Svarbiausia turto klasė*

Dažnai pradedantieji investuotojai (kaip aš), gilinasi, analizuoja, skaičiuoja ir modeliuoja įvairių turto klasių istorines grąžas. Žinios gerai. Gebėjimas naudotis paieška, Excel ir portfoliovisualizer – irgi neblogai. Tačiau dažnai užmirštame svarbiausią turto klasę (ypač gyvenimo pradžioje/pirmoje pusėje).

Alga/Pajamos už parduotą asmeninį laiką

Galima daug visko modeliuoti, tačiau gyvenimo pradžioje ir dažnais atvejais – viso gyvenimo metu, didžiausią piniginę grąžą duoda alga/darbo pajamos. Jeigu tiksliau – tai yra asmeninis laikas, kurį parduodame už pinigus.

Šis laikas galėtų būti panaudojamas miegui, sportui, valgiui, pasivaikščiojimams, vaikų auklėjimui, draugų lankymui ar keliavimui. Tačiau pirmadienį-penktadienį, 8-17h (ar panašiai), parduodame gražiausius gyvenimo metus už pinigus. Ir galime sau meluoti, kad darbas – kaip hobis, jis patinka, save ten realizuojame, nes na jis patinka, dirbti visą laiką norėjosi..

Ne! Tikriausiai tiesiog susiformuoja nesąlyginis refleksas. Sakysite, kad nebūtų darbo – nebūtų pakankamai socialinės aplinkos, bendravimo, tikslų ar panašiai? Pažiūrėkite pro langą, kaip socialiai laiką leidžia mažamečiai, kaip jie betarpiškai bendrauja, kokių trumpalaikių tikslų prisikuria. Tik augant, bręstant prasideda atsakomybės jausmo paisymas, vis didesnis ribų laikymasis ir savikontrolės formavimas.

Atlyginimas, tai ne kokį skaičių pasaulyje neribotų pinigų uždirbame.
Atlyginimas, tai kaip brangiai parduodame savo ribotą laiką!

Todėl alga ar pajamos, turėtų būti parduoto laiko apskaitos vienetas, ne „uždirbtų” pinigų. Kaip ir tas pats, bet visai kitu kampu. Pradedi kitaip žiūrėti į atliekamus darbus, ypač jeigu jie beprasmiai.

Kada jau pinigų pakanka?

Kai nedalyvauji „žiurkių” lenktynėsi ir nesilygini su kitais. Tada pinigų pakanka. Kai „neflipini” automobilių, butų, parkingų. Kai nereikia geriausio telefono, kai negeri brangiausio gėrimo restorane, kai nesirengi brangiausiais batais, kuriuos įperki. Net ir artimiausioje aplinkoje nuolat regiu ne pagal išgales gyvenančius, vis skubančius ir blogai miegančius, nelaimingus žmones. Kodėl?

Kai vaikštai miške – pinigų pakanka. Kai sporto salėje prakaituoji – pinigų pakanka. Kai sėdi apkabinęs žmoną – pinigų pakanka. Kai vaikai žaidžia su tavimi šaškėmis – pinigų pakanka.

Padėk telefoną, išjunk Instagram/Facebook ar kt., gyvenk tikrą gyvenimą. Pinigų pakanka.

Esi sotus, laisvas, saugus ir sveikas? Tu laimingesnis negu didžioji dalis pasaulio, tu esi top 10%. Nepakanka? Tik todėl, kad nori lygintis su pirmais 10%.

Svarbiausia turto klasė – Jūsų laikas

Todėl savo laiko optimizavimui, planavimui, naudojimui, modeliavimui – skirkite didžiąją energijos dalį, skiriamą investicijų planavimui. Taupykite laiką – dažnai pasikartojančius ilgus darbus, stenkitės automatizuoti, modifikuoti, keisti kitais – nebent jie tikrai teikia malonumą.

Daug laiko reikalaujančius paprastus darbus, stenkitės trumpinti (indų plovimas, skalbimas, grindų siurbimas, žolės pjovimas, daržų laistymas) – tam yra kažkiek pinigų kainuojančios, tačiau laiką taupančios priemonės – indaplovės, dulkių siurbliai, geresnės žoliapjovės ir kt. Sakysite nesąmonė, visi turi? Aha, tikrai nemažai artimoje aplinkoje žmonių, kurie neturi vieno, kito ,o kartais ir kelių, mums įprastų prietaisų. Ir dažnai ne dėl kainos..

Aišku daikto kainos/kaštų paskaičiavimai reikalingi (kiek savo laiko parduoti/kad kažkiek laiko sutaupyti), tačiau neperkant super brand pavadinimų, šiais laikais galima naudotis daugybe kasdienybę gerinančių prietaisų.

Tas pats darbe, kiek už mane jaunesnė karta (20-30m. asmenys) ypač dažnai rašo žinutes, elektroninius laiškus. Paskambinkit! Susirašinėjimas laiškais su klientu – turbūt kokių 50 kartų ilgiau negu pokalbis telefonu. Paskambinai, sutarei detales, surašei į laišką – nusiunti peržiūrai ir patvirtinimui. Kartais net juokinga, kai savaitę laiko derinamas pvz. eilinis įmonės pirkimas. Plius jei esate pardavėjas, paskambinus – daugiau šansų padaryti pardavimą, negu parašius email (kuris atsiduria spam).

Kažką dažnai dirbi su Word/Excel – išmok makrokomandas. Daug rašai kompiuteriu – išmok tą daryti nežiūrėdamas į klaviatūrą, greitai ir tiksliai, atsipirks!

Neturi teisių – išsilaikyk! Lietuvoje automobiliu dažnai viskas greičiau. Taupyk laiką. Gyveni rajone, važinėji į darbą valandą priekin, valandą atgal? Pagalvok ar verta, o gal geriau gyventi šalia darbo? Ilgai lauki lifto – užbėk laiptais! Lauki eilėje kasoje su duonos kepalu – naudokis savitarna!

Daug daug panašių sprendimų, su siekiu taupyti savo vienintelį tikrai ribotą resursą, ko gero brangiausią turtą – laiką, padės rasti daugiau laiko veikloms, kurios tikrai svarbios/patinka. O jeigu esate žmogus, kuriam nereikalingos išskirtinės etiketės, ženklai ar modeliai – ir sunkiai dirbti tiek daug nereikės.

Kitavertus.. Baigiu bambėti.

Skirkit laiką tam, kas teikia malonumą. Kad ir kas tai bebūtų.

Einu iki McDonald’s.3 mintys apie “Svarbiausia turto klasė*

  1. Salut, panašiai spaudžiu gazą mažmožiuose. Psichoterapeutė sako – nespausk.

  2. Puikios mintys! 🙂 Labai antrinu su šiuo pasakymu: „Kai nedalyvauji „žiurkių” lenktynėse ir nesilygini su kitais. Tada pinigų pakanka.” 😉

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.