Pirmi investavimo metai

Praėjo metai, kai rašau šį blogą.


Atrodo, visai visai nesenai perskaičiau BM išsamius mokomuosius įrašus, honestfire nuotaikingus straipsnius ir supratau, kad ir aš galiu taupyti/investuoti.

  • Kad taupymas gali būti kiek kitoks, negu iki tol
  • Kad investavimas – tai nėra ruletės žaidimas kazino
  • Kad nereikia banko indėlio laikyti su 0% palūkanomis
  • Kad investicinis gydybės draudimas man nepatinka/neapsimoka
  • Kad nekaupsiu II pensijos pakopos
  • Kad sustabdysiu ir III pensijos pakopą
  • Kad egzistuoja nuostabi finansiniam išsilavinimui/taupymui/investavimui/edukacijai prijaučianti mėgėjų bendruomenė
  • Kad yra ir profesionalų palaikymas naujokams

Praktinė patirtis

Pervedžiau 28950, vertė 30223. Per metus laiko praktiškai be pastangų uždirbau 1273 eurus. Tai yra iš ties nuostabus rezultatas. Netikiu, kad kiekvieni metai bus tokie, bet turėti 14% grąžą – puiku. Čia nepaisant mano klaidų, pirkimų/pardavimų, žaidimo su akcijomis, išlaidų opcionams..

Žinios ir emocijos

Skaitant mano blogą chronologine tvarka, matosi, kaip vis daugiau sužinau, suprantu, kaip keičiasi sprendimai. Pradžia – absoliutaus naujoko, kuris neįsivaizduoja, kaip nusipirkti 1 akciją, kas yra obligacijos, ETF, CEF.. Opcionai – visiškas briedas. Pavienės akcijos – tik tiems, kas daug skiria laiko..

Pradėjus super konservatyviai, vis po truputį agresyvėja mano požiūris, mažiau baimių. Tiesa – kuo daugiau žinai, tuo mažiau bijai.

Ateina suvokimas, kad tikrai nebūsiu pirmas bičas mieste. Turi susitaikyti, kad pastoviai matysi aplink vieną kitą žmogų, kuris girsis fantastiniais uždarbiais. Išsišiepi ir toliau tęsi savo paprastą gyvenimą, kuris suteikia tiek daug laimės.

Šiais metais sekiau savo išlaidas/pajamas. Aprašiau visus savo mėnesius, trumpai parodydamas, ką dariau ir kokie mano rezultatai. Neskaičiujant kelių su investavimu nesusijusių įrašų, domėjausi:

Buvo, kad guliu sodyboje hamake, galvoju apie diversifikacijos ir rebalansavo ryšį. Kiek svarbi koreliacija. Ar indeksai yra efektyvūs, tik dėl indekso turimų priemonių prastos koreliacijos ir jų rebalansavimo. Ar momentum – tik kintamumo ir tikimybių sąveika (einant laikui krenta, iki sekančio rebalansavimo). Kur kas įdomiau, negu kriminalinės žinos ar TV pagalba.

Noriu pasakyti, kad tikrai jaučiuosi SMARKIAI ūgtelėjęs šioje srityje. Atradau daug resursų. Perskaičiau nemažai straipsnių, knygų (noriu išskirti vsas Nassim Nicholas Taleb knygas). Per karantiną praėjau aukštosios matematikos pagrindų kursą (calculus), statistikos pagrindų kursą (vietom gana giliau kabinau, buvo įdomu ML algoritmai), pagilinau savo python bazines žinias (jupyter, pandas, numpy, matplotlib). Kiekvieną dieną skiriu bent 10-15 mins tobulinimuisi šioje plačioje ir įdomioje srityje.

Kelio galo nematau, jis vingiuotas ir su nemažais kalniukais. Kiekvieno įveikto kalniuko viršuje matosi dar daugiau kalniukų. Bet judėjimas šiuo keliu tikrai nenuobodus. Jeigu esate žmogus, kuris niekada stipriau nesidomėjote investavimu, finansais – aš jums pavydžiu, nes tiek daug visko įdomaus ir naujo!

