu apie hialiuronus, užpildus ir etc. Nors čia visa grožio sfera tokia ne Feng shui man. Tikrai nelabai patiktų. Nežinau tiksliai kiek jie uždirba, bet manau už tuos nemalonius pojūčius sąžiningi pinigai neatperka. Turi „suktis”.
        O verslauti ne man. Nesu geras pardavėjas. Tiesiog siauros srities aukšto lygio specialistas. Darbas daugiau rankų ir smegenų. Turi liestis fiziškai, tai scalint sunku. O „suktis” man nelabai.
        Kažką sugalvosiu, vistiek anksčiau ar vėliau bandysiu scalint. Turiu planų, bet dar porą metų tarnausiu kitiems 🙂

  3. Sveikinimai auginant spėriai portfelį! Tikriaisiai reikia tikrintis sveikatą, bet pats toks fatalistas – prieš 3 metus tą dariau. Alaus nemetu. Kaip bus taip. Dar stebiu, kad mano aplinkoje covid jokios įtakos nepadarė. Mano apyvarta kilo 10% pajamos po tax (visos) bus didesnės nei pernai. Portfelyje per metus geriausiai užaugusi pozicija telia. Daug turėjau daug ir priaugo. Jūs labai daug dirbate, tokių nepažįstu, tačiau uždirbančių daugiau – taip. Vadovai ir verslo savininkai pinigus daugina įdarbindami daugiau darbuotojų arba didindami platinimo taškų skaičių. Rinkos dalį užkariauti irgi reikia. Kažkas turi prarasti. Arba visa rinka paaugti.

    1. Laba, ačiū už komentarą.
      Dėl verslo tai sutinku. Kiek pažįstu darbščių ir aktyvių žmonių, turinčių savo verslą, nei vienas nebadauja. Aišku būna visko, bet plius minus pinigų uždirbti pavyksta. Daug uždirba arba talentingi, arba darbštūs, arba ne visada sąžiningi. Prekyboje vistiek reikia turėti asmenines savybes. Aš negaliu įtikinėti kito žmogaus, man labai sunku siūlyti, kai netikiu, kad tikrai reikia. Esu dirbęs pardavimuose gal tris metus, neradau ten savęs, nors sritis buvo įdomi ir visai gerai sekėsi. Bet sielai arčiau specialisto duona. Neturiu talento parduoti 🙂

  4. Lygiai tokios pats mintys ir mano galvoje sukasi jau turbūt metus laiko, kad būtina kažkaip susitvarkyti, jog po mano netikėtos mirties, žmona ar vaikai, viską galėtų pasiimti. Šiai dienai vienintelį ką esu pasidaręs, tai visi super puper slaptažodžiai ar kiti sudėtingi prisijungimai, guli surašyti seife ir tas surašymas ne bet koks, o koduotas, t.y. kažkoks skaičius reiškią kažkokią raidę, kažkoks simbolis, reiškia kažkokį skaičių ir t.t. Žodžiu tik žmona sugebės suprasti, kas ten iš tiesų parašyta. Vaikai dar per maži žinoti…
    O kad būtinas toks dalykas, patyriau ką tik savo kailiu, nes visiškai netikėtai mirė tėtis nuo tos, didžiajai daliai žmonijos, dar taip ir „neegzistuojančios” ligos, covido 🙁 mirė, nes nebegalėjo įkvėpti oro – užduso, nebepadėjo nei tai, kad gulėjo ligoninėje su deguonies kauke ir visa medikų priežiūra.
    Kadangi covid’as jį nužudė per ~2 paras, nespėjo absoliučiai nieko pasakyti, kas kur ir kodėl paliekama, todėl reikalų dabar tikrai bus. O likusiai vienai mamai, tikrai reikės tų pinigėlių, kad galėtų išlaikyti butą, sodą, mašiną ir t.t.
    Žodžiu mylėkim savo artimus, kol Juos turim ir pasirūpinkim, kad Jiems būtų gerai, ne tik kol mes gyvi, bet ir kai išeisim anapilin † .

    p.s. labai taikli tema giem, nesustok rašyti.

