Sausis 2021

InteractiveBrokers pilnai perkėlė asmeninę paskyrą į jungtinę (šeimos).

..

Iš IBUK mano portfelį transportavo į IBCE. Visai nevalio, bet geresnės alternatyvos kol kas neturim. Rimtai, su Lietuvoje esančių bankų kainomis, plius Europos normalių brokerių požiūriu į Lietuvos mažuosius investuotojus, nėra ką rinktis. IBCE kol kas lieka normaliausias variantas.

Portfelio pokyčiai

Portfelis buvo gana dinamiškas, mėnesio pradžioje gana smarkiai atpigo mano obligacijos ir auksas, pabrango akcijų dalis. Bendrai portfelis smarkiai paaugo, bet mėnesio pabaigoje pavargo ir liko tik „truputį” ūgtelėjęs.

Kiek skaitau, tai ilgalaikių USA obligacijų ateitis artimuoju laiku visai neaiški. Didėjant USA palūkanų normai (pvz. esant infliacijai), ilgalaikės obligacijos labai smarkiai atpinga. Situacijų gali būti visokių (tiek infliacija, tiek defliacija, tiek „refliacija”). Kadangi mažai ką galiu išburti ir prognozuoti, tačiau paskutiniu metu, tiek akcijų, tiek ilgalaikių obligacijų koreliacija dažnai būna teigiama (ir gana nemaža), pasižiūrėjau paskutinio laiko turto klasių koreliaciją – ji išlieka bloga (tai yra gerai mišriam portfeliui), bet ilgalaikių USA obligacijų neaiški prognozė ir paskutinių metų kainos dinamika, mane asmeniškai verčia nerimauti, ieškoti analogų.

Ilgalaikės obligacijos mano portfelyje skirtos „antifragile” paskirčiai. T.y. generuoja nedidelę grąžą ilguoju laiku, bet kai akcijos krenta – obligacijos kyla (taip norėčiau, kad būtų). Jeigu ši dinamika keisis, man neparanku. Obligacijų paskirčiai pakeisti ilgą laiką ieškojau kito pakaitalo.

Viskas ką toliau skaitote, NĖRA rekomendacija kažką pirkti ar parduoti.

Mano asmeninė nuomonė

Apsisaugoti nuo akcijų ETF kritimo galima perkant analogiško ETF Put opcioną (kas gana nemažai kainuoja, ypač tada, kai to reikia labiausiai, plius negeneruoja jokios grąžos, neįvykus akcijų ETF kainos kritimui). Dar galima pirkti VIX Call opcionus (ar futures), kas irgi nemažai kainuoja, reikia pirkti terminui, nemažai kitų niuansų). Sudėtinga ir brangu.

Didėjant kintamumui galima mažinti akcijų dalį portfelyje, tačiau čia jau visai market timing (kas yra sunku ir ilguoju laiku nepelninga). Aš vykdau market timing savo portfelyje mažindamas/didindamas akcijų, obligacijų, aukso dalį, tam naudodamas geometrinį grąžos vidurkį, koreliaciją, kintamumą, bet beveik visada būnu in the market, tik turto klasių santykis kiek keičiasi. Nenoriu tik paprasto ON/OFF mygtuko (viskas arba nieko), aš tik noriu sumažinti riziką, sumažindamas potencialų pelną (panaudoti log skewness savo naudai).

Principas, kad reikia dar vienos turto klasės, kuri neigiamai koreliuoja (ar bent jau nekoreliuoja) su VWCE.

Po ilgo skaitymo ir grąžos grafikų žiūrėjimo, radau pastebėjimus, kad krentant akcijoms (didėjant kintamumui arba net ir VIX) , beveik visada didėja ETF spread (bid/ask skirtumas). Ypač jis didelis esant žymiam kritimui (pvz 2020 kovo mėn.). O kur dar ir ETF kainos ir jį sudarančių akcijų kainos spread..

Ar kas iš to laikinai didelio spread uždirba?

Teisingai, uždirba (ir visai neblogai) taip vadinami „liquidity providers„. Jų yra daug privačių, mažiau public, iš jų aš išsirinkau du. Europoje tai būtų Flow traders, o JAV – Virtu.

Pirkti ir laikyti (buy and hold) šias įmones ilgą laiką (kaip pvz. buvo galima daryti su TLT), iki šiol apsimokėjo tiek pat, kaip ir TLT, bet panaudoti jas, kaip TLT pakaitalą (turto klasė su bloga ar net neigiama koreliacija mano akcijų ETF) apsimokėjo labiau (nes koreliacija irgi neigiama, o kintamumas didesnis, prisiminkime, kad kuo neigiamesnė koreliacija, kuo daugiau kintamumo, tuo daugiau grąžos „atleidžiame”. T. y. Turto klasės grąža gali būti net ir neigiama, bet tokia turto klasė gali didinti bendrą portfelio grąžą).