Padėka

Nors šitas blogas yra tik asmeninis įsipareigojimas/spyris sau, labai svarbus ir skaitytojų/bendraminčių būrys.

Ačiū BM, Honestfire, Stoic, Panavui. Nuo jūsų puslapių pradėjau, skaičiau, domėjausi. Viską perskaičiau. Toliau pastoviai seku. Jūs nuostabūs. Nesustokit!

Ačiū vėliau prisijungusiems ar mano vėliau atrastiems seniau rašantiems bendraminčiams Avelei, 000000, fitech.lt, HomoDeus, p2035. Tęskite. Jūsų visų reikia, kuo daugiau įvairių nuomonių/patirčių – tuo labiau informuotas gali būti skaitytojas.

Ačiū šį blogą skaitantiems ir jį komentuojantiems.

17 minčių apie “Pirmi investavimo metai

  1. Sveikinimai!
    BM, Honestfire, Stoic, Panavą praaugai.
    Jie skirtingi ir įdomu juos skaityti, bet rimčiau mokytis ten nelabai yra ko, skirtingai nuo tavęs ir šešių nulių blogo autoriaus. Kiek man tenka atsitiktinai pamatyti jokie ten Mačiuliai Mauricai ir kiti a la žvaigždės įskaitant mūsų prezidentą, kai Sebe dirbo, man, kaip eiliniam žmogeliui nieko nėra naudingo pasakę. Gal kiek labiau Marčiulaičio patinka pamokymai, jie iki šiol gana pasiteisinę, na gal išskyrus jo meilę obligacijoms, kaip mano meilę NT kiek perdėtą.

    Žodžiu ačiū ir tęsk naudingą darbą.
    P. s. galėtum kada apie opcionus parašyti ir pasidalinti patirtimi ir įžvalgomis.
    Prašviestum tautą ir laiko bei klaidų sutaupytum mums visiems naujokams toje srityje.

    p. s. trečia pakopa iki 15 proc. realaus kasmetinio susigražinimo ribos yra super dalykas ir jei tų pinigų nepaimi, tai kvaila. Tu kaip skaičiuoti mokantis ir mėgstantis žmogus turėtum tą žinoti. Joks indeksas neaplenks iš esmės panašaus indekso + 15 proc. lengvata – kažkokio ten fondo 1-1,5 proc mokestis. Nebent kaip Lynch ar Bufet varytum atskirose akcijose, tada gal ir nereiktų 3 pakopos.

    Sėkmės investicijose ir kitose veiklose!

    1. Ačiū labai už komentarą.

      Blogas mano pačio augimo vaizdas. Ir buvau, ir lieku grybu finansuose, ekonomikoje, statistikoje. Bet visus tuos pagrindus sujungus, bent jau sugebu skaityti tekstus apie tai, kas mane domina.
      Visi mūsų blogeriai skirtingi ir įdomūs. Aš labai laukiu visų jų įrašų, kartais tikrinu kiekvieną dieną.

      Apie opcionus kažkada parašysiu. Bet tik tiek, kiek pats bandžiau. Šiaip per mažas mano portfelis opcionams dar.

      O dėl III pakopos, tai nutraukiau, nes man nepatinka, kad sunku pinigus atsiimti. Žmona toliau moka. Aš kol kas negalvoju, bet jeigu interactive brokers perkels į Vengriją, reikės ieškoti alternatyvių kontorų, kad paskirstyti riziką. Tada turbūt naudosiuosi III pakopa, seb, swed paslaugomis (iki 22k).