    1. Ačiū už komentarą.

      Laikykitės!

      Dėl paveldėjimo ir joint account pranešiu, kaip ten viskas vyksta.

      Ačiū už pasidalijimą.

  5. Labai įdomi apžvalga. Aš pasidalinsiu, kad IB portfelyje po žinių apie vakciną gavau apie 25-27 proc prieaugį. Kadangi portfelio dydis neženkliai didesnis nei tavo, tai tas ženkliai pasijautė. Dauguma buvo į nupigintus REIT (vis ta mano meilė NT) ir palaidotą naftą šiek tiek. Mintis yra su laiku į ETF pervarinėt. Tik bėda, kad dividendai 6-8 proc. dauguma (yra ir 10 kai kurių), nes pirkta žemumoj ir labai nesinori tokių karvučių skersti. Kita vertus tokie sukrėtimai kartą per 10 m. būna, tai būtų protinga į indeksą vis dėlto pervarinėti, nes įtariu, kad su laiku pradėsiu atsilikinėt nuo indekso.

    1. Ačiū už komentarą.

      Fantastika! 25% yra kelių metų grąža 🙂 Jeigu mus tenkina ilgalaikė 7-8% grąža (nežinau, gal iš NT galima daugiau, bet čia jau reikia žinių ir darbo), tai 25 yra super.

      Įdomu, kada tuos REIT ir naftą pirkote? Nes jeigu iki vasario 19, tai klausimas ar pasiekėte vasario vertę. Jeigu kovo 23, nuoširdžiai jus sveikinu!

      1. Spg, Mac, Slg stambios pozicijos išvežė. Dar buvo smulkesnių. Rizikavau smarkiai. Ir maržą naudojau. Iš naftos xom. Dar Et tikiuosiu patemps su laiku. Gaila nepaklausiau ir HT nepalaikiau ir nepapildžiau, nes šoko dvigubai, bet jie divusnutraukę, tai man nepatrauklu laikyt buvo ilgiau. Nepatarčiau taip rizikuot. Su smulkiom pozicijom nesijaučia efekto.

      2. Pirkau gegužę-rugsėjį. Buvo pakilimas ir vėl smigimas, tai kiek gailėjausi, kad nepardaviau, tik pildžiausi. Bet dabar su kaupu užmetė. Aišku gali vėl nusivoliot, bet gaunant dosnius divus ramiau į tuos šokinėjimus žiūrėt.

  6. Ačiū už gerus ir įkvepiančius įrašus.
    Man įdomu, kaip draudžiatės savo sveikatą/gyvybę? Ar turite kokį gyvybės draudimą? Ar jūsų portfelis atliktų šią funkciją? Ačiū.

    1. Laba, ačiū už komentarą.
      Kadangi esu pagrindinis šeimos maitintojas, esu apsidraudęs savo gyvybę. Įprastas draudimas, tik be jokių „investicijų”. Man reikia tik draudimo, tik už jį ir moku.

      Kai portfelis bus kokie 200k, nebesidrausiu 🙂

      1. as esu labai panasioje situacijoje ir jau kuri laika vis prisesdamas bandau surasti TIK draudima 100kEur be kol kas ne kazka susiradau:) Gal galite detalizuoti per ka perkite ir kaip ji sukonstravote, t.y. tik mirties atvejis, ar ir ligos, kt?

      2. Naudojuosi SEB,

        Gyvybės draudimas – 40 000,00 EUR
        Mirtis dėl nelaimingo atsitikimo – 30 000,00 EUR
        Kritinės ligos – 20 000,00 EUR (kol jaunas pigu, mažai šansų kad reikės, nežinau ar verta. Kainuoja gal 2 eur mėn.)
        Laikinas nedarbingumas dėl traumos – 50,00 EUR (brangiausia draudimo dalis, bet mano nuomone svarbiausia, jeigu liksi gyvas po traumos)
        Sunkios traumos – 10 000,00 EUR

        Moku ~35 eurus per mėnesį. Kuo labiau didės portfelis, tuo mažiau reikės šio draudimo.