Portfolio backtest vietoj TLT naudojant VIRT (Flow manau, kad irgi būtų panašiai). Rebalansavimas kas ketvirtį.

Backtest metu (nuo VIRT IPO), portfelis naudojantis VIRT vietoj ilgalaikių USA obligacijų ETF TLT, pasirodė kiek geriau (keli %), mažiau koreliavo su SP500, neturėjo nei vienų neigiamų metų (bet turėjo kiek didesnį kintamumą).

Svarbiausia, kad naudojant originalo analogus, nebūtų smarkiai blogesnių rezultatų. Žinoma, Flow ir VIRT neturi USA obligacijų patikimumo, nes tai tik įmonės, o su jomis gali daug kas nutikti. Bet tiek VIRT, tiek FLOW moka neblogus dividendus, puikiai saugo, kai to reikia. Abi įmonės gana solidžios, uždirba daug pinigų, jų kiti rodikliai irgi neblogi. Manau, kad mano kukliai sumai, kuri bus naudojama portfelio apsaugai nuo kritimo – rizika priimtina.

Tai pardaviau mėnesio pradžioje (antrą savaitę) IS04 ETF poziciją, nusipirkau FLOW. VIRT žadu pirkti artimiausiu metu. Noriu pastebėti, kad gerokai didesnė rizika, negu turėti obligacijų ETF. Aš tą suprantu, situaciją seksiu, reikalui esant, keisiu. Jokių būdu nerekomenduoju ir nesiūlau Jums kažko panašaus daryti.

Portfelio grąža

Mėnesio gale, dėl GME ir kitų meme akcijų (turbūt) sąlygoto padidėjusio kintamumo, portfelio vertė kiek sumažėjo.
Bendrai mėnesio rezultatai – nuostabūs.
Nuo portfelio sukūrimo – aplenkiau SPY (woohoo!), net esant nepalankiam EUR/USD kursui. Gal taip bus ir toliau?!
Portfelio rizika šį mėnesį kiek didesnė, negu norėčiau. Iš dalies dėl to, kad FLOW turi gerokai didesnį kintamumą negu IS04. Kitavertus, Sharpe/Sortino – kosminiai.

P. S. Rizikingą portfelio dalį padidinau iki 20% (pavienės akcijos ir opcionai).

Tikiuosi, kad panašiai portfelis sėkmingai dirbs ir toliau.

18 minčių apie “Sausis 2021

 1. Akcijos yra akcijos, jos skirtos ne apsaugai, o augimui. Tai, kad 5 metų backtestas parodė panašius rezultatus, mažai ką reiškia.

  1. Ačiū už komentarą.

   Tikrai pritariu!

   Bet mano tikslams tinka. Plius aš ant šių akcijų žadu rašyti covered call opcionus (dar + keli % per metus).

   Tiesiog obligacijos man per daug atpigo, per daug rizikos, kad bus infliacija (nežinau ar tikrai bus), tai pvz. +1% palūkanų normos, TLT nupigintų 20%+.

 2. Gyvenam įdomiais laikais, dažnai pastebiu, jog negalioja ekonomikos dėsniai. Emocijos, Fomo, Reddit, Socialiniai tinklai – elementai, kurie kuo toliau tuo labiau daro įtaką rinkoms. Teks greitu metu Facebook’ą susikurti, bo iš kažkiek judančio dinozauro tapsiu fosilija 🙂

  1. Ačiū už komentarą.

   Kai yra galimybė investuoti be komisinių, yra nemažai laisvų pinigų pas žmones, žinoma, kad atsiras daugiau investuojančių jausmais.
   Bet ilguoju laiku, pinigai nusės pas tuos, kas žino ką daro.

 3. Dėl įdomumo ir aš pasitikrinau IB.
  Weighted Return (MWR) 42.42%
  Time Weighted Return (TWR) 39.82%
  Nesu tikras ar jie dividendus įskaičiuoja (manau, kad ne), bus dar apie 3000+ per metus, (jei pilnus imti).

  Portfelis apie 75-80 t. USD (pasivažinėjo paskutinę savaitė apie 5 proc. (dalis pozicijų Eur).
  Pradėjau apie birželį įnešinėt ir formuot portfelį gan agresyviai su margin, nes neturiu pinigų savų laisvų investavimui, o tokia proga nepasinaudoti – nuodėmė.

  Rašau ne pasigirt, bet iliustruoti, kad su savo skaičiais vis tiek ilgainiui žadu sulįsti į indeksus, nes tokių progų daug nebus. JAV ekonomikos tikrai neišmanysiu geriau už vietinius.
  Bet..panaši proga buvo tik 2009-10 m.