      1. Vis tiek nesuprantu logikos. Jei GPM nereik mokėt išlaikius tam tikrą laiką + susigražini 15 proc. nuo įmokų + gali pasirinkti, kur investuoti su mokesčiu (iki 1,5 %), realiai į tuos pačius indeksus sukiši. Aišku tik ribotą sumą ten gali įdėti, nes tik iki 300 eur/metams gali grąžintis. Išimti irgi gali, tiesiog + 15 proc. GPM, ką bet kokiu atveju sumokam tiek už indekso, akcijų prieaugį ar dividendus. Užmušk, bet nesuprantu logikos nepasiimti lengvatos kas metai iki nustatytos sumos. Nebent virini kaip Honestfire Bondoroj procentus su skolintais pinigais orinius. Bet ten bus daug ašarų po kurio laiko, kai išjungs puslapį interneto ir net nebus net kur skundo parašyti. Kaip ir barakų senos statybos už 3000 už kv. m. prisipirkus. Sakau kaip kaip tą perėjęs. Emocijas šalin – žiūrim skaičius. Sorry, už grubų toną, draugų neieškau internete, tiesiog įdomu padiskutuoti ir su protingais žmonėmis ir suprasti bandyti požiūrio kampą.

      2. Mano labai paprastas kampas.
        Noriu sugebėti greitai ir be jokių problemų valdyti savo pinigus.
        – III pakopos pinigų be nuvažiavimo į atstovybę neatsiimsi.
        – Iki GPM mokesčio nemokėjimo termino – man dar daug metų, tikėtina, kad pensijinį amžių nukels ir toliau (vertinant Lietuvos demografinį vaizdą).
        – Net nesu tikras ar iš viso tos III pakopos išliks taip toli. O pinigai asmeninėje sąskaitoje, banko sąskaitoje – mano pinigai. Niekam už nieką neatsakingas.
        – Mano darbdavys nenori už mane mokėti III pensijos. Man vienintelis pliusas – kad GPM lengvatos pinigus galėčiau reinvestuoti ir jie dirbtų.
        ;
        Todėl bent jau kol kas, asmeniškai III pakopos nekaupiu. Mano žmona kaupia. Tai bent jau vienas mūsų – kaupiam.

  2. Sveikinu su gimtadieniu:!:

    Nuoširdžiai dėkoju, kad aukoji savo laiką dalindamasis mintimis, patirtimis. Nesinori daug girti, nes dar sparnus pakelsi, bet tu šaunuolis ir turi didžiuotis savimi, kad susikūrei super save supančią aplinką, taip ir toliau.

    Beje aukojiesi rašydamas, o kaip su finansais, galbūt esi nusimatęs savo gyvenimo kažkuriam tarpsnyje pradėt dalintis pinigėliais?

    Ačiū už padėką, ir šypseną sukėlė, ir motyvacijos įpūtei! :mrgreen:

    1. Ačiū už komentarą ir sveikinimus 🙂

      Dėl pasidalijimo finansais.. Čia negaliu nieko žadėti. Esu gana skūpas pinigų atžvilgiu 🙂

      Mano darbe dažnai kyla situacijų, kai galiu dirbti už praktiškai dyką – tiesiog suteikti paviršutiniškai paslaugas ir viskas arba sąžiningai stengtis spręsti bėdas neatlygintinai (pagalba žmogui), ta prasme galiu tiesiog atsisakyti dalies savo darbo ir dirbti tik su mokančiais klientais.

      Tai labai nemažai dirbu neatlygintinai, jau daug metų, pradžioje didžioji dalis darbo ir buvo neapmokama, iš čia ir susikūriau darbe geras sąlygas ir vardą (žmonės grįžta vėliau su kaupu, per ilgą laiką susikuria dėkinga-patenkintų žmonių minia, kurie tave rekomenduoja, siunčia pažįstamus, kas grįžta pinigais. Aišku dalis išeina su šypsena – va durnelis padirbo nemokamai, bet žmonės nėra blogi, gavę kokybiškas paslaugas – dažnai rekomenduoja, grįžta patys).

      Plius visą algą gaunu „baltais”, t.y. Sumoku gana daug mokesčių. Kuo labiau didės mano finansai, tuo daugiau mokesčių mokėsiu.

      Kažkokių specialių veiksmų nesiruošiu imtis. Na dar kartais paremiu neišnešiotus (ankstukus) kūdikius gydančias ligonines, nes teko artimai ir ilgai kontaktuoti, ten dirba angelai.

      Pradžioje tikiuosi pasirūpinti savo ir savo šeimos gerove (tikrai reikės ir tėvams padėti).