        Dar yra pagalvės pinigai, juos vis po truputį didingų. Juose kažkada turėsiu 2 metų išlaidas (artėjant pensijai). Tai kad metus papildomai atidėsiu po 1 mėnesio išlaidas.

      3. dekui. as nznau kokie jusu isipareigojimai, bet jeigu yra 150+kEur, tai manau šios sumos per mazos. nepaisant to kad yra santaupu padenti viska, nesinoretu seimos palikti ant 0:)
        todel klausimas mazdaug toks, ar tos sumos buvo samoningas sprendimas(jei taip kaip priejote prie jo) ar tiesiog tai ka siule seb’as?

      4. Įsipareigojimų nemažai. Apie 160k (su įmokų draudimu). Bet turim pagalvę, portfelį, santaupų sąskaitose, algas, draudimus ir sodybą (šiuo metu kokių 80-120k vertė, neįsivaizduoju, šalia visišką tvartą už 60k nupirko, kur reikės nugriauti ir pastatyti, mano sklypas didesnis, yra ežero pakrantė, miškas, prie keliuko, namukas naujos statybos su visais patogumais.. Visų punktų parduotoje sodyboje nėra).

        Blogiausiu įmanomu atveju: portfelio ir mūsų abiejų turimų santaupų pakaktų dviems metams gyvenimo, visai nekeičiant išlaidų (o jos pvz. man žuvus mažėtų).

        Per tą laiką būtų parduodama sodyba (arba butas), padengiama didelė dalis (arba visa+liktų) paskolos. Dar būtų kažkoks draudimas (iki 40k), parduodami du automobiliai (čia dar 5k). Plius dar gyvi visi 4 tėvai, padėtų vaikus žiūrėti, kol žmona dirbtų (gali uždirbti, tik reikia dirbti). Bet čia jau visiškai jeigu prastai..

        SEB sumas susigalvojau pats, kažkiek pastumdėm su atstovu. Norėjau, kad įmoka būtų 35 eurai.

        Jaučiuosi gana saugus šiuo metu. Va pernai – jaučiausi visai nesaugus.

      5. dekui.
        mano perspektyva siek tiek kitokia cia, gal labiausiai del to nes noriu padaryti brainless-step-by =-step gida, kuriuo bet kas galetu vaziuoti( tarkim mano sese) jeigu prireiktu.

        nesutinku kad NT, auto ir sodybos gali buti paversta i casha greitai( nebent seimoje daug pardaveju+ tos srities) bet pas mane to nera:)

        kitas dalykas, kurenti tuos du metus santaupas, nera smagu ir man klausimas kaip pakeicia poziuri i gyvenima bei kiek leidzia drasius sprendimus daryti ateityje.

        sutinku del minties , kad kuo didesnis portfelis ( ir kuo mazesni isipareigojimai, tarkim po 10-20metu) tuo maziau dradimines sumos reikes, taip galima mazinant draudimo suma islaikyti tokia pat imoka/metus kylant rizikai del amziaus.

        ok, as paziuresiu kas yra geriau, nes is seb’o as jau senokai nieko nesitikiu kaip ir is kitu LT bankeliu:)

  7. Labai gerai susiskaitė lapkričio įrašas, ačiū. Šiuo metu man kažkaip psichologiškai sunku pirkti obligacijų ETF, bet bandau išlaikyti savo nustatytą 60 stocks : 20 bonds : 20 gold/silver portfelio alokaciją, ateitis parodys.
    Ačiū, kad užjudinote reikalą su šeimos portfeliu, pačiam irgi bus akstinas susikurti, nes neprisiruošiau niekaip ir nebuvau išsiaiškinęs, kaip tai padaryti. Pasitikslinimui – ar account type rinkotės „Joint Tenants with Rights of Survivorship”?

    1. Laba, ačiū už komentarą.

      Man irgi sunku pirkti obligacijas, kai jos taip palengva pinga, ateityje prognozuoja didėjančią infliaciją.. Padidėjus infliacijai, labai krenta ilgalaikių obligacijų vertė. Todėl šiuo metu neperku naujų ilgalaikių obligacijų (TLT analogo), o jų dalį papildau perku ITPE (Tips).

      Aukso pirkau šį mėnesį.