  P.s. mano lygiagrečiai formuojami indeksai (pagrinde visas pasaulis plius dalis SP500) dabar net neigiami po kritimo praeitos savaitės, bet 10 m. horizonte indeksai aplenks mano aktyviai formuojamą portfelio dalį.
  Taigi kryptis aiški. O žinoti savo ribotumą yra gerai šioje srityje.
  Nemanau, kad ir tu, nors ir labai skirtinga strategija, ilgoje distancijoje aplenksi indeksą (kita vertus tu to ir nesieki, kaip suprantu).

  P.p.s. dar pasakysiu, kad su tokiu portfeliu kovą būčiau buvęs pervažiuotas, kaip varlė tanku ir turėčiau kokia tarp -40-50 proc.

  1. Laba, ačiū už puikų komentarą.

   Dividendus, kurie priskirti skaičiuoja, čia total return (pagal portfelio NAV).

   Teisingai, indeksų aplenkti nežadu, nors būtų smagu. Noriu tiesiog lygesnės kreivės. Gal kada kils ambicijos, kol kas esu mailius, taip ir elgiuosi.

   Plius, aš dar tik mokausi. Per praeitą krizę (kovo mėn), džiaugiausi kad nekrentu max. Patiko portfelio stabilumas. Bet, visai nežinojau, kaip pasinaudoti. Nerebalansavau obligacijų į akcijas, praradau apie 15%. Neturėjau griežto plano. Nepirkau atpigusių puikių akcijų. Dabar turėsiu daugiau patirties, daugiau žinosiu. 2008 neturėjau investicijų, todėl ši pavasario krizė buvo gera patirtis.

   Apskritai, tik pradedu orientuotis turto klasėse. Didėjant portfeliui, žinių bagažui, gal bus daugiau drąsos.

   Jau ir dabar mano portfelis rizikingesnis negu pernai (ir pavienių akcijų yra, ir opcionų), bet manau su laiku taip ir turi būti. Apsiprantu su keturženkle popierine netektimi. Kol neparduodu – minusas popierinis, kaip ir pelnas. Mokausi nesukti galvos.

   Tamstos puikus rezultatas. Gal kada ir mano toks bus. 🙂

   Kad mums taip ir šiais metais!

 4. Nesureikšminu aš to pliuso ar minuso daug svarbiau mano pagrindinių pozicijų FFO ir dividend coverage, jei ten tvarkoj, kaina suvaikščios taip kaip reikia ilguoju periodu. Labai padeda su minusu (pvz -3000 per vieną dieną) susigyvent nuolatinis dividendų įkritimas. Čia kaip butą nuomojant, nelabai svarbu, kiek jis vakar kainavo, lyginant su šiandien, jei nuomininkas laiku moka pilną sutartą kainą nuomos ir žinai, kad pinigų nuomai jis turi ilgam.

  Su vertės akcijom man sunkiau, nes koks spotify, google, netflix, docu (ypač šis) pasivaikčiojo +-20 proc. o realių pinigų negavau nei cento, tik džiaugiausi ir neidžiaugiau žiūrėdamas į skirtingą rezultatą.
  Kai smarkiai kyla parduot gaila, kai krenta, jau būna vėlu. Dividendai ir vidurkis (indeksai) man priimtiniausia.

  Parašyk kada dar apie opcionus, jei naudoji. Įžanga labai naudinga buvo.

 5. Sveikinu su rezultatais! Man tai per daug prekybos, per daug judesio. Permetu mintyse savo 20+ metų operacijas ir susivokiu esąs smauglys. Judu lėtai, tūnau pavėsyje, bet kartais tenka susikaupti čiupti grobį. Ir vėl į pavėsį. Tikrai labai mažai operacijų esu atlikęs. Paprastai yra pinigų – pasipildau. Ir iki kitų pinigų. Tiek svyravimų pergyvenau, kad subjektyvia nuomone grubiai viskas pasmerkta kilti, kai pasaulio pagrindinių valiutų spausdinimu gesinami bet kokie juos emituojančių šalių ekonominiai nuosmūkiai. Neneigiu, kad turto klasių koreliacija skirtinga, bet labiausiai prasilošia Lietuvoje nelošiantys niekuo. Statistika skelbia, kad indėliai stabiliai auga. Mirę pinigai.

  1. Ačiū

   Turbūt svarbiausia laikas, o ne pavedimų skaičius. Manau, skirtumo didelio nebūtų, jeigu būčiau tiesiog laikęs indekso ETF.

 6. Sveiki,

  Gal galite pakomentuoti kas nors turintis patirties su IB: ar galima europoje pas juos pasiimti Margin Loan uzstacius savo vertybinius popierius ir uz ja nepirkti kitu vertybiniu popieriu, o issivesti i savo atsiskaitomaja saskaita (skaiciau kad USA IB taip galima)?