      Aišku, turiu ir didžiulę paskolą, ir santaupos nėra didelės, tai kol susitvarkysiu aplink save, gal ateis noras ir pasidalinti. Kaip rašiau viename pirmųjų savo įrašų apie laimę, daugiau pozityvo sukuria geras darbas, negu pinigų davimas.

      Tai bent kol kas – nežinau, neplanuoju kažkada dalintis pinigais.

      Kokie pačio planai?

      1. Kažkaip pagalvojau, kad visai solidžias sumas atsidedi, tai projektuojant kokį dešimtmetį į priekį jau turėsi nemažą krepšelį, o kaip rašei, kad darbas tave džiugina, tai nepanašu, kad mesi jį. Dar rašai, kad esi visai skūpus. Man galvoje susidėjo, kad turėsi labai daug pinigų, būsi įpratęs jų neleisti, todėl galbūt verta iš anksto pagalvoti apie kažkokį donation būdą. 🙂

        Atsidedu truputį pinigėlio ir įmetu į gyvūnų prieglaudą, tokiu elgesiu lyg ir formuoju savo dalinimosi įprotį.
        O planai, sunku juos pavadinti taip, greičiausiai svajonė, kad įkurti bendraminčių fondą ir finansuoti neturtingus tautiečius apmokant jiems mokslus. Manau, kad po kokių dešimt metų kokybiški mokslai bus tikrai brangūs 🙂

      2. Tikiuosi, kad ir toliau galėsiu tokiu pat tempu taupyti. Čia labai priklauso ir nuo Lietuvos ekonominės situacijos. Bus karantinas, max 1000 galėsiu atsidėti. Todėl dabar kažkiek daugiau ir dirbau/dirbu.

        Tamstos puiki idėja, linkiu jos ir laikytis.

  3. Ačiū tau už puikias įžvalgas. Tavo straipsniai paremti matematika man suteikia vis aiškesnį vaizdą investavimo pasaulyje. Su nekantrumu laukiu naujų įrašų. Džiaugiuosi, kad nors kažkiek prisidėjau prie tavo progreso. Linkėjimai visai Giem šemai !!!

  4. Keep going, giem :)) Labai įdomu skaityti ir rašai labiausiai advanced temomis visoje Lietuvoje. Aš tiek giliai manau niekada neisiu, tad įdomu bent tave paskaityti. Man čia edukacinis portalas. Bet įdomu ir paprasti žemiški dalykai – kaip, kad tavo laisvalaikis sodyboje ar naujos atrastos veiklos. Padeda įsijausti į autorių 🙂

    Šaunu, kad per metus nenumetei į šoną blog’o! Geras ženklas!

  5. Šaunuolis.. per gudriai mano išsilavinimui rašai.. bet skaitysiu toliau..

    1. Ačiū

      Tikriausiai pats per mažai žinau/suprantu ir informacijos nesugebu pateikti taip, kad būtų visiems aišku. Nes nenagrinėju nieko labai sudėtingo. Pats nesu labai kietas matematikas, tai manau ir terminai, ir supratimas šlubuoja.

      Na bet tikrai ačiū už komentarą, stengsiuosi rašyt ir toliau! 🙂

  6. „Pervedžiau 28950, vertė 30223. Per metus laiko praktiškai be pastangų uždirbau 1273 eurus. Tai yra iš ties nuostabus rezultatas. Netikiu, kad kiekvieni metai bus tokie, bet turėti 14% grąžą – puiku.“

    Kaip gavote 14%? Kažkaip matematinės žinios mane apleidžia, jeigu bandau minėtą uždarbį išreikšti procentais. Niekaip neišeina 14%…

    1. Sveiki, ačiū už komentarą.

      Taip, šiek tiek matematinės žinios netikslios.
      Čia TWR skaičiavimas.

      Juk pradžioje pervedžiau 500, po to dar 1000.. Ir taip toliau. Juk ne iš karto pervedžiau 28000 ir jie dirbo. Twr paskaičiuoja visų įmokų periodų procentinę metinę grąžą ir parodo jų vidurkį.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.