      Taip joint account su right of survivorship.

      Jau gavau patvirtinimą, pasirašiau sutikimą, reikėjo nusiųsti pakartotinai docs. Plius buvo ID verifikavimas telefonu. Parašysiu plačiau gruodžio apžvalgoje.

  8. ,,Pamąstymai” tavo geriausia kada parašyta pastraipa, manau :))) Tokia koncentruota good to know info.

  9. o yra kazkoks sistemis budas atiliketi tyrymus/sveikatos patikrinimus?t.y. jeigu nezinai savo riziku, tai kaip reiketu prieiti prie prie profilaktinio tikrinimo? jeigu yra kazkokios info paskaityti ikvepimui, tai pasidalinkite:)

    1. Čia gal su šeimos gydytoju reiktų pabendrauti. Jeigu padori įstaiga, tai atlieka profilaktines programas (net ir darbdavys turi siųsti kažkiek).

      Jeigu nėra kaip ir su kuo pasitarti, tai pradžiai banalius tyrimus pasidarykite: Bendrą kraujo, biocheminį kraujo. Aišku plaučių rentgenograma ir širdies elektrokardiograma nors kas keli metai. Čia jau nemažą dalį blogų reikalų galima atfiltruoti.

      Be to pasidomėkit, kas giminėje „populiaru” – vėžiai, insultai, infarktai, reumatoidinis artritas, diabetas.. Tai tą ir tikrinkit 😉 Plius profilaktiškai gyvenkite, kad neatsirastų, nes paveldėjimas polinkis ligoms – dažna.

      O šiaip nesu tas, kuris turėtų/galėtų kažką rekomenduoti ir patarti, nes neturiu tiek žinių ir gebėjimų, plius nenešiu jokios atsakomybės už savo patarimus. Čia jau pats pasidomėkite (juk jūsų sveikata!)

  10. Labas giem,

    Pradžioj noriu padėkoti – ačiū už tokį blogą! Visas Kūčias ir Kalėdas skaičiau tavo įrašus nuo pat pradžių, ot tai laimė man atradus toki turtą 🙂
    Toks jausmas, kad tu turi 48 val. per parą, bet matau kur pranašumų įgauni, bus ir man kur pasistengti.
    Kitiems metams jau susirašiau didelį check listą, kurį turiu įgyvendinti ir pakeisti savo balaganinį investavimą ir kitas laiko planavimo problemas.

    1. Ačiū už komentarą.

      Smagu, kad buvo įdomu. Per Kūčias aišku reiktų būti su artimaisiais (jeigu jie gyvena kartu) 🙂

      Laiko planavimo aš irgi tik mokausi. Turiu puikių pavyzdžių gyvame pasaulyje, tai galiu mokytis. Svarbiausia tai save geriau pažinti, savo ydas ir privalumus, tada lengviau gyventi. Turbūt matosi, kad per metus, kol rašiau blogą, pats irgi gerokai pasikeičiau. Tas ir yra didžiausias blogo pliusas, pats matai kaip keičiuosi.

      Siūlau ir pačiam kažkur įamžinti savo pokyčius. Ar tai užrašų knygutė, ar blogas, ar laiškas.

  11. Labas 🙂

    Užtruko truputį, kol suvokiau, kad čia yra tik vienas blog postas.

    Tikrai patiko ir privertė truputį susimąstyti.

    Labai patiko tas palyginimas pamąstymuose.

    Kaip Barzdocius rašė, būtų įdomu daugiau sužinoti apie sveikatos tikrinimus. Asmeniškai esu apleidęs šitą sritį, o mano giminėje vežys labai išplitęs. Pagal mano amžių, jau turbūt reiktų pradėti profilaktiškai kažką tikrintis. Bet reikia turbūt kažką konkrečiai… Ir turbūt jo, su gydytoju reikia kažkokiu pirma kalbėti. Nes kaip suprantu, kai randa vėžį per kraujo testą, tai jau tikimybė išgyventi per maža. Žodžiu, nulis supratimo pas mane.