 7. Labas, portfelis nuosekliai auga, džiugu skaityti. Turiu klausimą, ar ateis laikas kai galbūt pasinaudosite pigiais pinigais ir iš IBCE pasiimsite margin loan, investuoti papildomai į akcijas ar NT Lietuvoje. Kiek skaičiau jūsų įrašus, apie margin loan nebuvo užsiminta, tad labai įdomu jūsų mintys, o gal net ateityje apie tai bus atskras įrašas.

  1. Laba, ačiū už komentarą.

   Kol kas neplanuoju imti jokio Margin loan. Tikriausiai neimsiu niekad, nes tam reiktų Margin account. Pas mane cash. Tarp cash ir margin acc yra skirtumų.

   Tikrai nesiruošiu investuoti į NT Lietuvoje. Jau turiu sodybą, butą. NT man pakanka. Ir taip didžioji mano turto dalis NT.

 8. Man taip pat malonus atradimas buvo covered calls pardavimai.
  Pvz. vakar už 1200 USD pardaviau teisę iš manęs nupirkti 2,2 karto brangiau nei vasaros pradžioje mokėjau 100 SPG akcijų. SPG moka apie 8 proc div, pagal seną pirkimo kainą.
  Gaunasi, kad imi 1200 USD už teisę iš tavęs nupirkti gerokai 100+ proc. brangiau prekę ir dar kol lauksi pasirinksi solidžius dividendus. Skamba per gerai, kad būtų tiesa. Arba komisiniai už opcioną + divai (jei nepasinaudos teise) arba gera kainą, kurią gali į indeksą sustumti.
  Teorinė bloga situacija, kad kris kaina, o bijosi likti su naked call ir sugersi nuostolį.
  Bet čia ir yra menas tam reikalui pasirinkti akcijas, su kuriom nebaisu metus ar du pasilikti.

  Rašė šiek tiek Marčiulaitis opciono tema, bet nieko daugiau už tave neparašė.
  Dabar mačiau kažkokius kursus pardavinėja opcionų.

  Dabar kiek skaitau blogus, tai visi pamišę dėl 0,0.. kažkiek procento komisinio renkantis brokerį.
  Nėra ten ko ginčytis, kai IB yra. O tuos 10 USD mokesčio, tai juokas pasinaikint. Parduok kokį opcioną smulkų ar kokią V ar MA sustumdyk pirmyn atgal per mėnesį.

  tenorėjau pasakyti, kad vertingi tavo tekstai, bet nuėjau į lankas eilinį kartą.

  1. Džiaugiuosi, kad pravertė.

   Covered call neapsimoka ir kai akcija labai smarkiai pabrangsta, tada paima iš tavęs akcijas už anksčiau sutartą sumą. Todėl manau, kad svarbu sekti situaciją ir nelaukti kol opciono kontraktas baigs galioti, jeigu kaina labai artėja prie sutartos. Kuo arčiau sutarta data, tuo labiau opcionas pinga (theta). Reikia pasiskaičiuoti ir parduoti/pirkti – uždarant kontraktą tada, kai plius minus labiausiai apsimoka (o tada galima parduoti kita, aukštesne kaina) (vadinasi rolling the opcion).

   O jeigu smarkiai kris kaina, tai niekas nepasikeis, tik liksite su akcijomis + opciono premium. Geresnė situacija, negu turint tik akcijas.

   Tik per daug nerizikuokite 🙂

 9. Nereik būt per godžiam. Man 120 proc. pelno tinka ir į indeksą. Ilgainiui viską ten suvarysiu. Kai pradedu akcija netikėt, likviduoju ir į indeksą. Tik reik palaukt, kad su naked call nelikt. Kartais ir atpirkt galima. Dėkui už komentarą.

 10. „Apsisaugoti nuo akcijų ETF kritimo galima perkant analogiško ETF Put opcioną (kas gana nemažai kainuoja, ypač tada, kai to reikia labiausiai, plius negeneruoja jokios grąžos, neįvykus akcijų ETF kainos kritimui).”

  Jeigu nori sumažinti opciono kainą tai parduok papildomai opcioną su strike iki kur galvoji kad kaina kils ar kris. Pvz perki (buy to open) SPY MAR 19’21 PUT su strike 393 už 8.35$ ir manai kad SPY nukris iki 385, tai dar papildomai parduoti (sell to close) MAR 19’21 PUT opcioną su strike 385 už 5.69$ (gauni premiją) ir viso už savo apsaugą sumoki jau ne 835$, bet 266$, tik šiuo atveju jau turi ribota uždarbį nei tiesiog pirkdamas PUT opcioną, bet bonusas, kad theta nevalgo tavo opcionų vertės, nes vienas opcionas „pashortintas”.

  Arba aš dar naudoju šitą būdą su SQQQ opcionais, gaunasi pigiau. SQQQ tai inversinis QQQ ETF’as, tą patį galima daryti ir su SPY inversiniu ETF.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.