    Taigi, dėkui už priminimą apie sveikatą! 🙂

    1. Laba, ačiū už komentarą.

      Aš pilnai suprantu, kaip nesinori eiti pas gydytoją. Bet nors kartą kitą reikia.
      Bent jau bendrą kraujo tyrimą pasidarykit, pasidomėkit kokios ligos giminėje, pvz. Prostatos vėžys (yra speficinis testas, nustato PSA antigeną, gali rasti labai ankstyvą stadiją).
      Profilaktiniai patikrinimai turėtų būti pastovūs. Nereik persistent, bet bent bendrą apžiūrą ir jautrias vietas reikia tikrint. Kaip PC valai nuo virusų ar automobiliui keiti tepalą.

  12. sveiki Giem:)

    kadangi uzvedei su siuo irasu apie sveikata ir pats jau kuri laika apie tai galvojau, pradejau ir as ziureti draudima, o profilaktika- sekantis zingsnis bus.

    keletas pasidalinimu su skaitytojais:

    >> kadangi galvoju kad tiek NT tiek VP nereiketu isparduoti nelaimes atveju, be to nesu tikras kaip soko busenoje tai seksis gerai daryti, ypac jeigu tai sutaptu su kokiu rinkos kainu pabangavimu, todel draudimo ismoka ir pagalve turetu islyginti sumazejusias pajamas. as pagrindinis seimos maitintojas bent jau kol kas, todel ieskojau draudimo ties 100kEur+. Taigi ka suradau:

    – bunda.eu siulo geras* salygas nelaimingiems atsitikimams man kaina buvo 200Eur/metus;
    – kas labiausiai nustebino swedbankas( is vietiniu bankeliu as jau nieko nesitikiu) bet jie siulo pakankamai geras* salygas mirties atveju (nelaimingas atsitikimas incl.), kaina metams 300Eur.
    cia pries draudziantis reiketu kiekvienam pasigilinti kuo skiriasi nelaimingas atsitikimas nuo gyvybes draudimo.

    jei kas radote geriau, pasidalinkite.

    – dar lauzau galva kaip reiketu galvoti apie kritines ligas, nes ju svoris draudime didelis ir draudimo bendrove gali nepratesti ir tai galios tik iki 70metu, t.y. tada kai viskas pradeda byreti:)

    kaip jus galvojate apie kritines ligas?

    ok, db kitas zingsnis – profilaktinis pasitikrinimas. cia nesu tikras nuo ko pradeti. Kurios gydymo istaigos yra rimtos ( pakankamai) profilaktiniai patikrai? iki siol esame pakankamais sveiki, tai kas yra pakankamas ir geras lygis gydymo istaigoje nesusidareme vaizdo, gal parekomenduokit kazka ivertinimui?

    * kas yra gerai priklauso nuo kiekvieno, todel patys pasiziurekite detales. cia tik mano paieskos rezultatai.

    1. Laba, ačiū už komentarą.
      Dėl draudimo labai jau nuo asmeninės situacijos priklauso.
      Aš turiu seb, man pakanka. Gal kada peržiūrėsiu. Dabar neskiriu tam pakankamai laiko, daugiau būnu lauke, su vaikais.

      O dėl sveikatos, kelios tiesos, kurias visi žino.
      – judėti (net kai turi traumų, vistiek gali eiti. Ėjimas yra underrated.. Eiti yra labai gerai.)
      – neėsti (valgyti sveikiau, mažiau)
      – gerai miegoti
      – gyventi su mažiau streso
      – reguliariai tikrintis sveikatą. Nereikia kosminių detalių. Bendras kraujas, plaučių nuotrauka, bendra šeimos gydytojo apžiūra, po to pagal giminės ligas profilaktika (pvz. Pas mane prostatos vėžys ir cukrinis diabetas, tai darausi vėžio žymenis anteja.lt arba kraujolaboratorija.lt ir kartais pasižiūriu gliukozę (turiu seną dar veikiantį tėvo gliukozės matavimo aparatuką namuose).

      Kritinės ligos yra retos, bet jeigu giminėje buvo, rizika didesnė (reiktų gydytojo pasiklausti)

      Kaip ir visur, svarbu bent kažkiek pradėti. 🙂

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.